Բաքուն խեղաթյուրել է COP-29-ի վերաբերյալ Եվրախորհրդարանի բանաձևի էությունը
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բաքվում հաղթանակ են որակել օրեր առաջ Եվրոպական խորհրդարանում COP-29-ի վերաբերյալ տեխնիկական բնույթ ունեցող բանաձևի ընդունումը, որում, ի դեպ, Եվրոպական խորհրդարանը հերթական անգամ  խիստ մտահոգություն է հայտնում Ադրբեջանում մարդու իրավունքների իրավիճակի վերաբերյալ և հղում է կատարում մինչ այդ ընդունված բոլոր, այդ թվում՝ վերջին բանաձևին, որի բովանդակությունը շատ կոշտ ու քննադատական էր։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ COP 29-ի վերաբերյալ բանաձևը և դրանում տեղ գտած կետերն Ադրբեջանի փոխդեսպան Անար Շյուքյուրովը խեղաթյուրել է բանաձևի էությունն ու ապատեղեկատվություն է տարածել դրա վերաբերյալ։ Շյուքյուրովը X-ի իր միկրոբլոգում տարածել է, թե իբր Ֆրանսիան ներկայացնող եվրախոհրդարանական Նատալի Լուազոյի և մի շարք այլ պատգամավորների կողմից ներկայացված առաջարկները Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցածի, Հայաստանի հանդեպ Ադրբեջանի շարունակական սպառնալիքների վերաբերյալ մերժվել են քվեարկության ժամանակ և տեղ չեն գտել բանաձևում, մինչդեռ այդ առաջարկները լիագումար նիստում չեն քննարկվել և քվեարկության չեն դրվել։
Իրականում բանաձևում տեղ են գտել կետեր, որոնցում հերթական անգամ պատգամավորները մտահոգություն են հայտնում և կոչ անում Ադրբեջանին հարգել բոլոր քաղբանտարկյալների, իրավապաշտպանների և լրագրողների իրավունքները, անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակել  նրանց։ Եվրոխական խորհրդարանը հաստատակամ է իր դիրքորոշման մեջ՝ Ադրբեջանի հետ բոլոր գործընկերային համաձայնագրերը պետք է պայմանավորվեն վերոնշյալով և երկրում մարդու իրավունքների ընդհանուր իրավիճակի բարելավմամբ։
Բանաձևը նաև կոչ է արել ԵՄ-ին օգտագործել COP29-ը որպես առիթ, որպեսզի միջազգային հանրությունը հիշեցնի Ադրբեջանին իր միջազգային պարտավորությունների մասին և դատապարտի և բովանդակալից կերպով անդրադառնա Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների խախտումներին։
COP29-ի վերաբերյալ ընդունված բանաձևում խիստ մտահոգություն է հայտնվում, որ Ադրբեջանի բնապահպանության և բնական պաշարների նախարար Մուխթար Բաբաևը, ով մինչև նախարար դառնալը 26 տարի աշխատել է Ադրբեջանի Հանրապետության պետական ​​նավթային ընկերությունում, նշանակվել է COP29-ի նախագահ։
Բանաձևը չի անտեսել նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ  Ալիևի հայտարարություններն այն մասին, որ նա շարունակելու է պաշտպանել հանածո վառելիքով հարուստ երկրների շահերը։ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները կոչ են անում Եվրոպական հանձնաժողովին և ԵՄ անդամ պետություններին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ գործողությունները՝ ապահովելու, որ COP-ի առաջիկա նախագահությունները զերծ լինեն շահերի բախումից։

Баку исказил суть резолюции Европарламента по COP-29
В Баку сочли победой принятие в Европарламента несколько дней назад резолюции технического характера относительно COP-29, в которой, кстати, Европарламент в очередной раз выражает сильную обеспокоенность ситуацией с правами человека в Азербайджане и ссылается на все принятые до этого резолюции, в том числе на последнюю, содержание которой было очень резким и критическим.
По сообщению корреспондента Арменпресс в Брюсселе, заместитель посла Азербайджана Анар Шукюров исказил суть резолюции относительно COP-29 и содержащихся в ней пунктов и распространил о ней дезинформацию.
Шукюров распространил в своем X-микроблоге, что предложения, представленные евродепутатом от Франции Натали Луазо и рядом других европарламентариев предложения относительно событий в Нагорном Карабахе и постоянных угроз Азербайджана в адрес Армении, были отклонены в ходе голосования и не нашли места в резолюции, что они были внесены на пленарном заседании не обсуждались и не ставились на голосование.
В действиельности в резолюцию вокшли пункты, в которых депутаты еще раз выражают обеспокоенность и призывают Азербайджан уважать права всех политзаключенных, правозащитников и журналистов, немедленно и безоговорочно освободить их.
Европарламент тверд в своей позиции: все соглашения о партнерстве с Азербайджаном должны быть обусловлены вышеизложенным и улучшением общей ситуации с правами человека в стране.
Резолюция также призвала ЕС использовать COP29 как возможность для международного сообщества напомнить Азербайджану о его международных обязательствах, а также осудить и содержательно рассмотреть нарушения прав человека в Азербайджане.
В принятой резолюции по поводу COP-29 выражена серьезная обеспокоенность тем, что президентом климатической конференции назначен министр окружающей среды и природных ресурсов Азербайджана, Мухтар Бабаев, котороый до назначения министром 26 лет проработал в государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики.
Резолюция не оставила без внимания заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что он продолжит защищать интересы стран, богатых ископаемым топливом. Члены Европейского парламента призывают Европейскую комиссию и государства-члены ЕС принять все необходимые меры для обеспечения того, чтобы предстоящее председательство в КС было свободным от конфликта интересов.