Հայաստանը Մինսկում 2025-ին կայանալիք ԵԱՏՄ գագաթնաժողովին կմասնակցի տեսակապի միջոցով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի պատվիրակությունը չի մեկնի 2025 թվականի մայիսին Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում կայանալիք Եվրասիական տնտեսական միության գագաթնաժողովին և կմասնակցի հեռավար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ԵԱՏՄ բարձրագույն խորհրդի նիստում հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ անդրադառնալով Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի՝ ԵԱՏՄ բարձրագույն խորհրդի հաջորդ նիստը Մինսկում անցկացնելու առաջարկին։
«Մենք դեմ չենք, որ ԵԱՏՄ բարձրագույն խորհրդի նիստն անցկացվի Մինսկում, բայց ես նախապես ցանկանում եմ ասել, որ մեր պատվիրակությունն այդ նիստին կմասնակցի տեսակապի միջոցով»,-նշել է վարչապետը։
Վարչապետը հավելել է, որ այն հայտարարությունները, որոնցով ինքը հանդես է եկել Բելառուս այցելությունների վերաբերյալ, մնում են ուժի մեջ։
«Ես չեմ կարծում, որ սա այն ձևաչափն է, որտեղ պետք է քննարկվեն այդ հարցերը»,-նշել է Փաշինյանն՝ արձագանքելով Լուկաշենկոյի առաջարկին։
Վարչապետն ընդգծել է, որ հայկական պատվիրակության՝ ԵԱՏՄ հաջորդ նիստին տեսակապի միջոցով մասնակցության մասին որոշումը քննարկման ենթակա չէ։
Դեռևս 2024 թվականի հունիսի 13-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ՀՀ պաշտոնական ոչ մի ներկայացուցիչ Բելառուս չեն այցելի, քանի դեռ Բելառուսի նախագահն Ալեքսանդր Լուկաշենկոն է:
«ՀԱՊԿ ղեկավարներից մեկը հայտարարում է, թե 44–օրյա պատերազմը նախապատրաստելուն մասնակցել է, քաջալերել է, հավատացել է, ցանկացել է Ադրբեջանի հաղթանակը: Դրանից հետո ես պետք է գնամ Բելառուսի նախագահի հետ ՀԱՊԿ ֆորմատում նստեմ ու հարց քննարկե՞մ»,–ասել է Փաշինյանը:
Նա, սակայն, նշել է, որ ԵԱՏՄ–ում և ԱՊՀ–ում ինչ–որ առումով ստիպված է լինելու դա անել:
«Ես արձանագրում եմ, որ ես երբեք Բելառուս չեմ այցելի, քանի այնտեղ նախագահ է Ալեքսանդր Լուկաշենկոն: Ես ընդհանրապես հայտարարում եմ, որ այս պահին Հայաստանի ոչ մի պաշտոնական ներկայացուցիչ Բելառուս չի այցելի ընդհանրապես»,–ընդգծել է վարչապետը:

Armenia to join the 2025 EEU Summit in Minsk remotely
YEREVAN, DECEMBER 26, ARMENPRESS. The Armenian delegation will not travel to the Eurasian Economic Union (EEU) summit to be held in May 2025 in Minsk, Belarus. Instead, the delegation will participate remotely.
Prime Minister Nikol Pashinyan made this announcement during the session of the Supreme Council of the EEU, responding to Belarusian President Alexander Lukashenko's proposal to hold the next session of the council in Minsk.
The Prime Minister stated that Armenia does not oppose the decision but will join the session remotely. He reiterated previous statements regarding his visits to Belarus, emphasizing that his stance remains unchanged.
“I do not think this is the appropriate format for discussing these issues,” Pashinyan noted in response to Lukashenko’s proposal.
On June 13, 2024, Prime Minister Pashinyan declared that neither he nor any official representatives of Armenia would visit Belarus while Alexander Lukashenko remains president.
"One of the heads of the CSTO states says that he participated in the preparation of the 44-day war, encouraged, believed, and wished for the victory of Azerbaijan. After that, should I sit with Lukashenko in the CSTO format to discuss any issue?," said Pashinyan.
However, Pashinyan acknowledged that Armenia’s participation in EEU and CIS activities necessitates engagement in some capacity.
“I firmly state that I will never visit Belarus while Alexander Lukashenko is president. At this moment, I also declare that no official representatives of Armenia will visit Belarus,” the Prime Minister emphasized.