Պատմական փաստերի խեղաթյուրումը Բաքվում կայացած հակահայկական համաժողովում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի իշխանությունների անմիջական հովանավորությամբ գործող «Արևմտյան Ադրբեջան» համայնքը դեկտեմբերի 5-ին Բաքվում կազմակերպել է հակահայկական հերթական համաժողովը, որին մասնակցում են Ադրբեջանում հավատարմագրված ավելի քան 25 դիվանագիտական ներկայացուցչություններ, 100-ից ավելի ներկայացուցիչներ տարբեր երկրներից, այդ թվում՝ Թուրքիայից, ԱՄՆ-ից, Մեծ Բրիտանիայից, Գերմանիայից, Իտալիայից, Բելգիայից, Ֆրանսիայից։ Հյուրերի թվում է Թուրքիայի ԱԳ նախկին նախարար Մևլյութ Չավուշօղլուն։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասվում է «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամի հոդվածում։
Հրապարակման մեջ նաև նշվում է. «Համաժողովի ընթացքում ռազմատենչ և տարածքային պահանջներ ներկայացնող հայտարարությամբ ելույթ է ունեցել նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքը կրկին անվանելով «Արևմտյան Ադրբեջան»։ Իր խոսքում Ալիևը նշել է, թե «Հայաստանում ապրող ադրբեջանցիները ենթարկվել են էթնիկ զտումների և աստիճանաբար բռնի կերպով վտարվել են իրենց պատմական հայրենիքից», և որ «Արևմտյան Ադրբեջան» համայնքի գործունեությունը միայն ենթադրում է «ապահովել տեղահանված ադրբեջանցիների վերադարձն իրենց պապենական հողերը՝ խաղաղ և ապահով պայմաններում»։
Ըստ Ադրբեջանի նախագահի՝ Հայաստանի տարածքում ադրբեջանական պատմամշակութային հուշարձաններից պահպանվել է միայն Կապույտ մզկիթը, որի նախնական պատմաճարտարապետական ոճը, իբրև թե, Հայաստանը միտումնավոր փոխել է։ Ադրբեջանի նախագահը, հավանաբար, նկատի ունի հայկական կողմի փաստարկված հոդվածները, որոնք ապացուցում են մզկիթի իրանական լինելը։
«Գեղարդ» հիմնադրամն օրերս անդրադարձել էր նաև  «Արևմտյան Ադրբեջան» մտացածին նարատիվին՝ ներկայացնելով, որ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքն Ադրբեջանի կողմից «պատմական հայրենիք» անվանելը, իսկ երկրի վարչատարածքային միավորներին կեղծ անվանումներ տալն, ակնհայտորեն, որևէ աղերս չունեն պատմական իրականության հետ, և ոչ այլ ինչ են, քան տարածքային ամբողջականության սպառնալիք»։

Distortion of historical facts at the anti-Armenian conference in Baku
YEREVAN, DECEMBER 5, ARMENPRESS. Under the sponsorship of the Azerbaijani authorities, the "Western Azerbaijan" community organized an anti-Armenian conference in Baku today, attended by representatives from over 25 diplomatic missions accredited in Azerbaijan and more than 100 participants from various countries, including Turkey, the USA, the UK, Germany, Italy, Belgium, and France. Among the guests was Turkey's former Minister of Foreign Affairs, Mevlyut Chavushoglu, according to the "Geghard" Scientific-Analytical Foundation.
According to the article issued by the Foundation, during the conference, Ilham Aliyev delivered a speech filled with militant rhetoric and territorial claims, once again referring to the sovereign territory of the Republic of Armenia as “Western Azerbaijan.” In his remarks, Aliyev claimed that “Azerbaijanis living in Armenia were subjected to ethnic cleansing and gradually forced out of their historical homeland” and stated that the activities of the “Western Azerbaijan” community aim solely to “ensure the peaceful and safe return of displaced Azerbaijanis to their ancestral lands.”
According to Azerbaijan’s president, the only Azerbaijani historical and cultural monument preserved in the territory of Armenia is the Blue Mosque, “whose original architectural style, was allegedly intentionally altered by Armenia.” Aliyev is likely alluding to well-documented articles and studies that provide evidence proving the mosque’s Iranian origins.
The “Gegard” Foundation recently wrote about the fabricated narrative of “Western Azerbaijan,” emphasizing that referring to the sovereign territory of the Republic of Armenia as Azerbaijan’s “historical homeland” and assigning false names to its administrative divisions have no connection to historical reality. The Foundation stated that such actions are nothing more than a threat to territorial integrity.