ՀՀ ԱԳ նախարարն ու ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչն անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգի հիմնական բաղադրիչներին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մալթայում ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ հանդիպման սկզբում նախարար Միրզոյանը շնորհավորել է Կայա Կալասին ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցչի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ մաղթելով հաջողություններ ներկայիս՝ մարտահրավերներով լի ժամանակահատվածում։
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման ուղղությամբ վերջին շրջանում արձանագրված կարևոր ձեռքբերումները, հարաբերությունների զարգացման աննախադեպ դինամիկան՝ պատրաստակամություն հայտնելով շարունակել ակտիվ փոխգործակցությունը հավակնոտ օրակարգի առաջմղման ուղղությամբ։
Արարատ Միրզոյանը և Կայա Կալասն անդրադարձ են կատարել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգի հիմնական բաղադրիչներին։ Ընդգծվել է այն հանգամանքը, որ համատեղ ջանքերի արդյունքում ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունը ներառում է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտների լայն շրջանակ՝ մարդկանց միջև շփումներից, ժողովրդավարական բարեփոխումներից մինչև անվտանգության հարցերով երկխոսություն։ Ի թիվս կիրառվող գործիքների, ընդգծվել է ԵՄ մշտադիտարկման առաքելության դերը Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին կայունության ապահովման հարցում։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային հարցերի շուրջ։
Արարատ Միրզոյանը Կայա Կալասին հանգամանալից ներկայացրել է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատման ուղղությամբ ՀՀ ջանքերը, այդ թվում՝ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ պայմանագրի կնքման ուղղությամբ։ Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային տնտեսության ու տրանսպորտային հաղորդակցությունների միջոցով փոխկապակցվածության ավելացման հարցերին։

Глава МИД Армении и Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности коснулись основных компонентов новой повестки партнерства РА-ЕС
В рамках министерского форума ОБСЕ на Мальте министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян встретился с вице-президентом Европейской комиссии, Верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Каей Каллас.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на МИД РА, в начале встречи министр Мирзоян поздравил Каю Каллас со вступлением в должность Верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности, пожелав успехов в нынешнем насыщенном вызовами периоде.
Собеседники с удовлетворением отметили важные достижения последних лет в направлении углубления партнерства РА-ЕС, беспрецедентную динамику развития отношений, выразив готовность продолжать активное сотрудничество в направлении продвижения амбициозной повестки.
Арарат Мирзоян и Кая Каллас коснулись основных компонентов новой программы партнерства РА-ЕС. Было подчеркнуто, что в результате совместных усилий сотрудничество РА-ЕС включает широкий спектр областей, представляющих взаимный интерес, от контактов между людьми, демократических реформ к диалогу по безопасности. Среди использованных инструментов была подчеркнута роль наблюдательной миссии ЕС в обеспечении стабильности на границе между Арменией и Азербайджаном.
Министр иностранных дел РА и Верховный представитель ЕС обменялись мнениями по региональным вопросам.
Арарат Мирзоян подробно представил Кае Каллас усилия Армении по установлению стабильного мира на Южном Кавказе, в том числе по подписанию соглашения о нормализации отношений с Азербайджаном. Также были рассмотрены вопросы региональной экономики и увеличения взаимосвязей посредством транспортных коммуникаций.