ՀՀ և Բահրեյնի ԱԳ նախարարները քննարկել են տնտեսական ու քաղաքական կապերի ակտիվացման, տարածաշրջանային իրադարձությունների հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը դեկտեմբերի 8-ին Մանամայում հանդիպում է ունեցել Բահրեյնի Թագավորության ԱԳ նախարար Աբդ Ալ-Լատիֆ բին Ռաշիդ Ալ-Զայանիի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Բահրեյնի միջև կոնկրետ նախաձեռնությունների միջոցով զբոսաշրջության ու տնտեսության ոլորտներում, ինչպես նաև ներդրումների խրախուսման միջոցով գործարար կապերի խթանման ուղղությամբ համագործակցության զարգացման հնարավորությունները։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել երկու երկրների ԱԳՆ-ների միջև քաղաքական խորհրդակցությունների միջոցով նախանշել անհրաժեշտ քայլերն ու հետագա համագործակցության առաջնահերթությունները։
Ըստ աղբյուրի՝ Հայաստանի և Բահրեյնի ԱԳ նախարարները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային հարցերի շուրջ։ Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ չնայած վերջին տարիների ու ներկա մարտահրավերներին՝ ՀՀ-ն առավելագույն ջանքեր է գործադրում Հարավային Կովկասում կայուն միջավայրի ձևավորման, խաղաղության հաստատման նպատակով, ինչի ուղղությամբ էական քայլ կարող է լինել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ համաձայնագրի կնքումը։

Министры иностранных дел РА и Бахрейна обсудили активизацию экономических и политических связей, региональные события
8 декабря в Манаме министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Королевства Бахрейн Абд аль-Латифом бен Рашидом Аль-Заяни.
Как сообщили Арменпресс в Министерстве иностранных дел Республики Армения, Собеседники обсудили возможности развития сотрудничества между Арменией и Бахрейном в направлении развития деловых отношений посредством конкретных инициатив в сфере туризма и экономики, а также путем поощрения инвестиций. Главы внешнеполитических ведомств двух стран договорились наметить необходимые шаги и приоритеты дальнейшего сотрудничества посредством политических консультаций.
По данным источника, министры иностранных дел Армении и Бахрейна обменялись мнениями по региональным вопросам. Министр Мирзоян подчеркнул, что, несмотря на вызовы последних лет и современности, Армения прилагает максимум усилий для создания стабильной обстановки на Южном Кавказе и установления мира, и в этом направлении значительным шагом может стать подписание соглашения об урегулировании отношений между Арменией и Азербайджаном.