Մակրոնը հաստատել է Ֆրանսիայի նոր կառավարության կազմը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը դեկտեմբերի 23-ի երեկոյան հաստատել է երկրի նոր կառավարության կազմը. նախկին կաբինետը պաշտոնաթող էր եղել խորհրդարանում վարչապետին անվստահության քվե հայտնելու պատճառով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Radio France Internationale-ը։
Կառավարության նոր կազմը, որը ներկայացրել է նորանշանակ վարչապետ Ֆրանսուա Բայրուն, ներառում է ինչպես հեռացող թիմի որոշ անդամների, այնպես էլ նոր նախարարների։
Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան-Նոել Բարոն և զինված ուժերի նախարար Սեբաստիան Լըկորնյուն պահպանել են պաշտոնը։
Նախկին վարչապետ Էլիզաբեթ Բորնը նշանակվել է կրթության նախարար, իսկ Ժերալդ Դարմանենը, որը 2020 թ. հուլիսից մինչև 2024 թ. սեպտեմբեր զբաղեցնում էր ներքին գործերի նախարարի պաշտոնը, նշանակվել է արդարադատության նախարար։ Ներքին գործերի նախարար Բրունո Ռետայոն, որը խոստացել է պայքարել անօրինական միգրացիայի դեմ, պահպանել է պաշտոնը։
Ֆրանսիայի նոր կառավարությունն աշխատանքը կսկսի 2025 թվականի հունվարի 3-ից։
Ֆրանսիայի խորհրդարանը դեկտեմբերի սկզբին անվստահության քվե էր հայտնել Միշել Բառնիեի կառավարությանը, քանի որ վերջինս խորհրդարանում անցկացրել էր 2025 թ. սոցիալական ապահովագրության մասին բյուջեն՝ կիրառելով Սահմանադրության հոդվածներից մեկը և շրջանցելով պատգամավորների քվեարկությունը։

Эммануэль Макрон утвердил состав нового правительства Франции
Вечером 23 декабря президент Франции Эммануэль Макрон утвердил состав нового правительства страны, бывший кабинет министров подал в отставку в связи с вотумом недоверия, выраженным премьер-министру. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Radio France Internationale.
В новый состав правительства, представленный недавно назначенным премьер-министром Франсуа Байру, вклены и некоторые члены уходящей команды, также и новые министры.
Министр Европы и иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро и министр вооруженных сил Себастьян Лекорню сохранили свои позиции.
Бывший премьер-министр Элизабет Борн назначена министром образования, Жеральд Дарманен будет назначен  министром юстиции. Министр внутренних дел Бруно Ретайо, пообещавший бороться с нелегальной миграцией, сохранил свою должность.
Новое правительство Франции приступит к работе 3 января 2025 года.
В начале декабря французский парламент выразил вотум недоверия правительству Мишеля Барнье, поскольку он провел в парламенте бюджет на социальное страхование на 2025 год, применив одну из статей Конституции и минуя голосование депутатов.