Հայատյացությունն Ադրբեջանում պետական մակարդակով շարունակվում է ու հետևողականորեն գեներացվում. «Գեղարդ» հիմնադրամի տնօրեն
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայատյացությունն Ադրբեջանում պետական մակարդակով առաջ մղվող քաղաքականություն է, որը շարունակվում է նաև 44-օրյա պատերազմից հետո: Այդ համատեքստում հայերի հանդեպ հետևողականորեն ատելություն է գեներացվում, խրախուսվում է հայասպանությունը, տարբեր հանգամանքներում հայերին սպանած անձանցից կերտում են հերոսի կերպար, արժանացնում ամենաբարձր պարգևների՝ ընդհուպ մինչև ազգային հերոսի կոչման:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ տեսակետը հայտնեց «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամի տնօրեն, պատմաբան Ռոբերտ Ղազարյանը:
«Այսօր հայատյացությունն ադրբեջանական պետական քաղաքականության կարևոր բաղկացուցիչներից մեկն է և նպատակաուղղված տարվում է հատկապես ներքին լսարանին գրգռելու համար, որովհետև կարիք կա ադրբեջանական հասարակությանն անընդհատ շեղել որոշ հարցերից և կենտրոնացնել այդ ուղղությամբ։ Պետության հիմքում ի սկզբանե դրված այդ երևույթը 2020 թվականի պատերազմից հետո սրվել է՝ հայությանն ու Հայաստանին ավելի մեծ վնաս հասցնելու նպատակով։ Հետապնդելով կոնկրետ շահեր՝ ադրբեջանական պետությունը հայատյացության մեջ ներարկում է հսկայական գումարներ, և այնպիսի տպավորություն է, որ այդ ամենը երբևէ կանգ չի առնելու»,- ասաց Ղազարյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամն ամենօրյա ռեժիմով մոնիթորինգի է ենթարկում ադրբեջանական մամուլը, և, եթե կարիք կա որևէ կերպ հակադարձելու, ապա դա արվում է հավուր պատշաճի։
«Հիմնական նպատակներից մեկն այն է, որպեսզի ճշմարտությունը, որը ներկայացվում է պատմական կոնտեքստում և հիմնված է պատմական աղբյուրների վրա, մատուցվի և՛ մեր հասարակությանը, և՛ միջազգային հանրությանը Ռուսաստանում, Եվրոպայում, Մերձավոր Արևելքում, ինչու չէ՝ նաև ադրբեջանցիներին, թեև հարևան երկրի ժողովուրդը պատրաստ չէ ընդունել մատուցվող ճշմարտությունը, որովհետև գտնվում է պետական տոտալ քարոզչության ներքո»,- ասաց հիմնադրամի տնօրենը։
Ղազարյանը հավելեց, որ ադրբեջանական լրատվական դաշտն ամբողջությամբ վերահսկվում է պետության կողմից, իսկ ընդդիմադիր կամ պետական քարոզչությունից դուրս խոսող մարդկանց ձայնը շատ արագ լռեցվում է։
«Եթե անգամ այդ մարդիկ չեն լռում, նրանց նկատմամբ հարուցվում են շինծու քրեական գործեր, նրանք բանտարկվում են։ Այդ կերպ փորձ է արվում փակել այլախոհների բերանը։ Տոտալ վերահսկողության պայմաններում հնարավոր չէ այնտեղ ճշմարիտ խոսք հնչեցնել, ասվում է միայն այն, ինչ ցանկանում են իշխանությունները։ Եթե ընդդիմադիրներն ու այլախոհները փորձում են խոսել Ադրբեջանից դուրս, օրինակ՝ Եվրոպայում, ալիևյան ռեժիմը նույնիսկ այնտեղ հասնում է մարդկանց։ Կան փաստեր, որ նույնիսկ պատվիրվել են ընդդիմադիր գործիչների սպանություններ»,- մանրամասնեց մեր զրուցակիցը։
Նրա դիտարկմամբ՝ Ադրբեջանը մի կողմից հայտարարում է միջազգային հանրությանը, որ դեմ չէ Հայաստանի հետ ստորագրել խաղաղության պայմանագիր, բայց մյուս կողմից անթաքույց կերպով ցույց է տալիս իր հայատյացությունը նույնիսկ նախագահի մակարդակով և շարունակում նորանոր պահանջներ ներկայացնել հայկական կողմին։ Ըստ Ղազարյանի՝ ստեղծվում է այնպիսի տպավորություն, որ Ադրբեջանի ցանկությունն իրականում այն է, որ այդ պայմանագիրը կնքվի ադրբեջանական կողմի համար շահավետ պայմաններով, որպեսզի առավելագույն չափով օգուտ քաղեն այդ պայմանագրի կնքման գործընթացից և վերջնարդյունքից։
«Գեղարդ» հիմնադրամի տնօրենի կարծիքով՝ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հայատյացությանը պետք է հակադարձել և՛ պետական, և՛ հանրային մակարդակով, ինչն արվում է, պարզապես անհրաժեշտ է այդ ամենն ավելի ինտենսիվացնել և աշխատել նաև հայ հասարակության հետ, որպեսզի մեր քաղաքացիների մի մասն ադրբեջանական լրատվամիջոցների հրապարակումները չընդունի որպես ճշմարտություն։
«Հայատյացության վերաբերյալ միջազգային հանրությանն ապացույցներ ներկայացնելու համար շատ բան պետք չէ անել, որովհետև բոլորն էլ տեսնում են այդ ամենը, և տվյալ երևույթը չի էլ թաքցվում Ադրբեջանում։ Այլ խնդիր է, որ տնտեսական և քաղաքական շահերից ելնելով՝ որոշ երկրներ չեն ցանկանում բարդացնել իրենց հարաբերություններն Ադրբեջանի հետ։ Ելնելով այդ մոտեցումից՝ նրանք շատ հարցեր չեն բարձրաձայնում։ Ամենագործնական քայլը կլիներ այն, որ ալիևյան ռեժիմի նկատմամբ սահմանվեին պատժամիջոցներ, սակայն դա չեն անում, որովհետև հստակորեն առաջնորդվում են իրենց շահերով։ Արդյունքում մնում են միայն միջազգային իրավապահ և իրավապաշտպան կառույցները՝ գումարած մեր դիվանագիտությունը, որը ձգտում է տարբեր խողովակներով հայատյացությանն առնչվող հարցը բարձրաձայնել։ Չպետք է հուսալքվել, այլ անընդհատ այդ ուղղությամբ աշխատել, որովհետև դա մեզ համար ամենակարևոր խնդիրներից մեկն է, որն, անշուշտ, պետք է լուծենք»,- եզրափակեց «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամի տնօրենը։

Армянофобия в Азербайджане продолжается и усиливается на государственном уровне: директор Фонда “Гегард”
Армянофобия - это политика, продвигаемая в Азербайджане на государственном уровне, которая продолжается и после 44-дневной войны. В этом контексте последовательно разжигается ненависть к армянам, поощряются убийства армян, люди, убившие армян при различных обстоятельствах, становятся героями, удостаиваются самых высоких наград, вплоть до звания национального героя.
Эту точку зрения в беседе с Арменпресс высказал директор Научно-аналитического фонда “Гегард” историк Роберт Казарян.
“Сегодня армянофобия является одной из важных составляющих государственной политики Азербайджана и проводится она целенаправленно, чтобы спровоцировать внутреннюю аудиторию, поскольку существует необходимость постоянно отвлекать азербайджанское общество от некоторых вопросов и концентрировать его в этом направлении. Это явление, изначально заложенное в основу государства, усилилось после войны 2020 года с целью нанесения большего ущерба армянству и Армении. Преследуя конкретные интересы, азербайджанское государство вкладывает огромные суммы в продвижение армянофобии, и кажется, что это никогда не прекратится”, - сказал Казарян.
Он сообщил, что Научно-аналитический фонд “Гегард” ежедневно проводит мониторинг азербайджанской прессы, и когда возникает необходимость каким-либо образом дать отпор, то это делается должным образом.
“Одна из основных целей заключается в том, чтобы истина, представленная в историческом контексте и основанная на исторических источниках, дошла бы как до нашей общественности, так и до международной - в России, Европе, на Ближнем Востоке, и даже до азербайджанцев. Хотя, народ соседней страны не готов принять правду, которая преподносится, потому что он находится под влиянием тотальной государственной пропаганды”, - сказал директор фонда.
Казарян добавил, что азербайджанское информационное поле полностью контролируется государством, и голоса людей, выступающих против или за пределами государственной пропаганды, очень быстро замалчиваются.
“Даже если эти люди не замолкают, против них возбуждаются ложные уголовные дела, их сажают в тюрьмы. Таким образом, делается попытка закрыть рты инакомыслящих. При тотальном контроле невозможно говорить правду, говорится только то, что хочет власть. Если оппозиционеры и диссиденты пытаются выступить за пределами Азербайджана, например, в Европе, режим Алиева достает таких людей даже там. Есть факты, что даже были заказные убийства оппозиционеров”, - пояснил наш собеседник.
Казарян заметил, что с одной стороны, Азербайджан заявляет международному сообществу, что он не против подписания мирного договора с Арменией, но с другой стороны, открыто демонстрирует армянофобию даже на уровне президента и продолжает выдвигать новые требования к армянской стороне. По словам Казаряна, создается впечатление, что желание Азербайджана на самом деле состоит в том, чтобы этот договор был подписан на выгодных для азербайджанской стороны условиях, чтобы они в максимальной степени воспользовались процессом и конечным результатом заключения этого договора.
По мнению директора Фонда “Гегард”, армянофобии, проводимой Азербайджаном, следует противостоять как на государственном, так и на общественном уровне, что и делается, просто необходимо усилить все это и работать также с армянским обществом, чтобы часть наших граждан не воспринимала публикации азербайджанских СМИ как правду.
“Для представления международному сообществу доказательств армянофобии не нужно много делать, потому что все это видят, и это явление даже не скрывается в Азербайджане. Проблема заключается в том, что некоторые страны не хотят осложнять свои отношения с Азербайджаном, исходя из экономических и политических интересов. При таком подходе они особо не поднимают много вопросов. Самым практичным шагом было бы введение санкций против режима Алиева, но они этого не делают, поскольку явно руководствуются своими интересами. В результате остаются только международные правоохранительные и правозащитные структуры плюс наша дипломатия, которая стремится поднимать вопрос армянофобии на разных площадках. Но, мы не должны отчаиваться, а должны постоянно работать в этом направлении, потому что это одна из самых важных задач для нас, которую мы, безусловно, должны решить”, - заключил директор Научно-аналитического фонда “Гегард”.