Ուրուգվայի նախագահն ու ՀՀ դեսպանն անդրադարձել են երկու երկրների հարաբերությունների ամրապնդման հեռանկարներին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Մարիամ Գևորգյանն իր հավատարմագրերն է հանձնել Ուրուգվայի նախագահ Լուիս Լակաժե Պոուին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ հանդիսավոր արարողությանը հաջորդած առանձնազրույցի ընթացքում, որին ներկա էր նաև արտաքին հարաբերությունների նախարար Օմար Պագանինին, նախագահ Լակաժե Պոուն շնորհավորել է ՀՀ դեսպանին՝ մաղթելով հաջողություններ իր պատասխանատու առաքելության ընթացքում:
Զրույցի շրջանակներում կողմերն անդրադարձել են հայ-ուրուգվայական հարաբերությունների ամրապնդման հեռանկարներին, շեշտել դրանց պատմականորեն բարեկամական բնույթը և երկուստեք գոհունակություն արտահայտել Մոնտեվիդեոյում ՀՀ դեսպանության բացման կապակցությամբ:
Դեսպան Գևորգյանն Ուրուգվայի նախագահին է ներկայացրել տարածաշրջանային անվտանգության իրավիճակը, կայուն և երկարատև խաղաղության հասնելու ուղղությամբ Հայաստանի գործադրած ջանքերը:

President of Uruguay, Armenian Ambassador discuss prospects for strengthening ties
YEREVAN, NOVEMBER 14, ARMENPRESS. Armenian Ambassador to Uruguay Mariam Gevorgyan has presented her credentials to President Luis Lacalle Pou, the Armenian foreign ministry has said.
During a meeting after the ceremony, which was attended by Uruguay’s Minister of Foreign Relations Omar Paganini, President Luis Lacalle Pou congratulated the Armenian Ambassador and wished her success in the responsible mission.
During the conversation the parties touched upon the prospects for strengthening the Armenian-Uruguayan relations, emphasized the historically friendly nature of the ties and expressed satisfaction on the occasion of opening the Armenian embassy in Montevideo.
Ambassador Gevorgyan briefed the Uruguayan President about the regional security situation and Armenia’s efforts for achieving sustainable and lasting peace.