Կանադան պատրաստվում է մաքսատուրքեր սահմանել 105 մլրդ դոլարի ամերիկյան ապրանքների նկատմամբ. Bloomberg
Կանադան կազմել է ամերիկյան ապրանքների՝ 105 միլիարդ դոլար արժողությամբ ցուցակ, որոնց համար մաքսատուրքեր կսահմանի, եթե ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփն իրականացնի իր սպառնալիքը և հավանություն տա կանադական բոլոր ապրանքների նկատմամբ 25%-ի չափով մաքսատուրքերին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրներին։
Ըստ նրանց տվյալների՝ Օտտավան առաջինը չի դիմի այդ քայլին և մաքսեր կսահմանի միայն ի պատասխան Թրամփի վարչակազմի գործողությունների։ Կանադայի կողմից պատրաստված ապրանքների ցանկը նախնական է և կարող է հետագայում լրացվել:
Ավելի վաղ Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ջոլին հայտարարել էր, որ Օտտավան պատրաստ է դադարեցնել էլեկտրաէներգիայի և էներգակիրների մատակարարումները Միացյալ Նահանգներ, եթե Թրամփը սահմանի 25%-ի չափով մաքսատուրքեր։ Կանադան ԱՄՆ է արտահանում իր նավթի մոտ 60%-ը, ինչպես նաև էլեկտրաէներգիայի 85%-ը։
Միևնույն ժամանակ Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն հունվարի 15-ին լրագրողներին հայտնել է, որ Կանադայի իշխանությունները դիտարկում են գործողությունների բոլոր տարբերակները, եթե ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփն իրականացնի մաքսատուրքերի հետ կապված իր սպառնալիքը։
«Մենք կօգտագործենք բոլոր միջոցները կանադացիներին պաշտպանելու համար», - ասել է Թրյուդոն:
Կանադան, Մեքսիկան և ԱՄՆ-ն կապված են եռակողմ պայմանագրով, որը ենթադրում է ազատ առևտրի գոտու ստեղծում այդ պետությունների միջև։ Սակայն նոյեմբերի 25-ին Թրամփը հայտարարել է, որ նախագահի պաշտոնում առաջին օրը 25%-ի չափով մաքսատուրքեր կսահմանի Կանադայից և Մեքսիկայից բոլոր ապրանքների համար՝ անօրինական ներգաղթի և թմրանյութերի մաքսանենգության պատճառով:

Канада готовится ввести пошлины на американские товары на сумму $105 миллиардов: Bloomberg
Канада составила список американских товаров на сумму $105 миллиардов, на которые введет пошлины, если избранный президент США Дональд Трамп выполнит свою угрозу и одобрит 25% пошлины на все канадские товары. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Bloomberg со ссылкой на свои источники.
По их данным, Оттава не пойдет на этот шаг первой и введет пошлины только в ответ на действия администрации Трампа. Список продукции, производимой в Канаде, является предварительным и в будущем может быть расширен.
Ранее министр иностранных дел Канады Мелани Жоли заявила, что Оттава прекратит поставки электроэнергии и энергии в США, если Трамп введет 25-процентные пошлины. Канада экспортирует в США около 60% своей нефти, а также 85% своей электроэнергии.
Премьер-министр Канады Джастин Трюдо 15 января заявил журналистам, что канадские власти рассмотрят все варианты, если избранный президент США Дональд Трамп выполнит свою угрозу ввести пошлины.
“Мы используем все инструменты для защиты канадцев”, - сказал глава правительства.
Канада, Мексика и США заключили трехстороннее соглашение о зоне свободной торговли между этими странами. Однако 25 ноября Трамп объявил, что в первый же день своего пребывания на посту президента он введет 25-процентные пошлины на все товары из Канады и Мексики из-за нелегальной иммиграции и контрабанды наркотиков.