Վրաստանի և Ղազախստանի վարչապետները քննարկել են Սև ծովի նավահանգիստներով էներգիայի տարանցման ավելացման հարցը
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն Ղազախստանի վարչապետ Օլժաս Բեկտենովի հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ Թբիլիսին ողջունում է Աստանայի էներգառեսուրսների՝ մասնավորապես նավթի և նավթամթերքների փոխադրման ծավալների ավելացման հեռանկարները Վրաստանի տրանսպորտային ենթակառուցվածքով և Սև ծովի նավահանգիստներով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Sputnik գործակալության վրացական հարթակը՝ մանրամասնելով, որ հանդիպումը տեղի է ունեցել փետրվարի 5-ին Վրաստանի վարչապետի՝ Ղազախստան կատարած երկօրյա պաշտոնական այցի շրջանակներում։
«Թբիլիսին ողջունում է Վրաստանի տրանսպորտային ենթակառուցվածքով և սևծովյան նավահանգիստներով ղազախական էներգառեսուրսների, մասնավորապես նավթի և նավթամթերքների փոխադրման ծավալների ավելացման հեռանկարները», - ասել է Վրաստանի վարչապետը։
Նա նաև նշել է, որ նպատակահարմար է ակտիվացնել աշխատանքը «Միջին միջանցքի» զարգացմանը նպաստելու և լրացուցիչ բեռներ ներգրավելու համար։
Կոբախիձեն հայտարարել է, որ Վրաստանը հնարավորություն ունի կապող օղակ դառնալ Եվրոպայի, Մերձավոր Արևելքի և Հարավային Ասիայի, ինչպես նաև Կենտրոնական և Արևելյան Ասիայի միջև։
«Միջազգային հաղորդակցության ուղիները թույլ են տալիս մեզ դառնալ թվային հանգույց Եվրոպայի և Ասիայի միջև»,- ընդգծել է նա։
Ղազախստանի վարչապետն, իր հերթին, նշել է, որ Աստանան վճռականորեն հավատարիմ է տարածաշրջանային կապի ընդլայնմանը և համապատասխան ենթակառուցվածքների ու պայմանների համակարգված բարելավմանը:
Նա նաև ընդգծել է, որ երկու երկրներն էլ ակտիվորեն համագործակցում են Անդրկասպյան միջազգային տրանսպորտային երթուղու զարգացման գործում։

Премьер-министры Грузии и Казахстана обсудили вопросы увеличения транзита энергоносителей через порты Черного моря
Грузия приветствует перспективы увеличения объемов транспортировки казахстанских энергоресурсов, в частности, нефти и нефтепродуктов, через транспортную инфраструктуру Грузии и порты Черного моря. Как передает Арменпресс со ссылкой на “Sputnik Грузия”, об этом заявил премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе в ходе встречи с главой правительства Казахстана Олжасом Бектеновым.
Кобахидзе 5 февраля вместе с делегацией отправился в Казахстан с двухдневным официальным визитом, в рамках которого запланированы встречи высокого уровня с президентом и главой правительства Казахстана.
"Грузия приветствует перспективы увеличения объемов транспортировки казахстанских энергоресурсов, в частности, нефти и нефтепродуктов, через транспортную инфраструктуру Грузии и порты Черного моря", – заявил Кобахидзе.
Как отметил премьер Грузии, целесообразно активизировать работу по содействию развитию "Среднего коридора" и привлечению дополнительных грузов.
По его словам, у Грузии есть возможность стать связующим звеном между Европой, Ближним Востоком и Южной Азией, а также между Центральной и Восточной Азией.
"Международные пути сообщения позволяют нам стать цифровым хабом между Европой и Азией", – подчеркнул грузинский премьер.
По словам Бектенова, Казахстан твердо привержен расширению региональной связанности и систематическому улучшению соответствующей инфраструктуры и условий.
"Мы признаем важную роль Грузии в этом процессе", – заявил Бектенов.
Он отметил, что активное сотрудничество в развитии Транскаспийского международного транспортного маршрута (Средний коридор/ТМТМ) между Грузией и Казахстаном вызывает радость.