Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունում կսահմանվեն պարգևատրման հավելյալ ֆոնդի նոր կարգավորումներ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի կառավարության «e-draft» իրավական ակտերի կայքում հրապարակվել է նախագիծ, որով առաջարկվում է սահմանել Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության պարգևատրման հավելյալ ֆոնդի ձևավորման, հաշվարկման և հատկացվող գումարի առավելագույն չափի որոշման նոր կարգավորումներ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախագիծը նպատակ ունի խրախուսել հարկադիր կատարողներին առավել արդյունավետ գործունեության համար՝ ամրագրելով արդյունքահեն պարգևատրման մեխանիզմ։ Նախատեսվում է պարգևատրման հավելյալ ֆոնդի տրամադրման համար հիմք ընդունել կարճված կատարողական վարույթների և ընթացք տրված նոր վարույթների տոկոսային հարաբերակցությունը։ Արդյունքում սպասվում է, որ համակարգը կդառնա առավել արդյունավետ, և կխթանվի կատարողականի դրական աճը։
Պարգևատրման ֆոնդը կձևավորվի հաշվետու ժամանակահատվածում գանձված կատարողական ծախսի հիման վրա։ Հաշվետու ժամանակահատվածը կդիտարկվի որպես ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակ և նախորդ տարվա երկրորդ կիսամյակ։
Ֆոնդի ձևավորման համար սահմանվել են հաշվարկային որոշակի տոկոսներ, որոնք կփոփոխվեն յուրաքանչյուր տարի՝ խթանելով ավելի արդյունավետ աշխատանք։
Նախագծի ընդունումը չի պահանջի լրացուցիչ բյուջետային ծախսեր և նախատեսվում է համահունչ ՀՀ կառավարության 2021-2026թթ. ծրագրի և դատական ու իրավական բարեփոխումների ռազմավարությանը։
Նախագիծը մշակվել է ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից՝ ՀՀ ֆինանսների նախարարության հետ համատեղ քննարկումների արդյունքում։ Սպասվում է, որ նոր կարգավորումները ուժի մեջ կմտնեն 2025 թվականի հունվարի 1-ից։
Նախագծի ընդունմամբ պարգևատրման հավելյալ ֆոնդի միջոցով Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությանում կստեղծվի արդյունավետության վրա հիմնված խրախուսման համակարգ՝ նպաստելով ավելի լավ արդյունքների և համակարգային բարեփոխումների իրականացմանը։

Служба принудительного исполнения установит новые дополнительные регулирования премиального фонда
На сайте нормативных актов правительства Армении e-draft  опубликован проект, в котором предлагается установить новые правила формирования, расчета и определения максимального размера фонда дополнительного вознаграждения за службу, обеспечивающую принудительное исполнение.
Как передает Арменпресс, целью проекта является поощрение сотрудников правоохранительных органов к более эффективной работе путем создания механизма вознаграждения, основанного на результатах работы. За основу предоставления фонда дополнительного вознаграждения планируется принять процентное соотношение прекращенных исполнительных производств и возбужденных новых производств. Ожидается, что в результате система станет более эффективной и будет обеспечен положительный рост производительности.
Фонд вознаграждения будет сформирован на основе затрат по результатам деятельности, начисленных за отчетный период. Отчетным периодом будем считать первое полугодие текущего года и второе полугодие предыдущего года.
Для формирования фонда установлены определенные расчетные проценты, которые будут меняться каждый год, что будет способствовать более эффективной работе.
Принятие проекта не потребует дополнительных бюджетных расходов и запланировано в соответствии с планом правительства РА и стратегии судебно-правовой реформы на 2021-2026 годы.
Проект был разработан Министерством юстиции РА в результате совместных обсуждений с Министерством финансов РА. Ожидается, что новые правила вступят в силу 1 января 2025 года.
С принятием проекта за счет дополнительного фонда вознаграждения в Службе принудительного исполнения будет создана система поощрения, основанная на эффективности, способствующая достижению лучших результатов и проведению системных реформ.