ԱՄՆ-ի Կոնգրեսը հաստատել է Թրամփի հաղթանակը նախագահական ընտրություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Կոնգրեսն ավարտել է ընտրիչների կոլեգիայի ձայների հաշվարկը, որի արդյունքներով Դոնալդ Թրամփը պաշտոնապես հայտարարվել է նախագահական ընտրությունների հաղթող: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հունվարի 6-ին հաղորդել է CNN-ը։
Ընտրիչների ձայների հաշվարկի արդյունքները հաստատել է ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Քամալա Հարիսը, որը գործընթացը ղեկավարել է որպես Սենատի նախագահ։
Հեռուստաալիքը նշում է, որ հաշվարկն անցել է հանգիստ և առանց խախտումների։
Այս ընթացակարգը ֆորմալ է. ընտրիչների ձայների թիվը հայտնի է դարձել ընտրողների ձայների հաշվարկի ավարտից հետո։
Նոյեմբերի 5-ին ԱՄՆ-ում անցկացված նախագահական ընտրությունների արդյունքներով՝ հանրապետական Դոնալդ Թրամփն ստացել է ընտրիչների 312 ձայն, Դեմոկրատական կուսակցությունից նրա մրցակից Քամալա Հարիսը՝ 226։ Հաղթանակի համար անհրաժեշտ է առնվազն 270 ձայն։

Конгресс США подтвердил победу Трампа на президентских выборах
Конгресс США завершил подсчет голосов коллегии выборщиков, по результатам которого Дональд Трамп был официально объявлен победителем президентских выборов. Как передает Арменпресс, об этом 6 января сообщил CNN.
Результаты подсчета голосов избирателей подтвердила вице-президент США Камала Харрис, которая руководила процессом в качестве председателя Сената.
Телеканал отмечает, что подсчет прошел мирно и без нарушений.
Эта процедура является формальной: количество голосов выборщиков стало известно после окончания подсчета голосов избирателей.
По итогам президентских выборов в США 5 ноября 2024 года республиканец Дональд Трамп получил 312 голосов, а его соперница Камала Харрис от Демократической партии - 226 голосов. Для победы необходимо не менее 270 голосов.