Իսրայելի անվտանգության ծառայության ղեկավարն այցելել է Թուրքիա՝ Գազայի շուրջ բանակցությունները վերսկսելու նպատակով
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի ընդհանուր անվտանգության ծառայության («Շին Բեթ») ղեկավար Ռոնեն Բարը հանգստյան օրերին ժամանել էր Թուրքիա, որտեղ քննարկել է Գազայի հատվածում հրադադարի շուրջ հնարավոր բանակցությունները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդել է The Times of Israel-ը՝ հղում անելով իսրայելական Walla լրատվական հարթակի տեղեկատվությանը:
Walla-ի աղբյուրները հայտնել են, որ Թուրքիայում Բարը բանակցություններ է վարել այդ երկրի ազգային հետախուզական ծառայության ղեկավար Իբրահիմ Քալընի հետ, նրանք «քննարկել են Գազայում հրադադարի շուրջ բանակցությունները վերսկսելուն, պատանդների վերադարձին ուղղված ջանքերը և թուրքական օգնություն ստանալու հնարավորությունը»։
The Times of Israel-ը, վկայակոչելով արաբ պաշտոնյայի, գրում է, որ ներկայում ՀԱՄԱՍ-ի բարձրաստիճան գործիչները գտնվում են Թուրքիայում։ Նրանք, ըստ աղբյուրի, Թուրքիան են մեկնել Կատարից, երբ Դոհան հայտարարել է, որ դադարեցնում է Գազայում պատերազմին վերջ դնելու իր միջնորդական ջանքերը։
The Times of Israel-ը նշում է, որ նոյեմբերի 18-ին ԱՄՆ-ն Թուրքիային նախազգուշացրել է, որ վերջինս իր մոտ չհյուրընկալի ՀԱՄԱՍ-ի ղեկավարությանը՝ շեշտելով, որ ԱՄՆ-ի դաշնակիցները և գործընկերները չպետք է իրենց մոտ ընդունեն ահաբեկչական կազմակերպության ղեկավարների։

Глава службы безопасности Израиля посетил Турцию для возобновления переговоров по сектору Газа
Глава Службы общей безопасности Израиля («Шин Бет») Ронен Бар в минувшие выходные прибыл в Турцию, где обсудил возможные переговоры по прекращению огня в секторе Газа, передает The Times of Israel информацию новостной платформы Walla, сообщает Арменпресс.
Источники Walla сообщили, что в Турции Бар провел переговоры с главой национальной разведки страны Ибрагимом Калыном, с которым обсудил «возобновление переговоров о прекращении огня в секторе Газа, усилия по возвращению заложников и возможность получения турецкой помощи».
The Times of Israel со ссылкой на арабского чиновника пишет, что высокопоставленные деятели ХАМАС в настоящее время находятся в Турции. По словам источника, они уехали из Катара в Турцию, когда Доха объявила, что прекращает посреднические усилия по прекращению войны в секторе Газа.
The Times of Israel отмечает, что 18 ноября США предупредили Турцию не принимать у себя руководство ХАМАС, подчеркнув, что союзники и партнеры США не должны принимать у себя лидеров террористической организации.