Թեհրանում «Բահման 22» ազգային տոնին նվիրված հանրահավաքին ներկայացվել են բալիստիկ հրթիռներ, արբանյակային կրիչ
Թեհրանում Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 46-րդ տարեդարձի՝ «Բահման 22» ազգային տոնի կապակցությամբ մեծ հանրահավաք է տեղի ունեցել, որի ժամանակ մի շարք բալիստիկ հրթիռներ և սեփական արտադրության արբանյակային կրիչ են ցուցադրվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնում է իրանական Mehr լրատվական գործակալությունը։
Հանրահավաքի մասնակիցների ուշադրությունը հատկապես գրավել են «Խորրամշահր» և «Հաջ Քասեմ» բալիստիկ հրթիռները, ինչպես նաև «Օմիդ» արբանյակային կրիչը։
«Խորրամշահր»-ն ունի 2000 կիլոմետր հեռահարություն և կարող է կրել 1800 կիլոգրամ կշռող բազմաթիվ մարտագլխիկներ։
«Հաջ Քասեմ»-ը հայտնի է նաև որպես «Ֆաթեհ-110» ճշգրիտ հարվածային հրթիռների նոր սերունդ. այն ունի 1400 կմ հեռահարություն և կարող է խոցել հակաօդային պաշտպանության հրթիռային համակարգերը։
Իրանի մայրաքաղաքում հանրահավաքի մասնակիցները երթով անցել են 13 տարբեր երթուղիներով՝ հասնելով Ազադի (Ազատության) հրապարակ, որտեղ ելույթ է ունենալու նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը։
Միջոցառման համար Իրան են այցելել հարյուրավոր օտարերկրյա հյուրեր, այդ թվում՝ գիտության, քաղաքականության և այլ ոլորտների ազդեցիկ գործիչներ, ինչպես նաև ավելի քան 7000 օպերատորներ և լրագրողներ, որոնց թվում՝ 200 օտարերկրյա լրագրողներ՝ լուսաբանելու Թեհրանում և այլ քաղաքներում անցկացվող զանգվածային հանրահավաքները։

Баллистические ракеты и носители спутников были представлены на митинге, посвященном национальному празднику «Бахман 22» в Тегеране
В Тегеране прошел крупный митинг по случаю 46-й годовщины победы Исламской революции - национального праздника «Бахман 22», в ходе которого были продемонстрированы некоторые баллистические ракеты и носители спутников иранского производства. Как передает Арменпресс, об этом сообщает иранское информационное агентство Mehr.
Особое внимание участников митинга привлекли баллистические ракеты «Хуррамшахр» и «Хадж Касем», а также спутниковый носитель «Омид».
«Хуррамшахр» имеет дальность действия 2000 километров и может нести разделяющиеся боеголовки массой 1800 килограммов.
«Хадж Касем» также известна как «Фатех-110» — высокоточная ударная ракета нового поколения: имеет дальность действия 1400 км и может поражать зенитно-ракетные системы.
В столице Ирана участники митинга прошли маршем по 13 различным маршрутам, дойдя до площади Азади (Свободы), где выступит президент Масуд Пезешкиан.
Ради этого мероприятия Иран посетили сотни иностранных гостей, в том числе влиятельные деятели науки, политики и других областей. Более 7000 операторов и журналистов, в том числе 200 иностранных журналистов прибыли в Иран для освещения массовых митингов в Тегеране и других городах.