Պապիկյանն անդրադարձավ սահմանային և խաղաղապահ կարողությունների զարգացման վերաբերյալ Բլինքենի հայտարարությանը
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը անդրադարձավ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հայտարարությանը, համաձայն որի առաջիկա շաբաթներին ամերիկյան թիմը կժամանի Հայաստան՝ նպաստելու սահմանային անվտանգության և խաղաղապահ կարողությունների զարգացմանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մամուլի ասուլիսի ընթացքում Պապիկյանը նշեց, որ Հայաստանի զինված ուժերը սահմանապահ զորքերը չի վերահսկում, և սահմանային անցակետերը ԶՈւ պատասխանատվության շրջանակում չեն գտնվում։ Այնուամենայնիվ, նախարարն անդրադարձավ խաղաղապահ ոլորտում Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև շարունակական համագործակցությանը «Արծիվ գործընկեր» զորավարժությունների միջոցով։
«Նման համագործակցություն վերջին երկու տարիներին շարունակել ենք ունենալ։ Դրա նախադրյալները դրված են դեռևս 20 տարի առաջ և բավականին երկարաժամկետ համագործակցություն կա։ Դա տեղի է ունենում Կանզասի ազգային գվարդիայի հետ համագործակցության շրջանակներում։ Իհարկե, ամեն տարի փորձում ենք ավելի հագեցնել և այդ համագործակցությունն ավելի երկարաժամկետ պլանավորման տրամաբանության մեջ դնել։ Ինչպես նախորդող տարիներին, հիմա էլ կան քննարկումներ 2025 թվականին նման միջոցառում անցկացնելու։ Կարծում եմ, այստեղ որևէ խոչընդոտ չկա և մենք կկարողանանք նմանատիպ ևս մեկ զորավարժություն անցկացնել, որը մեծ նշանակություն է ունենում մեր խաղաղապահ կոնտինգենտի և մեր փորձի փոխանակման շրջանակներում ստորաբաժանման մարտունակությունը բարձրացնելու ուղղությամբ»,- ասաց Պապիկյանը։
Նախարարին նաև հարց էր ուղղվել, թե արդյոք Հայաստանի ու Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև ստորագրված ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթուղթը նախատեսում է սպառազինության վաճառքի հնարավորություն։
Պապիկյանը պարզաբանեց, որ նման հարց փաստաթղթում ներառված չէ, և համագործակցությունը հիմնականում կառուցված է ինստիտուցիոնալ և երկարաժամկետ հիմքերի վրա։
«Բնականաբար, մենք շահագրգիռ ենք, որ մեր համագործակցությունը մի օր հանգի նմանատիպ համագործակցության, որովհետև մենք ունենք որոշակի համագործակցության փորձ բժշկական և նմանատիպ սարքավորումների ու տեխնիկական միջոցների ձեռքբերման ուղղությամբ»,- ասաց Պապիկյանը։
Հունվարի 14-ին Հայաստանի ու Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթղթի ստորագրման արարողությունից առաջ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հայտարարել էր, որ առաջիկա շաբաթներին Հայաստան կմեկնի մաքսային և սահմանային անվտանգության հարցերով թիմ՝ աշխատելու հայ գործընկերների հետ սահմանային անվտանգության կարողությունների զարգացման, անվտանգության ոլորտում համագործակցության ամրապնդման և Հայաստանի խաղաղապահ կարողությունների բարձրացման ուղղությամբ` «Արծիվ գործընկեր»-ի նման զորավարժությունների միջոցով։

Defense Minister addresses Blinken's statement on US Customs and Border Patrol's planned visit to Armenia
Armenian Defense Minister Suren Papikyan has addressed the statement of U.S. Secretary of State Antony Blinken, according to which US Customs and Border Patrol team will arrive in Armenia in the coming weeks to contribute to the development of border security and peacekeeping capabilities.
During the press conference, Papikyan noted that the Armenian Armed Forces do not control the border troops, and border checkpoints are not under the responsibility of the Armed Forces. However, the minister referred to the ongoing cooperation between Armenia and the U.S. in the peacekeeping sphere through the "Eagle Partner" military exercises.
"We have continued this cooperation for the past two years. The prerequisites for this were laid 20 years ago, and there is a long-term cooperation. This is taking place within the framework of cooperation with the Kansas National Guard," said Papikyan.
The minister detailed that every year Armenia strives to enrich and integrate this cooperation into a longer-term planning framework. Papikyan mentioned that, as in previous years, there are currently discussions about holding such an event in 2025.
The minister was also asked whether the Strategic Partnership document signed between Armenia and the United States envisages the possibility of arms sales. Papikyan clarified that such an issue is not included in the document, and the cooperation is primarily based on institutional and long-term foundations. However, the Defense Minister expressed hope for such cooperation in the future.
On January 14, before the signing ceremony of the U.S.-Armenia Strategic Partnership document, U.S. Secretary of State Antony Blinken mentioned that a U.S. Customs and Border Patrol team would visit Armenia in the coming weeks to work with Armenian counterparts on border security capacity building, strengthen security cooperation, and enhance Armenia's peacekeeping capabilities through exercises like Eagle Partner.