Neuralink իմպլանտի կլինիկական փորձարկումներն առաջին անգամ կանցկացնեն ԱՄՆ-ի սահմաններից դուրս
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իլոն Մասկին պատկանող Neuralink ընկերության ուղեղի իմպլանտն առաջին անգամ կթեստավորեն ԱՄՆ-ի սահմաններից դուրս: Հետազոտությունները տեղի կունենան Տորոնտոյի համալսարանին կից Կանադայի University Health Network (UHN) հիվանդանոցների պետական ցանցում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ասված է UHN-ի կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ։
Կանադայում փորձարկումը ենթադրում է Neuralink սարքի փոխպատվաստում, ինչը «կարևոր ուղենիշ կդառնա բժշկական հետազոտությունների բնագավառում»: Դրա համար UHN-ն ստացել է Կանադայի առողջապահության նախարարության համապատասխան թույլտվությունը:
Ըստ հրապարակման՝ ուսումնասիրության նպատակն է գնահատել իմպլանտի և վիրաբուժական ռոբոտի անվտանգությունը, ինչպես նաև որոշել անլար համակարգչի ֆունկցիոնալությունը, որը թույլ կտա բոլոր վերջույթների անդամալուծությամբ տառապող մարդկանց  կառավարել սարքերը մտքերի միջոցով։
Neuralink ստարտափը ստեղծվել է ամերիկացի ձեռնարկատեր Իլոն Մասկի կողմից 2016 թ. հուլիսին։ 2024 թ. հունվարի 28-ին Neuralink-ն առաջին անգամ իմպլանտ է պատվաստել մարդու ուղեղում:
Օգոստոսի սկզբին Մասկը հայտարարել է, որ իմպլանտ է պատվաստվել երկրորդ հիվանդին։ Սարքն անդամալույծ մարդուն թույլ է տալիս կառավարել համակարգիչը:

Клинические испытания имплантата Neuralink впервые пройдут за пределами США
Мозговой имплант компании Илона Маска впервые испытают за пределами США. Исследование пройдёт в государственной сети клиник University Health Network (UHN) Канады при Университете Торонто. Как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении, опубликованном на сайте UHN.
Испытание в Канаде предполагает имплантацию устройства Neuralink, что "станет важной вехой в области медицинских исследований". Для этого UHN получила соответствующее разрешение Министерства здравоохранения Канады. Его цель - "оценить безопасность импланта и хирургического робота, а также определить функционал беспроводного компьютера, который позволит людям, страдающим параличом всех конечностей, управлять устройствами с помощью мыслей".
Согласно публикации, цель изучения – «оценить безопасность импланта и хирургического робота, а также определить функционал беспроводного компьютера, который позволит людям, страдающим параличом всех конечностей, управлять устройствами с помощью мыслей».
Стартап Neuralink был создан американским предпринимателем Илоном Маском в июле 2016 года. 28 января компания Neuralink впервые вживила имплант в мозг человека.
В начале августа Маск сообщил, что имплант был внедрен второму пациенту. Устройство позволяет парализованному человеку управлять компьютером.