Փարիզի Աստվածամոր տաճարը՝ 5 տարվա վերակառուցումից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 2019 թվականի ավերիչ հրդեհին հաջորդող ավելի քան հինգ տարվա ինտենսիվ վերակառուցման աշխատանքներից հետո Փարիզի Աստվածամոր տաճարը նոյեմբերի 29-ին ներկայացել է նորովի՝ վերակառուցված առաստաղներով և կաթնագույն քարաշարվածքով։ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն առաջիններից էր, ով շրջել է տաճարում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press գործակալությունը։
Ֆրանսիայի նախագահին տաճար կատարած այցի ընթացքում ուղեկցում էին նրա կինը՝ Բրիջիտ Մակրոնը, Փարիզի արքեպիսկոպոսը և ուրիշներ։
Թեև վերակառուցված տաճարը ներսից արդեն ներկայանում է իր ողջ փայլով և շքեղությամբ, սակայն դրսից դեռ վերանորոգման աշխատանքներ են ընթանում։

YEREVAN, NOVEMBER 29, ARMENPRESS. After more than five years of frenetic reconstruction work, Notre Dame Cathedral showed its new self to the world Friday, with rebuilt soaring ceilings and creamy good-as-new stonework erasing somber memories of its devastating fire in 2019, The Associated Press reports.
According to the source, images broadcast live of a site visit by French President Emmanuel Macron showed the inside of the iconic cathedral as worshippers might have experienced it back in medieval times, its wide, open spaces filled with bright light on a crisp and sunny winter’s day that lit up the vibrant colors of the stained glass windows.
According to The Associated Press, outside, the monument is still a construction site, with scaffolding and cranes. But the renovated interior — shown in its full glory Friday for the first time before the public is allowed back in on Dec. 8 — proved to be breathtaking.