Գազայի վերականգնումն անհրաժեշտ է առանց բնակիչների տարհանման․ Հորդանանի թագավորը՝ ԱՄՆ նախագահին
Հորդանանի թագավոր Աբդալլահ Երկրորդը Սպիտակ տանը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպմանը վերահաստատել է իր երկրի անսասան դիրքորոշումը Գազայից և Հորդանան գետի արևմտյան ափից պաղեստինցիների տեղահանման դեմ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Հորդանանի Petra լրատվական գործակալությունը։
Թագավորը շեշտել է արդար ու համապարփակ խաղաղության հասնելու անհրաժեշտությունը, որը կապահովի Պաղեստինի ժողովրդի բոլոր իրավունքներն իր ազգային հողում և կերաշխավորի բոլորի անվտանգությունն ու կայունությունը։ Նա նաև վերահաստատել է Գազայի հատվածում հրադադարի ամրապնդման, մարդասիրական արձագանքի ակտիվացման և Գազայի վերականգնման անհրաժեշտությունը։
Աբդալլահ Երկրորդը լրագրողներին հայտնել է, որ Գազայի հատվածում քաղցկեղով և այլ ծանր հիվանդություններով տառապող մոտ 2000 երեխա կտեղափոխվի Հորդանան բուժում ստանալու նպատակով։
Հորդանանի թագավորը բարձր է գնահատել նախագահ Թրամփի առանցքային դերը Գազայի հատվածում հրադադարի համաձայնագրի ձեռքբերման գործում։
Նա նաև նշել է, որ ԱՄՆ նախագահի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հորդանան գետի Արևմտյան ափին և Երուսաղեմում տեղի ունեցող զարգացումները։ Թագավորն ընդգծել է իրավիճակի վատթարացումը կանխելու համար անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկելու կարևորությունը։
Աբդալլահ Երկրորդը շեշտել է Միացյալ Նահանգների և նախագահ Թրամփի դերի կարևորությունը տարածաշրջանում խաղաղության, անվտանգության և կայունության հասնելու ջանքերին աջակցելու գործում՝ հայտնելով այդ հարցում օգնելու իր պատրաստակամությունը։
Իր հերթին նախագահ Թրամփն ընդգծել է Հորդանանի և Միացյալ Նահանգների միջև հարաբերությունների ամրությունը՝ շնորհակալություն հայտնելով Աբդալլահ Երկրորդին տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման համար թագավորության գործադրած ջանքերի համար։

Восстанавливать Газу нужно без перемещения ее жителей: король Иордании
Король Иордании Абдалла II на встрече с президентом США Дональдом Трампом в Белом доме подтвердил непоколебимую позицию своей страны в отношении перемещения палестинцев из Газы и Западного берега. Как передает Арменпресс, об этом сообщило иорданское информационное агентство “Petra”.
Король подчеркнул необходимость достижения справедливого и всеобъемлющего мира, который обеспечит все права палестинского народа на его родной земле и гарантирует безопасность и стабильность. Он также подтвердил необходимость укрепления режима прекращения огня в секторе Газа, активизации гуманитарной помощи и восстановления Газы.
Абдалла II сообщил журналистам, что около 2 000 детей, страдающих онкологией и другими тяжелыми заболеваниями, из сектора Газа будут перевезены в Иорданию для лечения.
Король Иордании высоко оценил ключевую роль президента Трампа в достижении соглашения о прекращении огня в секторе Газа.
Он также отметил, что в ходе встречи с президентом США обсуждались события на Западном берегу и в Иерусалиме. Король подчеркнул важность принятия необходимых мер для предотвращения ухудшения ситуации.
Абдалла II подчеркнул важность роли Соединенных Штатов и президента Трампа в поддержке усилий по достижению мира, безопасности и стабильности в регионе, выразив готовность оказать содействие в этом направлении.
В свою очередь президент Трамп подчеркнул прочность отношений между Иорданией и Соединенными Штатами, поблагодарив Абдаллу II за усилия королевства по установлению мира в регионе.