Պապիկյանն անդրադարձավ սահմանային և խաղաղապահ կարողությունների զարգացման վերաբերյալ Բլինքենի հայտարարությանը
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը անդրադարձավ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հայտարարությանը, համաձայն որի առաջիկա շաբաթներին ամերիկյան թիմը կժամանի Հայաստան՝ նպաստելու սահմանային անվտանգության և խաղաղապահ կարողությունների զարգացմանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մամուլի ասուլիսի ընթացքում Պապիկյանը նշեց, որ Հայաստանի զինված ուժերը սահմանապահ զորքերը չի վերահսկում, և սահմանային անցակետերը ԶՈւ պատասխանատվության շրջանակում չեն գտնվում։ Այնուամենայնիվ, նախարարն անդրադարձավ խաղաղապահ ոլորտում Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև շարունակական համագործակցությանը «Արծիվ գործընկեր» զորավարժությունների միջոցով։
«Նման համագործակցություն վերջին երկու տարիներին շարունակել ենք ունենալ։ Դրա նախադրյալները դրված են դեռևս 20 տարի առաջ և բավականին երկարաժամկետ համագործակցություն կա։ Դա տեղի է ունենում Կանզասի ազգային գվարդիայի հետ համագործակցության շրջանակներում։ Իհարկե, ամեն տարի փորձում ենք ավելի հագեցնել և այդ համագործակցությունն ավելի երկարաժամկետ պլանավորման տրամաբանության մեջ դնել։ Ինչպես նախորդող տարիներին, հիմա էլ կան քննարկումներ 2025 թվականին նման միջոցառում անցկացնելու։ Կարծում եմ, այստեղ որևէ խոչընդոտ չկա և մենք կկարողանանք նմանատիպ ևս մեկ զորավարժություն անցկացնել, որը մեծ նշանակություն է ունենում մեր խաղաղապահ կոնտինգենտի և մեր փորձի փոխանակման շրջանակներում ստորաբաժանման մարտունակությունը բարձրացնելու ուղղությամբ»,- ասաց Պապիկյանը։
Նախարարին նաև հարց էր ուղղվել, թե արդյոք Հայաստանի ու Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև ստորագրված ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթուղթը նախատեսում է սպառազինության վաճառքի հնարավորություն։
Պապիկյանը պարզաբանեց, որ նման հարց փաստաթղթում ներառված չէ, և համագործակցությունը հիմնականում կառուցված է ինստիտուցիոնալ և երկարաժամկետ հիմքերի վրա։
«Բնականաբար, մենք շահագրգիռ ենք, որ մեր համագործակցությունը մի օր հանգի նմանատիպ համագործակցության, որովհետև մենք ունենք որոշակի համագործակցության փորձ բժշկական և նմանատիպ սարքավորումների ու տեխնիկական միջոցների ձեռքբերման ուղղությամբ»,- ասաց Պապիկյանը։
Հունվարի 14-ին Հայաստանի ու Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթղթի ստորագրման արարողությունից առաջ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հայտարարել էր, որ առաջիկա շաբաթներին Հայաստան կմեկնի մաքսային և սահմանային անվտանգության հարցերով թիմ՝ աշխատելու հայ գործընկերների հետ սահմանային անվտանգության կարողությունների զարգացման, անվտանգության ոլորտում համագործակցության ամրապնդման և Հայաստանի խաղաղապահ կարողությունների բարձրացման ուղղությամբ` «Արծիվ գործընկեր»-ի նման զորավարժությունների միջոցով։

Министр обороны Армении прокомментировал заявление Блинкена о развитии пограничных и миротворческих возможностей
Министр обороны Армении Сурен Папикян коснулся заявления госсекретаря США Энтони Блинкена, согласно которому в ближайшие недели в Армению прибудет американская группа, чтобы внести свой вклад в развитие потенциала пограничной безопасности и миротворчества.
Как сообщает Арменпресс, в ходе пресс-конференции Папикян отметил, что Вооруженные силы Армении не контролируют пограничные войска, и пограничные контрольно-пропускные пункты не входят в сферу ответственности Вооруженных сил [погранвойска подведомственны СНБ Армении - ред.]. Тем не менее, министр коснулся сотрудничества между Арменией и США в миротворческой сфере посредством военных учений “Eagle Partner”.
“Такое сотрудничество продолжается на протяжении последних двух лет. Предпосылки для этого были заложены еще 20 лет назад и существует довольно длительное сотрудничество. Это происходит в рамках сотрудничества с Национальной гвардией Канзаса. Конечно, с каждым годом мы стараемся его еще больше обогатить и вписать это сотрудничество в логику долгосрочного планирования.
Как и в предыдущие годы, сейчас ведутся обсуждения о проведении подобного мероприятия в 2025 году. Я думаю, здесь нет никаких препятствий, и мы сможем провести еще одно подобное учение, которое имеет большое значение для повышения боеспособности нашего миротворческого контингента и подразделения в рамках обмена опытом”, - сказал Папикян.
Министру также был задан вопрос, предусматривает ли подписанный между Арменией и Соединенными Штатами Америки документ о стратегическом партнерстве возможность продажи вооружения.
Папикян ответил, что этот вопрос в документе не включен, и сотрудничество в основном строится на институциональной и долгосрочной основе.
“Естественно, мы заинтересованы в том, чтобы наше взаимодействие когда-нибудь переросло в подобное сотрудничество, поскольку у нас есть определенный опыт сотрудничества в приобретении медицинского и подобного оборудования и технических средств”, - сказал Папикян.
14 января перед церемонией подписания документа о стратегическом партнерстве между Арменией и США госсекретарь США Энтони Блинкен заявил, что в следующем месяце, в ближайшие недели, США направят команду таможенного и пограничного патруля в Армению, чтобы поработать с армянскими коллегами над укреплением потенциала пограничной безопасности, укреплением сотрудничества в сфере безопасности, повышением миротворческих возможностей Армении посредством учений, таких как Eagle Partner.