ԱՄՆ պետքարտուղարը ողջունել է ԵՄ-ի կողմից Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների երկարաձգումը
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի հետ տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ժամանակ ողջունել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները երկարաձգելու վերաբերյալ Բրյուսելի որոշումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԱՄՆ պետքարտուղարությունը։
Ռուբիոն նաև ընդգծել է «անդրատլանտյան անվտանգության ամրապնդման անհրաժեշտությունը, Եվրոպային կոչ է արել մեծացնել պաշտպանական ծախսերը և ուշադրություն դարձնել այն մարտահրավերներին, որոնք ներկայացնում է Չինաստանը»:
Բացի այդ, ԱՄՆ պետքարտուղարը և եվրոպական դիվանագիտության ղեկավարը քննարկել են Վաշինգտոնի և Բրյուսելի միջև «ընդհանուր առաջնահերթությունների» շուրջ համագործակցության խորացումը։
Ավելի վաղ Կալասը հայտարարել էր, որ Եվրամիությունում աշխատում են հակառուսական պատժամիջոցների 16-րդ փաթեթի վրա, որոնց մեջ պլանավորվում է ներառել օբյեկտների լայն շրջանակ՝ հեղուկացված բնական գազից մինչև խաղային կոնսոլները։

Госсекретарь США приветствовал продление ЕС санкций против России
Госсекретарь США Марко Рубио в телефонном разговоре с главой дипломатии Евросоюза Каей Каллас приветствовал решение Брюсселя продлить санкции в отношении России. Как передает Арменпресс, об этом сообщает госдепартамент США.
Рубио также подчеркнул «необходимость укрепления трансатлантической безопасности, призвал Европу увеличить расходы на оборону и обратил внимание на вызовы, которые представляет Китай».
Кроме того, госсекретарь США и глава европейской дипломатии обсудили углубление сотрудничества между Вашингтоном и Брюсселем по "общим приоритетам".
Ранее Каллас заявила, что в Евросоюзе работают над 16-м пакетом антироссийских санкций, в которые планируется включить широкий круг объектов от СПГ до консолей для видеоигр.