Հայաստանը հետամուտ է ապաշրջափակմանը ոչ թե որևէ երկրի պահանջով, այլ՝ սեփական շահագրգռվածությամբ. Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը հետամուտ է տարածաշրջանում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը ոչ այն պատճառով, որ որևէ երկիր պահանջում է դա Հայաստանից, այլ առաջին հերթին նրա համար, որ ինքն է շահագրգիռ այդ ապաշրջափակմամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Մենք հետամուտ ենք տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը ոչ այն պատճառով, որ որևէ երկիր պահանջում է դա Հայաստանից, այլ այն պատճառով, որ առաջին հերթին մենք ենք շահագրգիռ այդ ապաշրջափակմամբ: Եվ ինչպես ենթադրվում է, որ մյուս պետությունները կարող են օգտագործել Հայաստանի տարածքն իրենց տարանցիկ փոխադրումների համար, այնպես էլ Հայաստանն է օգտագործելու հարևան երկրների տարածքն իր տարանցիկ փոխադրումների համար»,–ասաց Միրզոյանը:

Армения последовательна в вопросе деблокады не по просьбе какой-либо страны, а в своих собственных интересах – глава МИД РА
Армения последовательна в вопросе разблокирования транспортной инфраструктуры в регионе не потому, что какая-то страна требует этого от нее, а прежде всего потому, что она заинтересована в этой деблокаде.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян в ходе итоговой пресс-конференции.
«Мы последовательны в вопросе разблокирования транспортной инфраструктуры не потому, что какая-то страна требует этого от Армении, а потому, что мы в первую очередь заинтересованы в этом разблокировании. И, как предполагается, другие государства могут использовать территорию Армении для своих транзитных перевозок, Армения также будет использовать территорию соседних стран для своих транзитных перевозок», - сказал Мирзоян.