Գերմանիայի և Ֆրանսիայի արտգործնախարարները մեկնել են Դամասկոս
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Աննալենա Բերբոքը և նրա ֆրանսիացի գործընկեր Ժան Նոել Բարոն հունվարի 3-ին այցով մեկնել են Դամասկոս՝ ԵՄ-ի անունից սիրիական նոր վարչակազմի հետ բանակցություններ վարելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդում են արևմտյան լրատվամիջոցները:
«Այսօրվա իմ ուղևորությունը ֆրանսիացի գործընկերոջ հետ միասին Եվրամիության անունից հստակ ազդանշան է սիրիացիների համար, որ հնարավոր է նոր քաղաքական դարաշրջան սկսել Եվրոպայի և Սիրիայի, ինչպես նաև՝ Գերմանիայի և Սիրիայի միջև»,-արևմտյան ԶԼՄ-ները մեջբերում են Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Աննալենա Բերբոքի խոսքը։
«Մենք ունենք նույն նպատակը, ինչ միլիոնավոր սիրիացիներ՝ հասնել նրան, որ Սիրիան կրկին կարողանա միջազգայնորեն հարգանք վայելել»,- շարունակել է նա:
Գերմանիայի ԱԳՆ-ի տվյալներով՝ Բերբոքը հանդիպում կունենա Սիրիայի նոր վարչակազմի ղեկավար, «Հայաթ Թահրիր աշ Շամ»-ի առաջնորդ Ահմադ աշ Շարաայի հետ։

Министры иностранных дел Германии и Франции отправились в Дамаск
Министр иностранных дел Германии Анналена Бербок и ее французский коллега Жан Ноэль Барро 3 января отправились в Дамаск для проведения переговоров с новой сирийской администрацией от имени ЕС. Как передает Арменпресс, об этом сообщили западные СМИ.
"Сегодняшняя поездка вместе с моим французским коллегой от имени Евросоюза является четким сигналом сирийцам о том, что возможно начало новой политической эры между Европой и Сирией, а также между Германией и Сирией", - цитируют западные СМИ министра иностранных дел Германии Анналену Бербок.
«У нас та же цель, что и у миллионов сирийцев: добиться того, чтобы Сирия снова могла пользоваться международным уважением», - продолжила она.
По данным МИД Германии, Бербок встретится с главой новой сирийской администрации, лидером «Хайят Тахрир аш-Шам» Ахмадом аш-Шараа.