Թրամփը կասեցրել է Կոլումբիայի նկատմամբ մաքսատուրքերը միգրանտների ընդունման շուրջ համաձայնության հասնելուց հետո
Սպիտակ տունը հայտարարել է, որ Կոլումբիան համաձայնել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջադրած բոլոր պայմաններին, այդ թվում՝ ներգաղթյալների «անսահմանափակ ընդունմանը», հետևաբար, ԱՄՆ-ն Կոլումբիայից ներկրվող ապրանքների նկատմամբ 25% մաքսատուրք չի սահմանի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է CNN-ը։
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հունվարի 26-ին հայտարարել էր, որ Կոլումբիայի իշխանությունները հավանություն են տվել, որ միգրանտների վերադարձնող երկու ռազմական ինքնաթիռները մեկնեն երկիր, սակայն երբ ինքնաթիռներն արդեն ճանապարհին են եղել, այդ թույլտվությունը չեղարկվել է։ Կոլումբիայի նախագահ Գուստավո Պետրոն թույլ չէր տվել, որ ամերիկյան ռազմական ինքնաթիռները վայրէջք կատարեն երկրում՝ նշելով, որ ԱՄՆ-ն «չի կարող կոլումբիացի միգրանտներին վերաբերվել, ինչպես հանցագործների»։
Բոգոտայի այս քայլից հետո Թրամփը կարգադրել էր 25% մաքսատուրքեր սահմանել Կոլումբիայից ներկրվող բոլոր ապրանքների նկատմամբ, իսկ մեկ շաբաթվա ընթացքում դրանք հասցնել մինչև 50%-ի։ Բացի այդ, ԱՄՆ վարչակազմը կարգադրել էր ԱՄՆ ուղևորությունների արգելք սահմանել Կոլումբիայի քաղաքացիների նկատմամբ, իսկ ԱՄՆ-ում գտնվող կոլումբիացի պաշտոնյաների վիզաները՝ չեղարկել։
ԱՄՆ-ի այս հայտարարությունից ժամեր անց Պետրոն սպառնացել էր պատասխան 25% մաքսատուրք սահմանել ԱՄՆ-ից ներկրվող ապրանքների նկատմամբ։ Պետրոն հայտարարել էր, որ դեմ է այն բանին, որ կոլումբիացի միգրանտները երկիր վերադարձվեն ռազմական ինքնաթիռներով։
Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթը հունվարի 26-ի երեկոյան հայտարարել է, որ կողմերը եկել են համաձայնության, որ Կոլումբիան համաձայնել է միգրանտների «անսահմանափակ ընդունմանը» և թույլ կտա, որ ԱՄՆ-ն արտաքսված միգրանտներին երկիր վերադարձնի «այդ թվում՝ ռազմական ինքնաթիռներով, առանց սահմանափակումների կամ հետաձգումների»։
Լևիթը հավելել է, որ ԱՄՆ-ն մաքսատուրքեր կամ տնտեսական սահմանափակումներ չի կիրառի, եթե Կոլումբիան հարգի ձեռք բերված համաձայնությունը։
ԱՄՆ-ի հայտարարությունից րոպեներ անց Կոլումբիայի արտաքին գործերի նախարար Լուիս Խիլբերտո Մուրիյոն նույնպես հաստատել է, որ ԱՄՆ-ից ներգաղթյալներին արտաքսող թռիչքները վերսկսվել են։

Трамп приостановил пошлины для Колумбии после достижения соглашения о приеме мигрантов
Белый дом заявил, что Колумбия согласилась на все условия, предложенные президентом США Дональдом Трампом, включая «неограниченный прием» иммигрантов, поэтому США не будут вводить 25%-ную пошлину на товары, импортируемые из Колумбии. Как передает Арменпресс, об этом сообщает CNN.
Госсекретарь США Марко Рубио объявил 26 января, что власти Колумбии разрешили возвращение мигрантов в страну двумя военными самолетами, но когда самолеты уже были в пути, это разрешение было отозвано. Президент Колумбии Густаво Петро не разрешил американским военным самолетам приземлиться в стране, отметив, что США «не могут обращаться с колумбийскими мигрантами, как с преступниками».
После этого шага Боготы Трамп распорядился ввести 25%-ные пошлины на все товары, импортируемые из Колумбии, и повысить их до 50% в течение недели. Кроме того, администрация США распорядилась запретить поездки колумбийских граждан и отменить визы для находящихся в США колумбийских чиновников.
Через несколько часов после этого заявления США президент Колумбии Густав Петро пригрозил принять ответные меры, введя 25%-ную пошлину на товары, импортируемые из США. Петро заявил, что он против возвращения колумбийских мигрантов в страну военными самолетами.
Пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Ливитт заявила вечером 26 января, что стороны достигли соглашения о том, что Колумбия согласна на «неограниченный прием» мигрантов и позволит США возвращать депортированных мигрантов в страну «в том числе на военных самолетах, без ограничений или задержек».
Ливитт добавила, что США не будут применять тарифы или экономические ограничения, если Колумбия будет соблюдать достигнутое соглашение.
Через несколько минут после заявления США министр иностранных дел Колумбии Луис Хильберто Мурийо также подтвердил, что рейсы по депортации иммигрантов из США возобновились.