Գուտերեշը դատապարտել է հակահետևակային ականների մատակարարումներն Ուկրաինային
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը դեմ է արտահայտվել ռուս-ուկրաինական հակամարտությունում հակահետևակային ականների կիրառմանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նրա հայտարարությունը տարածվել է ՄԱԿ-ի կայքում։
«Հակահետևակային ականները հստակ և իրական վտանգ են ներկայացնում քաղաքացիական բնակչության համար: Նույնիսկ մարտական գործողությունների դադարեցումից հետո այդ սարսափելի և ոչ ընտրողական զենքը կարող է մնալ, ահի մեջ պահել մարդկանց սերունդների», - գրված է հայտարարության մեջ:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը նաև աշխարհի ղեկավարներին կոչ է արել միանալ Հակահետևակային ականներն արգելման Օտտավայի կոնվենցիային, որը 1999 թվականին ուժի մեջ մտնելու պահից ստորագրել է 164 պետություն:
Օրերս Պենտագոնը հայտնել էր, որ ԱՄՆ վարչակազմն արտոնել է հակահետևակային ականների կիրառումն Ուկրաինայում։

Гутерриш осудил поставки противопехотных мин Украине
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерреш высказался против использования противопехотных мин в российско-украинском конфликте. Как сообщает Арменпресс, его заявление опубликовано на сайте ООН.
“Противопехотные мины представляют собой реальную опасность для гражданского населения. Даже после прекращения боевых действий это ужасающее и неизбирательное оружие может держать в страхе поколения людей”, - говорится в заявлении.
Генеральный секретарь ООН призвал мировых лидеров присоединиться к Оттавской конвенции о запрете противопехотных мин, которую с момента ее вступления в силу в 1999 году подписали 164 государства.
Недавно Пентагон объявил, что администрация США разрешила использование противопехотных мин на Украине.