Երգ, պար, թատերական խաղ․ ինչո՞ւ է «Hi Arev» խումբը նոր մոտեցումներ ցուցաբերում
Հայաստանյան հանդիսատեսը գնալով էլ ավելի պահանջկոտ է դառնում՝ նախընտրելով ոչ ստատիկ ցուցադրություններ և համերգներ, ինչի արդյունքում շատ արտիստներ սկսել են հանդես գալ տարբեր խմբերի հետ, որտեղ մասնակիցները կարողանում են թե՛ երգել, թե՛ պարել։
Նման խմբերի ցանկում առանձնանում է «Hi Arev»-ը, որտեղ կարող են սովորել 4-15 տարեկան, ձայնային և պարային տվյալներ ունեցող երեխաները։ Խումբը գործում է Թագուհի Գևորգյանի ղեկավարությամբ, ով շատ է կարևորում ժամանակին համընթաց քայլելը։ Խմբի սաների անցած ճանապարհը հետաքրքիր է․ եղել են համագործակցություններ տարբեր սիրված արտիստների հետ, Հայաստանում գրեթե բոլոր մեծամասշտաբ միջոցառումներին ունեցել են մասնակցություն, ինչպես նաև շրջագայություններ տարբեր երկրներում։ 2019 թվականին Երևանում անցկացվող Ֆրանկոֆոնիայի օրերին նվիրված միջոցառումների փակման գալա համերգին մասնակցություն է ունեցել «Hi Arev» խումբը։ Թեհրանի Հայոց Թեմի Բարեխնամ Առաջնորդ` Գերաշնորհ Տ. Սեպուհ Ս. Արք. Սարգսեանի բարձր հովանավորությամբ՝ Հայաստանից «Hi Arev» խմբի սաները մասնակցել են «Զարթոնք» պարախմբի 30-ամյակին և Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150֊ամյակին նվիրված միջոցառումներին` «Չարի վերջը» երաժշտական ներկայացմամբ։ Դե իսկ 2024-ի հունիսի 1-ին ընդառաջ, 15 տարվա ընդմիջումից հետո, վերաթողարկվեց հանրահայտ հունիսմեկյան երգը` հին և նոր սերնդի կատարմամբ, ինչպես նաև խմբի սաները Հարութ Փամբուկչյանի (Ձախ Հարութ) հետ հանդես եկան «Հայաստանի բալիկներ» երգով։ Գյումրու քաղաքապետարանի մշակույթի վարչության հրավերով` «Hi Arev»-ի սաներն իրենց մասնակցությունն ունեցան նաև Երեխաների պաշտպանության օրվա համար կազմակերպված տոնակատարությանը։ Այս տարի Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում ցուցադրվեց «Մարդուկ Ջարդուկը» մանկական ինտերակտիվ ներկայացումը, որտեղ ևս ներգրավված էին «Hi Arev»-ի սաները։ Խմբի սաներին հանդիսատեսը կարող է նաև հիշել «Էրեբունի-Երևան 2806» տոնակատարության օրվա Հանրային հեռուստաընկերության ուղիղ եթերից, երբ նրանք կատարեցին «Երևան իմ տուն» երգը` շրջելով Երևանի փողոցներում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ խմբի ղեկավարը կարևորում է սաների ստացած մասնագիտական կրթությունը, որով նրանք իրենց ունակությունները կբացահայտեն ու ցույց կտան տարբեր իրավիճակներում։ Խմբի սաները հանդես են եկել Ամանորյա տարբեր ներկայացումների ժամանակ, ինչպես նաև մասնիկն են դարձել Հանրապետության Հրապարակում գլխավոր տոնածառի լույսերի վառմանն ուղեկցող հեքիաթային մյուզիքլային միջոցառումներին։

Песня, танец, театральная постановка. Почему группа Hi Arev использует новые подходы?
Армянская публика становится все более требовательной, предпочитая нестатичные шоу и концерты, в результате чего многие артисты начали выступать с различными коллективами, где участники умеют и петь, и танцевать.
Среди таких коллективов выделяется Hi Arev, где могут заниматься дети в возрасте от 4 до 15 лет, обладающие вокальными и танцевальными способностями. Группа работает под руководством Тагуи Геворкян, которая придает большое значение стремлению идти в ногу со временем. Интересен путь, пройденный учениками группы. Были совместные работы с любимыми артистами, участие практически во всех масштабных мероприятиях в Армении, а также гастроли в разных странах. Группа Hi Arev приняла участие в заключительном гала-концерте мероприятий, посвященных Дням Франкофонии, прошедшим в Ереване в 2019 году. Под патронатом Его Высокопреосвященства, предстоятеля Армянской епархии Тегерана, архиепископа Сепуха Саргсяна группа Hi Arev из Армении приняла участие в мероприятиях, посвященных 30-летию танцевального коллектива Zartonk и 150-летию со дня рождения Ованеса Туманяна - с музыкальным представлением «Конец Зла». Ну а к 1 июня 2024 года, после 15-летнего перерыва, знаменитая песня «1 июня» была переиздана в исполнении старого и нового поколения, а участники группы исполнили песню «Дети Армении» с Арутом Памбукчяном (Дзах Харут). По приглашению отдела культуры мэрии Гюмри воспитанники Hi Arev также приняли участие в празднике, организованном в честь Дня защиты детей. В этом году в Национальном академическом театре имени Габриела Сундукяна был показан интерактивный детский спектакль «Мардук Джардук», в котором также приняли участие воспитанники Hi Arev. Воспитанников группы зрители также могут вспомнить по прямому эфиру Общественного телевидения в день празднования "Эребуни-Ереван 2806", когда они исполнили песню "Ереван - мой дом", проходя по улицам Еревана.
Как передает Арменпресс, руководитель группы делает акцент на профессиональном образовании, получаемом студентами, которое поможет им раскрыть и продемонстрировать свои способности в различных ситуациях. Воспитанники коллектива выступили в различных новогодних постановках, а также приняли участие в сказочных музыкальных мероприятиях, сопровождавших зажжение главной новогодней елки на площади Республики.