Հայաստանը Մինսկում 2025-ին կայանալիք ԵԱՏՄ գագաթնաժողովին կմասնակցի տեսակապի միջոցով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի պատվիրակությունը չի մեկնի 2025 թվականի մայիսին Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում կայանալիք Եվրասիական տնտեսական միության գագաթնաժողովին և կմասնակցի հեռավար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ԵԱՏՄ բարձրագույն խորհրդի նիստում հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ անդրադառնալով Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի՝ ԵԱՏՄ բարձրագույն խորհրդի հաջորդ նիստը Մինսկում անցկացնելու առաջարկին։
«Մենք դեմ չենք, որ ԵԱՏՄ բարձրագույն խորհրդի նիստն անցկացվի Մինսկում, բայց ես նախապես ցանկանում եմ ասել, որ մեր պատվիրակությունն այդ նիստին կմասնակցի տեսակապի միջոցով»,-նշել է վարչապետը։
Վարչապետը հավելել է, որ այն հայտարարությունները, որոնցով ինքը հանդես է եկել Բելառուս այցելությունների վերաբերյալ, մնում են ուժի մեջ։
«Ես չեմ կարծում, որ սա այն ձևաչափն է, որտեղ պետք է քննարկվեն այդ հարցերը»,-նշել է Փաշինյանն՝ արձագանքելով Լուկաշենկոյի առաջարկին։
Վարչապետն ընդգծել է, որ հայկական պատվիրակության՝ ԵԱՏՄ հաջորդ նիստին տեսակապի միջոցով մասնակցության մասին որոշումը քննարկման ենթակա չէ։
Դեռևս 2024 թվականի հունիսի 13-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ՀՀ պաշտոնական ոչ մի ներկայացուցիչ Բելառուս չեն այցելի, քանի դեռ Բելառուսի նախագահն Ալեքսանդր Լուկաշենկոն է:
«ՀԱՊԿ ղեկավարներից մեկը հայտարարում է, թե 44–օրյա պատերազմը նախապատրաստելուն մասնակցել է, քաջալերել է, հավատացել է, ցանկացել է Ադրբեջանի հաղթանակը: Դրանից հետո ես պետք է գնամ Բելառուսի նախագահի հետ ՀԱՊԿ ֆորմատում նստեմ ու հարց քննարկե՞մ»,–ասել է Փաշինյանը:
Նա, սակայն, նշել է, որ ԵԱՏՄ–ում և ԱՊՀ–ում ինչ–որ առումով ստիպված է լինելու դա անել:
«Ես արձանագրում եմ, որ ես երբեք Բելառուս չեմ այցելի, քանի այնտեղ նախագահ է Ալեքսանդր Լուկաշենկոն: Ես ընդհանրապես հայտարարում եմ, որ այս պահին Հայաստանի ոչ մի պաշտոնական ներկայացուցիչ Բելառուս չի այցելի ընդհանրապես»,–ընդգծել է վարչապետը:

Армения примет участие в следующем саммите ЕАЭС в Минске в режиме видеоконференцсвязи
Делегация Армении не поедет на саммит Евразийского экономического союза, который пройдет в мае 2025 года в столице Беларуси Минске, и будет участвовать в режиме видеоконференцсвязи.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян на заседании Высшего Евразийского экономического совета, коснувшись предложения президента Беларуси Александра Лукашенко провести очередной саммит в Минске.
"Мы не возражаем против проведения заседания Высшего Евразийского экономического совета в Минске, но я хочу заранее сказать, что наша делегация примет участие в этом заседании в режиме видеоконференции”, - отметил премьер-министр.
Премьер-министр добавил, что заявления, которые он сделал по поводу визитов в Беларусь, остаются в силе.
“Я не думаю, что это тот формат, где нужно обсуждать эти вопросы”, - сказал Пашинян, отвечая на предложение Лукашенко.
Премьер-министр подчеркнул, что решение об участии армянской делегации на следующем саммите в онлайн-режиме обсуждению не подлежит.
Еще 13 июня 2024 года премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что ни один официальный представитель Армении не посетит Беларусь, пока Александр Лукашенко является президентом Беларуси.
“Один из лидеров ОДКБ заявляет, что он участвовал в подготовке 44-дневной войны, поощрял, верил и желал победы Азербайджана. После этого я должен пойти и обсуждать что-то с президентом Беларуси в формате ОДКБ?” - сказал Пашинян.
Однако он отметил также, что ему придется общаться с президентом Беларуси в рамках ЕАЭС и СНГ.
“Констатирую, что никогда не поеду в Беларусь с визитом до тех пор, пока там президентом является Александр Лукашенко. Заявляю, что с этого момента ни один официальный представитель Армении вообще не посетит Беларусь”, - подчеркнул премьер-министр.