Նախագահ Մուլինոն արձագանքել է Պանամայի ջրանցքի վերաբերյալ Թրամփի հայտարարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պանամայի ջրանցքի յուրաքանչյուր մետրը պատկանում է Պանամային, երկրի ինքնիշխանությունը և անկախությունը չեն կարող բանակցությունների առարկա լինել։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է կենտրոնամերիկյան պետության ղեկավար Խոսե Ռաուլ Մուլինոն՝ ի պատասխան ԱՄՆ ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփի այն խոսքի, թե Վաշինգտոնը կարող է պահանջել վերադարձնել վերահսկողությունը Պանամայի ջրանցքի նկատմամբ, եթե դրա օգտագործման ընթացիկ  պայմանները չվերանայվեն։
«Պանամայի ջրանցքի յուրաքանչյուր մետրը պատկանում է Պանամային, այդպես կլինի այսուհետ ևս», - ասված է ազգին հղած Մուլինոյի ուղերձում, որը հրապարակվել է սոցիալական ցանցերում և տեղական զանգվածային լրատվամիջոցներում:
«Մեր երկրի ինքնիշխանությունը և անկախությունը չեն կարող բանակցությունների առարկա լինել», - ընդգծել է նա՝ Պանամայի ջրանցքն անվանելով երկրի պատմության մի մասը։
Մուլինոն հիշեցրել է, որ 1977 թվականին ստորագրված Տորիխոսի-Քարտերի պայմանագիրը նախատեսել է Պանամայի ջրանցքի, այսպես կոչված, գոտու վերացումը և հաստատել է Պանամայի ինքնիշխանությունն այդ ջրուղու նկատմամբ։ Ջրանցքի վերջնական փոխանցումը Պանամային ավարտվել է 1999 թվականի դեկտեմբերին։
«Շուտով մենք կնշենք այդ փոխանցման 25-ամյա հոբելյանը»,- ​​ընդգծել է Պանամայի ղեկավարը։
Նա հիշեցրել է, որ այդ ժամանակվանից ի վեր ոչ մի հարց կամ պահանջ չի եղել այդ առիթով։ Մուլինոն հավելել է, որ ջրանցքը լայնացվել է Պանամայի իշխանությունների որոշմամբ և այժմ իրենից ներկայացնում է կարևորագույն նախագիծ, որը հարյուր միլիոնավոր դոլար է բերում երկրի տնտեսությանը։
Պատասխանելով Պանամայի ջրանցքով նավերի անցման համար իբր բարձր սակագների մասին Թրամփի բողոքներին՝ Պանամայի նախագահը նշել է, որ այդ սակագները սահմանվում են հրապարակայնորեն և բացահայտ՝ նկատի առնելով շուկայի պայմանները, միջազգային մրցակցությունը, ընթացիկ գները և նորոգման աշխատանքների և արդիականացման անհրաժեշտությունը։ Մուլինոն նաև ընդգծել է, որ ձգտում է պահպանել «լավ և հարգալից հարաբերությունները» Թրամփի ապագա վարչակազմի հետ։
Դեկտեմբերի 22-ին Թրամփն իր Truth Social սոցիալական ցանցում հայտարարել էր, թե ԱՄՆ-ն կարող է պահանջել վերադարձնել վերահսկողությունը Պանամայի ջրանցքի նկատմամբ, եթե դրա օգտագործման ընթացիկ պայմանները չվերանայվեն։ Նա քննադատել է ջրանցքից օգտվելու համար գանձվող բարձր սակագները, և ընդգծել, որ 1999 թվականին ջրանցքի կառավարման փոխանցումը եղել է «համագործակցության ժեստ», այլ ոչ թե զիջում այլ երկրների օգտին, և Պանամայի իշխանություններին կոչ է արել վերանայել իրենց քաղաքականությունը։
Պանամայի ջրանցքը, որը շահագործման է հանձնվել է 1914 թվականին, կառուցվել է Միացյալ Նահանգների կողմից և գտնվել է նրա վերահսկողության ներքո։ 1977 թվականին Տորիխոսի-Քարտերի պայմանագրով որոշվել է ջրանցքի փուլային փոխանցումը Պանամային, որն ավարտվել է 1999 թվականին։ Այդ պայմանագիրը նախատեսել է ջրանցքի չեզոքությունը և դրա հասանելիությունը համաշխարհային առևտրի համար։ Այսօր ջրանցքը մնում է կարևորագույն երթուղի համաշխարհային տնտեսության համար և ԱՄՆ-ի շահերի առանցքային օբյեկտներից մեկը:

Президент Мулино отреагировал на заявление Трампа относительно Панамского канала
Каждый метр Панамского канала принадлежит Панаме, суверенитет и независимость страны не могут быть предметом переговоров. Как передает Арменпресс, со ссылкой на ТАСС, президент Панамы Хосе Рауль Мулино заявил об этом в ответ на высказывание избранного президента США Дональда Трампа о том, что Вашингтон может потребовать возвращения контроля над Панамским каналом, если нынешние условия его использования не будут пересмотрены.
“Каждый метр Панамского канала принадлежит Панаме, так будет и далее”, - подчеркнул Мулино, обращаясь к народу, что было опубликовано в социальных сетях и местных СМИ.
“Суверенитет и независимость нашей страны не могут быть предметом переговоров”, - подчеркнул он, назвав Панамский канал частью истории страны.
Мулино напомнил, что соглашение Торрихоса-Картера, подписанное в 1977 году, предусматривало упразднение так называемой зоны Панамского канала и подтверждало суверенитет Панамы над этим водным путем. Окончательная передача канала Панаме была завершена в декабре 1999 года.
“Скоро мы будем отмечать 25-летний юбилей этой передачи”, - подчеркнул глава Панамы.
Он напомнил, что с тех пор никаких вопросов и требований по этому поводу не возникало. Мулино добавил, что канал был расширен по решению властей Панамы и теперь представляет собой важный проект, который вносит в экономику страны сотни миллионов долларов.
Отвечая на претензии Трампа о якобы высоких тарифах на проход судов через Панамский канал, президент Панамы отметил, что эти тарифы устанавливаются публично и прозрачно, с учетом рыночных условий, международной конкуренции, текущих цен и необходимости ремонта и модернизации. Мулино также подчеркнул, что он стремится наладить “хорошие и уважительные отношения” с будущей администрацией Трампа.
22 декабря Трамп заявил в своей социальной сети Truth Social, что США могут потребовать возвращения контроля над Панамским каналом, если текущие условия его использования не будут пересмотрены. Он раскритиковал высокие тарифы, взимаемые за использование канала, и подчеркнул, что передача контроля над каналом в 1999 году была жестом сотрудничества, а не уступкой другим странам, и призвал власти Панамы пересмотреть свою политику.
Панамский канал, введенный в эксплуатацию в 1914 году, был построен США и находился под их контролем. В 1977 году Соглашение Торрихоса-Картера определило поэтапную передачу канала Панаме, которая была завершена в 1999 году. Этот договор предусматривал нейтральность канала и его доступность для мировой торговли. Сегодня канал остается жизненно важным маршрутом мировой экономики и одним из ключевых объектов интересов США.