Իսրայելը փակում է իր դեսպանատունն Իռլանդիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելը հայտարարել է, որ կփակի իր դեսպանատունն Իռլանդիայում։ Դեսպանատան փակման որոշումն Իսրայելը բացատրել է Իռլանդիայի «ծայրահեղ հակաիսրայելական քաղաքականությամբ»: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press գործակալությունը։
Մայիսին Իսրայելը հետ էր կանչել իր դեսպանին Դուբլինից այն բանից հետո, երբ Իռլանդիան Նորվեգիայի, Իսպանիայի և Սլովենիայի հետ միասին հայտարարեց Պաղեստին պետությունը ճանաչելու մասին։
Անցյալ շաբաթ Իռլանդիայի նախարարների կաբինետը որոշեց պաշտոնապես միջամտել Արդարադատության միջազգային դատարանում Իսրայելի դեմ Հարավաֆրիկյան Հանրապետության հայցին, որով Իսրայելը մեղադրվում է Գազայում ցեղասպանություն իրականացնելու մեջ: Իսրայելը հերքում է դա։
Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Գեդեոն Սաարը դեսպանատան փակման առնչությամբ հայտարարել է, որ «Իռլանդիան հատել է բոլոր կարմիր գծերն Իսրայելի հետ իր հարաբերություններում»:
Իռլանդիայի վարչապետ Սայմոն Հարիսը դեսպանատունը փակելու որոշումը «չափազանց ցավալի» է անվանել։
«Ես լիովին մերժում եմ այն պնդումը, որ Իռլանդիան Իսրայելին դեմ է: Իռլանդիան խաղաղության, մարդու իրավունքների և միջազգային իրավունքի կողմնակից է», - գրել է Հարիսն X-ում:

Израиль закрывает посольство в Ирландии
Израиль объявил, что закроет свое посольство в Ирландии. В Израиле объяснили решение закрыть посольство "крайней антиизраильской политикой Ирландии", передает Арменпресс со ссылкой на The Associated Press.
В мае Израиль отозвал своего посла из Дублина после того, как Ирландия вместе с Норвегией, Испанией и Словенией объявили о признании государства Палестина.
На прошлой неделе кабинет министров Ирландии решил официально вмешаться в иск Южной Африки против Израиля в Международном суде, по которому Израиль обвиняется в осуществлении геноцида в Газе. Израиль это отрицает.
Министр иностранных дел Израиля Гидеон Саар заявил по поводу закрытия посольства, что "Ирландия перешла все красные линии в своих отношениях с Израилем".
Премьер-министр Ирландии Саймон Харрис назвал решение о закрытии посольства "чрезвычайно болезненным".
"Я полностью отвергаю утверждение, что Ирландия выступает против Израиля. Ирландия выступает за мир, права человека и международное право", — написал Харрис в X.