ԱՄՆ-ն նախապես տեղեկացվել է ՌԴ-ի կողմից «Օրեշնիկ» հրթիռի արձակման մասին. Պենտագոն
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ-ն Ռուսաստանից նախապես ծանուցում է ստացել Ուկրաինայի տարածք առանց միջուկային մարտագլխիկի բալիստիկ հրթիռի արձակման մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Պենտագոնի մամուլի քարտուղարի տեղակալ Սաբրինա Սինգհը։
«Միացյալ Նահանգներն արձակումից կարճ ժամանակ առաջ նախազգուշացվել է միջուկային ռիսկի նվազեցման ալիքների միջոցով», - ասել է նա նոյեմբերի 21-ին կայացած ճեպազրույցում:
Նա նաև վստահեցրել է, որ Միացյալ Նահանգները կշարունակի աջակցել Ուկրաինային և երկրին ռազմական օգնության նոր փաթեթներ ուղարկել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմի պաշտոնավարմանը մնացած ժամանակահատվածում։
Պենտագոնի ներկայացուցիչը նաև հայտնել է, որ Ռուսաստանի կողմից բալիստիկ նոր հրթիռի արձակումն, «անշուշտ, մտահոգում է մեզ»։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նոյեմբերի 21-ի տեսաուղերձում հայտարարել էր, որ ի պատասխան ամերիկյան և բրիտանական հեռահար սպառազինությունների կիրառման, Ռուսաստանի զինված ուժերը միջին հեռահարության նորագույն «Օրեշնիկ» հիպերձայնային հրթիռներով հարվածել են Ուկրաինայի ռազմարդյունաբերական համալիրի օբյեկտին։
Իսկ Ռուսաստանի կողմից հաստատված նոր միջուկային դոկտրինի առնչությամբ Սինգհը հայտնել է, որ ԱՄՆ-ն որևէ կերպ չի փոխել իր միջուկային դիրքավորումը՝ ի պատասխան Մոսկվայի այդ քայլի։

США заранее были проинформированы Россией о запуске ракеты “Орешник”: Пентагон
США получили предварительное уведомление от России о запуске баллистической ракеты без ядерной боеголовки по территории Украины. Как передает Арменпресс, об этом сообщила заместитель пресс-секретаря Пентагона Сабрина Сингх.
На брифинге 21 ноября она подтвердила, что Соединенные Штаты были предупреждены незадолго до запуска по каналам снижения ядерной опасности.
Она также заверила, что США продолжат поддерживать Украину и направлять в страну новые пакеты военной помощи в течение всего оставшегося периода правления президента США Джо Байдена.
Представитель Пентагона также заявила, что запуск Россией новой баллистической ракеты их конечно беспокоит.
Президент России Владимир Путин сообщил в видеообращении 21 ноября, что в ответ на применение американского и британского оружия большой дальности российские вооруженные силы нанесли удар по объекту украинского ВПК новейшими гиперзвуковыми ракетами средней дальности “Орешник”.
Что касается новой ядерной доктрины, принятой Россией, Сингх заявила, что США никоим образом не изменили свою ядерную позицию в ответ на действия Москвы.