ԱԳ նախարարը և ՀՀ-ում ՄԱԿ մշտական համակարգողը քննարկել են ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների խնդիրները
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը դեկտեմբերի 20-ին ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ մշտական համակարգող Ֆղանսուազ Ժակոբին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԱԳ նախարարությունը։
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել Հայաստանի և ՄԱԿ-ի միջև համագործակցության հիմնական ուղղություններին և դրանց շրջանակներում իրականացվող համատեղ ծրագրերին:
Ի թիվս այլնի, քննարկվել են Հայաստանում 2026թ. կայանալիք ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) նախապատրաստական աշխատանքներն ու ՄԱԿ-ի համապատասխան կառույցների հետ համագործակցության հարցեր:
Արարատ Միրզոյանը և Ֆղանսուազ Ժակոբը մտքեր են փոխանակել ներկայիս աշխարհաքաղաքական զարգացումների ֆոնին ՄԱԿ գործունեության արդյունավետության ապահովման հարցերին՝ կազմակերպության մանդատին ու նպատակներին համահունչ: Քննարկվել են նաև ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման նպատակների կյանքի կոչման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի երկարաժամկետ կարիքների հասցեագրմանն ուղղված քայլերին և միջազգային գործընկերների հետ այդ ուղղությամբ փոխգործակցության հարցերի:

YEREVAN, DECEMBER 20, ARMENPRESS. On December 20 Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan received the UN Resident Coordinator in Armenia Françoise Jacob, the foreign ministry said.
The interlocutors touched upon the main directions of cooperation between Armenia and the United Nations, as well as the joint programs implemented within this framework. Among other topics, the preparatory work for the 17th Conference of the Parties (COP17) to the UN Convention on Biodiversity, to be held in Armenia in 2026, and issues of cooperation with relevant UN bodies were discussed.
Ararat Mirzoyan and Françoise Jacob exchanged views on ensuring the UN effectiveness in the context of current geopolitical developments, in line with the mandate and goals of the organization.
Steps taken towards implementing the UN Sustainable Development Goals were also discussed.
The steps aimed at addressing the long-term needs of Armenians forcibly displaced from Nagorno-Karabakh and issues of cooperation with international partners in that direction were touched upon.