Միլեյը դարձել է առաջին օտարերկրյա ղեկավարը, որ հանդիպել է Թրամփի հետ նրա ընտրվելուց հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփը նոյեմբերի 14-ին իր Մար-ա-Լագո կալվածքում հանդիպել է Արգենտինայի նախագահ Խավիեր Միլեյի հետ, որը դարձել է ընտրություններում հաղթանակից հետո Թրամփի հետ հանդիպում ունեցած առաջին օտարերկրյա առաջնորդը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press-ը։
Ըստ գործակալության՝ այս մասին հայտնող աղբյուրը նշել է, որ հանդիպումը լավ է ընթացել, և որ Միլեյը նաև հանդիպել է ներդրողների հետ։
Միլեյը Մար-ա-Լագոյում ներկա է գտնվել «Ամերիկայի առաջնահերթության քաղաքականության ինստիտուտ»-ի միջոցառմանը։ Իր ելույթում Միլեյը գովել է միլիարդատեր, X սոցիալական ցանցի սեփականատեր Իլոն Մասկին՝ ասելով, որ նրա սոցիալական հարթակն օգնում է «փրկել մարդկությունը»։
Միլեյը, որն իրեն բնութագրում է որպես անարխո-կապիտալիստ և հաճախ է արժանացել Թրամփի գովասանքին, նաև շնորհավորել է վերջինիս ընտրություններում «տպավորիչ հաղթանակի» համար՝ այդ հաղթանակն անվանելով «դրական ապացույց, որ երկնային ուժերը մեր կողմից են»։
Թրամփն իր հերթին միջոցառման մասնակիցների առջև ելույթում շնորհավորել է Միլեյին «Արգենտինայի համար կատարած աշխատանքի համար» և ասել, որ իր համար պատիվ է, որ Արգենտինայի նախագահն «իր ակումբից» է։

Милей стал первым иностранным лидером, встретившимся с Трампом после его избрания
Избранный президент США Дональд Трамп встретился с президентом Аргентины Хавьером Милеем 14 ноября в его поместье Мар-а-Лаго, став первым иностранным лидером, встретившимся с Трампом после его победы на выборах. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Associated Press.
По данным агентства, сообщивший об этом источник отметил, что встреча прошла хорошо и что Милей также встретился с инвесторами.
Милей присутствовал на мероприятии «Института приоритетной политики Америки» в Мар-а-Лаго. В своем выступлении Милей похвалил миллиардера, владельца социальной сети X Илона Маска, заявив, что его социальная платформа помогает «спасти человечество».
Милей, который называет себя анархо-капиталистом и часто хвалит Трампа, также поздравил последнего с «впечатляющей победой» на выборах, назвав это «положительным доказательством того, что силы небесные на нашей стороне».
В свою очередь Трамп поздравил Милея «за работу, которую он проделал для Аргентины», и заявил, что для него большая честь, что президент Аргентины «из его клуба».