ՀՀ Սահմանադրության տեքստը Լեռնային Ղարաբաղի մասին ոչ ուղղակի, ոչ անուղղակի որևէ հոդված չի պարունակում. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում անդրադարձել է Հայաստանի Սահմանադրությունը փոխելու վերաբերյալ Ադրբեջանից հնչող պնդումների մասին հարցին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, ի պատասխան պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանի հարցի՝ վարչապետ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է. «Ադրբեջանի պնդումները, թե Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը պարունակում է տարածքային պահանջներ Ադրբեջանից, հիմնվում է այն փաստարկի վրա, թե ՀՀ Սահմանադրության նախաբանում կա ընդհանրական հղում ՀՀ Անկախության Հռչակագրին, որտեղ իր հերթին հիշատակվում է Լեռնային Ղարաբաղի մասին: ՀՀ Սահմանադրական դատարանը 2024թ. սեպտեմբերի 26-ին կայացրած որոշման մեջ արձանագրել է, որ Սահմանադրության նախաբանում Անկախության հռչակագրին հղումը վերաբերում է հռչակագրի բացառապես այն դրույթներին, որոնք իրենց ամրագրումն են ունեցել Սահմանադրության հոդվածներում։ ՀՀ Սահմանադրության որևէ հոդված Լեռնային Ղարաբաղի մասին ոչ ուղղակի, ոչ անուղղակի որևէ հիշատակում չի պարունակում: Պետք է հիշել նաև, որ Անկախության հռչակագրի և Սահմանադրության միջև գոյություն ունի, ըստ ընդունող սուբյեկտների, հստակ աստիճանակարգային տարբերություն։ Այսինքն, եթե Անկախության Հռչակագիրն ընդունվել է Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի, որպես ԽՍՀՄ կազմում գտնվող 15 միութենական հանրապետություններից մեկի պետական մարմնի կողմից, ապա՝ Սահմանադրությունն ընդունվել է Հայաստանի Հանրապետության՝ միջազգայնորեն ճանաչված անկախ պետության ինքնիշխան ժողովրդի կողմից:
Ադրբեջանի Սահմանադրության նախաբանը հղում է պարունակում 1991թ. հոկտեմբերի 18-ին ընդունված Սահմանադրական ակտին: Սահմանադրական ակտն իր հերթին հղում է անում 1918թ. մայիսի 28-ին ընդունված Ադրբեջանի առաջին Հանրապետության Անկախության հռչակագրին: Հռչակագիրն իր հերթին արձանագրում է, որ Ադրբեջանի առաջին Հանրապետությունը ներառում է Արևելյան և Հարավային Անդրկովկասը: 1919թ. նոյեմբերին Ադրբեջանի Հանրապետությունը Անտանտին է ներկայացրել իր վարչատարածքային քարտեզը, համաձայն որի՝ Ադրբեջանի կազմում ընդգրկված են ՀՀ Սյունիքի, Վայոց ձորի մարզերն ամբողջությամբ, ինչպես նաև Արարատի, Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Տավուշի, Լոռու, Շիրակի մարզերի տարածքները մասամբ, ՀՀ տարածքի շուրջ 60 տոկոսը: Այսպիսով, Ադրբեջանի Սահմանադրությունը պարունակում է տարածքային պահանջներ ընդդեմ Հայաստանի: Հայաստանի Հանրապետությունը Ադրբեջանի սահմանադրությունը փոխելու հարց չի բարձրացնում երկու պատճառով. նախ նման պահանջը փակուղի կմտցնի Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացը, և երկրորդը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված մասում կա հոդված, որն արձանագրում է՝ կողմերը չեն կարող հղում անել իրենց ներքին օրենսդրությանը արդարացնելու համար սույն պայմանագրի իրագործման ձախողումը: Խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված մասի մեկ այլ հոդվածում ասվում է, որ կողմերը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, միմյանց նկատմամբ չունեն տարածքային պահանջներ և պարտավորվում են ապագայում ևս նման պահանջներ առաջ չքաշել:
ՀՀ օրենսդրության համաձայն՝ Խաղաղության պայմանագիրը ստորագրվելուց հետո պետք է վավերացվի Խորհրդարանում: Դրանից առաջ Կառավարությունը պարտավոր է պայմանագիրն ուղարկել Սահմանադրական դատարան, դրա համապատասխանությունը ՀՀ Սահմանադրությանը ստուգելու համար: Եթե Սահմանադրական դատարանը որոշի, որ Խաղաղության պայմանագրի տեքստը չի համապատասխանում Սահմանադրությանը (թեև 2024թ. սեպտեմբերի 26-ի որոշումից հետո նման զարգացումը քիչ հավանական է), Հայաստանի Հանրապետությունը, մեծ հավանականությամբ, կնախաձեռնի Սահմանադրական փոփոխություններ: Եթե Սահմանադրական դատարանը որոշի, որ Խաղաղության պայմանագրի տեքստը համապատասխանում է ՀՀ Սահմանադրությանը, այն կանցնի վավերացման գործընթաց երկրի Խորհրդարանում:
ՀՀ Սահմանադրության 5-րդ հոդվածի 3-րդ կետի համաձայն՝ ՀՀ վավերացված միջազգային պայմանագրերի և օրենքների նորմերի միջև հակասության դեպքում կիրառվում են միջազգային պայմանագրի նորմերը: Այսպիսով, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Խաղաղության պայմանագիրը Խորհրդարանում վավերացվելուց հետո կստանա գերակա իրավաբանական ուժ ՀՀ օրենքների և այլ նորմատիվ իրավական ակտերի նկատմամբ»:

Ни в одной статье Конституции Республики Армения нет ни прямого, ни косвенного упоминания Нагорного Карабаха: премьер-министр
В ходе правительственного часа в Национальном Собрании премьер-министр Никол Пашинян коснулся вопроса об утверждениях Азербайджана относительно изменения Конституции Республики Армения. Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, в ответ на вопрос депутата Арусяк Джулакян премьер-министр Пашинян, в частности, отметил:
“Утверждения Азербайджана о том, что Конституция Республики Армения содержит территориальные претензии к Азербайджану, основаны на том аргументе, что преамбула Конституции Республики Армения содержит общую ссылку на Декларацию о независимости Республики Армения, в котором, в свою очередь, упоминается Нагорный Карабах. В решении Конституционного суда Республики Армения от 26 сентября 2024 года зафиксировано, что отсылка на Декларацию о независимости в преамбуле Конституции касается исключительно тех положений Декларации, которые закреплены в статьях Конституции. Ни в одной статье Конституции Республики Армения нет ни прямого, ни косвенного упоминания Нагорного Карабаха. Нужно также помнить, что между Декларацией о независимости и Конституцией существует явная иерархическая разница в плане принявших их субъектов. То есть, если Декларация о независимости была принята Верховным Советом Армянской ССР, государственным органом одной из 15 республик в составе СССР, то Конституция была принята суверенным народом Республики Армения, международно признанного независимого государства.
В преамбуле конституции Азербайджана содержится отсылка на принятый 18 октября 1991 года Конституционный акт, который, в свою очередь, ссылается на принятую 28 мая 1918 года Декларацию о независимости Первой Азербайджанской Республики. Согласно этому документу, Первая Азербайджанская Республика включает в себя Восточное и Южное Закавказье. В ноябре 1919 года Азербайджанская Республика представила Антанте свою административно-территориальную карту, согласно которой в состав Азербайджана входили Сюникская, Вайоцдзорская области Республики Армения полностью, а также территории Араратской, Армавирской, Гегаркуникской, Тавушской, Лорийской, Ширакской областей Республики Армения частично, в общей сложности около 60 процентов площади сегодняшней Армении.
Таким образом, конституция Азербайджана содержит территориальные претензии к Армении. Однако Армения не ставит вопрос об изменении конституции Азербайджана по двум причинам. Во-первых, такое требование заведет армяно-азербайджанский мирный процесс в тупик, а во-вторых, в согласованной части мирного договора между Арменией и Азербайджаном есть статья, в которой зафиксировано, что стороны не могут ссылаться на свое внутреннее законодательство для оправдания невыполнения этого договора. В другой статье согласованной части мирного договора говорится, что стороны признают территориальную целостность друг друга, не имеют друг к другу территориальных претензий и обязуются не предъявлять таких претензий в будущем.
Согласно законодательству Республики Армения, после подписания мирный договор должен быть ратифицирован в парламенте. До этого правительство обязано направить этот документ в Конституционный суд для проверки его соответствия Конституции. Если Конституционный суд решит, что текст мирного договора не соответствует Конституции (хотя после решения от 26 сентября такое развитие маловероятно), Республика Армения с большой вероятностью инициирует конституционные изменения. Если Конституционный суд решит, что текст мирного договора соответствует Конституции Республики Армения, [документ] пройдет процедуру ратификации в парламенте.
Согласно пункту 3 статьи 5 Конституции Республики Армения, в случае противоречия между ратифицированными Арменией международными договорами и нормами законов применяются нормы международного договора. Таким образом, после ратификации мирного договора между Арменией и Азербайджаном в парламенте, он будет иметь преобладающую юридическую силу над законами и другими нормативно-правовыми актами Республики Армения”.