Փարիզում կայացել է Հայաստանի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության հիմնախնդիրներին առնչվող գիտաժողով
Փարիզում տեղի է ունեցել «Հայկական ոչ նյութական մշակութային ժառանգությունը. լեզու, երաժշտություն, պատմություններ, արհեստներ» խորագրով գիտաժողով՝ նվիրված Հայաստանի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության հիմնախնդիրներին, պետական քաղաքականությանը և ծրագրային ուղղություններին առնչվող հարցերին:
«Արմենպրես»-ի փոխանց,ա,բ՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ գիտաժողովին զեկույցով հանդես է եկել նախարարության մշակութային ժառանգության վարչության պետ Աստղիկ Մարաբյանը, որը ներկայացրել է ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության պետական քաղաքականության շրջանակը՝ օրենսդրական դաշտը, զարգացման ուղղությունները և ռազմավարական առաջնահերթությունները:
Գիտաժողովի շրջանակում ցուցադրվել են «Ինչպես են ստեղծվում արհեստները» անիմացիոն տեսաշարի՝ գորգագործությանը և դարբնությանը նվիրված ֆիլմերը:
Բացմանը ելույթներով հանդես են եկել Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Արման Խաչատրյանը, Ինալկո համալսարանի փոխնախագահ Ռիմա Սլեիմանը, նույն համալսարանի հայագիտության կենտրոնի տնօրեն Անահիտ Տոնապետյանը, Œuvre d'Orient-ի տնօրեն Պասկալ Գոլնիշը, Ֆրանսիայի պատմամշակութային ժառանգության ինստիտուտի ներկայացուցիչը, ինչպես նաև մշակութային տարբեր հաստատությունների ներկայացուցիչներ։
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Արամ Հակոբյանը ներկայացրել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի շրջանակում հայկական ոչ նյութական մշակութային ժառանգության հանրահռչակման ուղղությամբ արված աշխատանքները:
Հայաստանի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության հիմնախնդիրներին նվիրված միջազգային գիտաժողովում ամփոփել են ոլորտի ձեռքբերումները և մատնանշվել հետագա պահպանության խթանումը զարգացնելու ուղղությունները:
Գիտաժողովն անցկացվել է ֆրանսիական Œuvre d'Orient կազմակերպության նախաձեռնությամբ, ինչպես նաև Ինալկո հիմնադրամի և Ֆրանսիայի պատմամշակութային ժառանգության ինստիտուտի հետ համագործակցությամբ:

В Париже состоялась научная конференция «Армянское нематериальное культурное наследие: язык, музыка, истории, ремесла»
В Париже состоялась научная конференция под названием «Армянское нематериальное культурное наследие: язык, музыка, истории, ремесла», посвященная вопросам, связанным с нематериальным культурным наследием Армении, государственной политикой и программными направлениями.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства образования, науки, культуры и спорта, на конференции с докладом выступила начальник управления культурного наследия министерства Астхик Марабян, которая представила основы государственной политики Республики Армения в данной сфере: законодательная база, направления развития и стратегические приоритеты.
На конференции были показаны фильмы из посвященного ковроткачеству и кузнечному делу анимационного цикла «Как создаются ремесла».
На открытии выступили посол Армении во Франции Арман Хачатрян, вице-президент Университета Inalco Римма Слейман, директор Центра арменоведческих исследований того же университета Анаит Тонапетян, директор Œuvre d'Orient Паскаль Голниш, представитель Французского института исторического и культурного наследия, а также представители различных культурных учреждений.
Постоянный представитель Республики Армения при ЮНЕСКО Арам Акопян представил работу, проводимую в рамках ЮНЕСКО по популяризации армянского нематериального культурного наследия.