Թուրքիայի զինված ուժերը մարտական ​​պատրաստության են բերվել Սիրիայում հնարավոր գործողության պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի զինված ուժերը մարտական ​​պատրաստության են բերվել՝ կապված Սիրիայում Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) զինյալների դեմ հնարավոր գործողության հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին գրում է կառավարամետ Türkiye թերթը՝ հղում անելով զինվորական աղբյուրների։
«Թուրքիայի և Սիրիայի զինված ուժերը լայնածավալ ռազմական գործողություն կանցկացնեն ՔԱԿ-ի զինյալների դեմ, եթե Արևմուտքն առաջադրի «նոր պահանջներ»»,-գրել է թուրքական կառավարամետ Hürriyet թերթը։
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Հաքան Ֆիդանը հայտարարել է, որ Անկարան վերջնագիր է ներկայացրել Սիրիայում ՔԱԿ-ի զինյալներին, և եթե այդ կոչերն անտեսվեն, ռազմական գործողությունը կարող է հրատապ դառնալ։
«Անկարան, որը Սիրիայի նոր վարչակազմից պահանջում է անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել ահաբեկչական կազմակերպության դեմ, շարունակում է պատրաստվել ցանկացած սցենարի։ Սահմանին գտնվող զորքերը մարտական ​​պատրաստության են բերվել հնարավոր գործողության համար»,- գրում է Türkiye-ն։

Вооруженные силы Турции приведены в боевую готовность для возможной операции в Сирии
Вооруженные силы Турции приведены в боевую готовность в связи с возможной операцией против боевиков Курдской рабочей партии (РПК) в Сирии. Об этом, как сообщает Арменпресс, пишет проправительственная газета Türkiye со ссылкой на военные источники.
“Вооруженные силы Турции и Сирии начнут широкомасштабную военную операцию против боевиков РПК, если Запад выдвинет новые требования”, - написала проправительственная турецкая газета Hürriyet.
Министр иностранных дел Турции Хакан Фидан заявил, что Анкара предъявила ультиматум боевикам РПК в Сирии, и если эти призывы будут проигнорированы, военные действия могут стать неотложными.
“Анкара, требующая от новой сирийской администрации принятия необходимых мер против террористической организации, продолжает готовиться к любым сценариям. Войска на границе приведены в боевую готовность к возможной операции”, - пишет Hürriyet.