Մակրոնը մեղադրել է ծայրահեղ ձախերին և աջերին կառավարությունը տապալելու համար՝ խոստանալով շուտով նոր վարչապետ նշանակել
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ժողովրդին հղած ուղերձում մեղադրել է ծայրահեղ աջերին և ծայրահեղ ձախերին կառավարությանն անվստահության քվե հայտնելու համար։ Նա խոստացել է շարունակել պաշտոնավարումը մինչև 2027 թվականին իր ժամկետի ավարտը և հայտարարել է, որ առաջիկա օրերին կնշանակի նոր վարչապետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է France24 պարբերականը։
Մակրոնը ժողովրդին է դիմել դեկտեմբերի 5-ի երեկոյան, այն բանից հետո, երբ դեկտեմբերի 4-ին խորհրդարանն անվստահության քվե էր  հայտնել վարչապետ Միշել Բառնիեին և նրա կառավարությանը։
Մակրոնը հայտարարել է, որ ծայրահեղ աջերն ու ձախերը միավորվել են, իր խոսքով, «հակահանրապետական ճակատում»։
Մակրոնը նաև չի ակնարկել, թե ում կնշանակի երկրի վարչապետի պաշտոնում։
Դեկտեմբերի 5-ին ավելի վաղ Էմանուել Մակրոնն ընդունել էր Միշել Բառնիեի հրաժարականը։ Ըստ Ելիսեյան պալատի հայտարարության՝ Բառնիեն և նախարարները կշարունակեն կատարել իրենց պարտականությունները մինչև նոր կառավարության ձևավորումը։
Կառավարությանն անվստահություն հայտնելու օգտին էր քվեարկել Ազգային ժողովի 574 պատգամավորից 331-ը՝ ստիպելով Բառնիեին հրաժարական տալ պաշտոնը ստանձնելուց ընդամենը երեք ամիս անց, ինչը ժամանակակից Ֆրանսիայի պատմության մեջ ամենակարճ պաշտոնավարման ժամկետն է։ Ազգային ժողովում նման քվեարկության առիթ էր դարձել այն, որ վարչապետ Միշել Բառնիեն խորհրդարանում անցկացրել էր 2025 թ. սոցիալական ապահովագրության մասին բյուջեն՝ կիրառելով Սահմանադրության հոդվածներից մեկը և շրջանցելով պատգամավորների քվեարկությունը։
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեն, որը նաև Մակրոնի կուսակցությունից է, նախագահին կոչ է արել արագ առաջ շարժվել վարչապետ նշանակելու գործում։ Սակայն սա կարող է բարդ լինել. Մակրոնից ավելի քան երկու ամիս էր պահանջվել Բառնիեին նշանակելու համար, երբ հունիսին կայացած ընտրություններում նրա կուսակցությունը պարտություն էր կրել։

Макрон обвинил крайне левых и крайне правых в отставке правительства, пообещав вскоре назначить нового премьер-министра
Президент Франции Эммануэль Макрон в своем обращении к нации обвинил крайне правых и крайне левых в выражении вотума недоверия правительству. Он заявил, что останется на своем посту до конца своего срока в 2027 году и что назначит нового премьер-министра в ближайшие дни, но, не назвав никакого имени. Как передает Арменпресс, об этом сообщает издание France24.
Макрон обратился к нации вечером 5 декабря, после того как 4 декабря парламент выразил вотум недоверия премьер-министру Мишелю Барнье и его правительству.
Макрон заявил, что крайне правые и левые объединились в “антиреспубликанский фронт”.
Ранее, 5 декабря, Эммануэль Макрон принял отставку Мишеля Барнье. Согласно заявлению Елисейского дворца, Барнье и министры продолжат исполнять свои обязанности до формирования нового правительства.
331 из 574 членов Национальной ассамблеи проголосовали за вынесение вотума недоверия правительству, и это вынудило Барнье подать в отставку всего через три месяца после вступления в должность, что является самым коротким сроком пребывания у власти в истории современной Франции. Поводом для такого голосования в Национальном собрании стал тот факт, что премьер-министр Мишель Барнье провел в парламенте бюджет на социальное страхование на 2025 год, применив одну из статей Конституции и минуя голосование депутатов.
Спикер Национальной ассамблеи Франции Яэль Браун-Пиве, которая также является представителем партии Макрона, призвала президента скорее назначить премьер-министра, хотя это может быть сложно. Макрону потребовалось более двух месяцев, чтобы назначить Барнье после того, как его партия проиграла июньские выборы.