Ադրբեջանի դեսպանը կանչվել է Ֆրանսիայի ԱԳՆ՝ Բաքվի «անընդունելի արտահայտությունների» պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիան նոյեմբերի 19-ին կանչել է երկրում Ադրբեջանի դեսպան Լեյլա Աբդուլաևային՝ COP29-ի համատեքստում «Ֆրանսիայի և եվրոպացիների հասցեին Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից արված անընդունելի արտահայտությունների» պատճառով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով Ֆրանսիայի արտգործնախարարության հաղորդագրությունը։
«Ադրբեջանի թշնամական գործողությունները պետք է դադարեն», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Նախարարությունը չի հստակեցրել, թե խոսքը Բաքվի որ արտահայտությունների մասին է, սակայն Ֆրանսիայի էկոլոգիական անցման նախարար Անյես Պանիե-Ռունաշերը չեղարկել էր իր այցը COP29 այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Ֆրանսիային մեղադրել էր Կարիբյան ծովի իր անդրծովյան տարածքներում «հանցագործությունների» մեջ:
COP29-ը՝ ՄԱԿ-ի կլիմայական փոփոխությունների շրջանակային կոնվենցիայի 29-րդ համաժողովը, Ադրբեջանում մեկնարկել է նոյեմբերի 11-ին։ Այն կտևի մինչև նոյեմբերի 22-ը։

Посол Азербайджана была вызвана в МИД Франции из-за «неприемлемых высказываний Баку»
Франция 19 ноября вызвала посла Азербайджана в ФР Лейлу Абдуллаеву из-за «неприемлемых заявлений властей Азербайджана в адрес Франции и европейцев» в рамках COP-29. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Reuters со ссылкой на сообщение МИД Франции.
«Враждебные действия Азербайджана должны быть прекращены», - говорится в сообщении.
В МИД ФР не уточнили, какие именно высказывания Баку имеются в виду, но министр экологического перехода Франции Аньес Панье-Рунашер отменила свой визит на COP-29 после того, как президент Азербайджана Ильхам Алиев обвинил Францию ​​в «преступлениях» на ее заморских территориях в Карибском бассейне.
11 ноября в Азербайджане стартовала 29-я конференция Рамочной конвенции ООН по изменению климата COP-29. Она продлится до 22 ноября.