Կրեմլը ՌԴ-ի տարածքին հեռահար հարվածներ թույլ տալու Բայդենի վարչակազմի մտադրությունը որակել է որպես «կրակի վրա յուղ լցնել»
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կրեմլը ներկայում չունի հավաստի տեղեկատվություն այն մասին, որ արևմտյան դաշնակիցներն Ուկրաինային թույլ են տվել հարվածներ հասցնել Ռուսաստանի տարածքի խորքերը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ պատասխանելով այն հարցին՝ արդյոք Կրեմլը հաստատում ունի, որ նման թույլտվություն իսկապես տրվել է։
«Առայժմ կան հրապարակումներ արևմտյան լրատվամիջոցներում, բայց ակնհայտ է, որ Վաշինգտոնի հեռացող վարչակազմը մտադիր է քայլեր ձեռնարկել (ըստ էության, նրանք խոսել են այս մասին), որպեսզի շարունակի կրակի վրա յուղ լցնել և շարունակի հրահրել լարվածության սրումն այս հակամարտության շուրջ», - Պեսկովի խոսքերն է մեջբերել ՌԲԿ-ի թղթակիցը։
Լրագրողների հետ զրույցում Պեսկովը նաև հայտնել էր, որ եթե իսկապես ԱՄՆ-ն թույլ է տվել Ուկրաինային հարվածել Ռուսաստանի խորքերը, ապա դա կհանգեցնի լարվածության նոր շրջափուլի և Ուկրաինայում ընթացող հակամարտությունում ԱՄՆ-ի ներգրավվածության նոր մակարդակի։
Ամերիկյան բազմաթիվ լրատվամիջոցներ, վկայակոչելով իրենց աղբյուրներին, հայտնել են, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն արտոնել է ուկրաինացի զինվորականների կողմից ATACMS հրթիռների կիրառումը Ռուսաստանի տարածքին հարվածներ հասցնելու համար:

Кремль оценил намерения Байдена разрешить удары по России дальнобойный оружием словами «подлить масло в огонь»
В настоящее время Кремль не располагает достоверной информацией о том, что западные союзники позволили Украине нанести удар вглубь российской территории. Как передает Арменпресс, об этом сообщил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, отвечая на вопрос, есть ли у Кремля подтверждение того, что такое разрешение действительно было предоставлено.
«Пока есть публикации в западных СМИ, но очевидно, что уходящая администрация в Вашингтоне намерена предпринять шаги, — собственно, они об этом и говорили, — с тем чтобы продолжать подливать масло в огонь и продолжать провоцировать дальше нагнетание напряженности вокруг этого конфликта», — цитирует Пескова РБК.
В разговоре с журналистами Песков также заявил, что если США действительно позволят Украине наносить удары вглубь России, это приведет к новому витку напряженности и новому уровню участия США в продолжающемся конфликте на Украине.
Многие американские СМИ со ссылкой на свои источники сообщили, что президент США Джо Байден санкционировал использование украинскими военными ракет ATACMS для нанесения ударов по территории России.