Հայատյացությունն Ադրբեջանում պետական մակարդակով շարունակվում է ու հետևողականորեն գեներացվում. «Գեղարդ» հիմնադրամի տնօրեն
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայատյացությունն Ադրբեջանում պետական մակարդակով առաջ մղվող քաղաքականություն է, որը շարունակվում է նաև 44-օրյա պատերազմից հետո: Այդ համատեքստում հայերի հանդեպ հետևողականորեն ատելություն է գեներացվում, խրախուսվում է հայասպանությունը, տարբեր հանգամանքներում հայերին սպանած անձանցից կերտում են հերոսի կերպար, արժանացնում ամենաբարձր պարգևների՝ ընդհուպ մինչև ազգային հերոսի կոչման:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ տեսակետը հայտնեց «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամի տնօրեն, պատմաբան Ռոբերտ Ղազարյանը:
«Այսօր հայատյացությունն ադրբեջանական պետական քաղաքականության կարևոր բաղկացուցիչներից մեկն է և նպատակաուղղված տարվում է հատկապես ներքին լսարանին գրգռելու համար, որովհետև կարիք կա ադրբեջանական հասարակությանն անընդհատ շեղել որոշ հարցերից և կենտրոնացնել այդ ուղղությամբ։ Պետության հիմքում ի սկզբանե դրված այդ երևույթը 2020 թվականի պատերազմից հետո սրվել է՝ հայությանն ու Հայաստանին ավելի մեծ վնաս հասցնելու նպատակով։ Հետապնդելով կոնկրետ շահեր՝ ադրբեջանական պետությունը հայատյացության մեջ ներարկում է հսկայական գումարներ, և այնպիսի տպավորություն է, որ այդ ամենը երբևէ կանգ չի առնելու»,- ասաց Ղազարյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամն ամենօրյա ռեժիմով մոնիթորինգի է ենթարկում ադրբեջանական մամուլը, և, եթե կարիք կա որևէ կերպ հակադարձելու, ապա դա արվում է հավուր պատշաճի։
«Հիմնական նպատակներից մեկն այն է, որպեսզի ճշմարտությունը, որը ներկայացվում է պատմական կոնտեքստում և հիմնված է պատմական աղբյուրների վրա, մատուցվի և՛ մեր հասարակությանը, և՛ միջազգային հանրությանը Ռուսաստանում, Եվրոպայում, Մերձավոր Արևելքում, ինչու չէ՝ նաև ադրբեջանցիներին, թեև հարևան երկրի ժողովուրդը պատրաստ չէ ընդունել մատուցվող ճշմարտությունը, որովհետև գտնվում է պետական տոտալ քարոզչության ներքո»,- ասաց հիմնադրամի տնօրենը։
Ղազարյանը հավելեց, որ ադրբեջանական լրատվական դաշտն ամբողջությամբ վերահսկվում է պետության կողմից, իսկ ընդդիմադիր կամ պետական քարոզչությունից դուրս խոսող մարդկանց ձայնը շատ արագ լռեցվում է։
«Եթե անգամ այդ մարդիկ չեն լռում, նրանց նկատմամբ հարուցվում են շինծու քրեական գործեր, նրանք բանտարկվում են։ Այդ կերպ փորձ է արվում փակել այլախոհների բերանը։ Տոտալ վերահսկողության պայմաններում հնարավոր չէ այնտեղ ճշմարիտ խոսք հնչեցնել, ասվում է միայն այն, ինչ ցանկանում են իշխանությունները։ Եթե ընդդիմադիրներն ու այլախոհները փորձում են խոսել Ադրբեջանից դուրս, օրինակ՝ Եվրոպայում, ալիևյան ռեժիմը նույնիսկ այնտեղ հասնում է մարդկանց։ Կան փաստեր, որ նույնիսկ պատվիրվել են ընդդիմադիր գործիչների սպանություններ»,- մանրամասնեց մեր զրուցակիցը։
Նրա դիտարկմամբ՝ Ադրբեջանը մի կողմից հայտարարում է միջազգային հանրությանը, որ դեմ չէ Հայաստանի հետ ստորագրել խաղաղության պայմանագիր, բայց մյուս կողմից անթաքույց կերպով ցույց է տալիս իր հայատյացությունը նույնիսկ նախագահի մակարդակով և շարունակում նորանոր պահանջներ ներկայացնել հայկական կողմին։ Ըստ Ղազարյանի՝ ստեղծվում է այնպիսի տպավորություն, որ Ադրբեջանի ցանկությունն իրականում այն է, որ այդ պայմանագիրը կնքվի ադրբեջանական կողմի համար շահավետ պայմաններով, որպեսզի առավելագույն չափով օգուտ քաղեն այդ պայմանագրի կնքման գործընթացից և վերջնարդյունքից։
«Գեղարդ» հիմնադրամի տնօրենի կարծիքով՝ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հայատյացությանը պետք է հակադարձել և՛ պետական, և՛ հանրային մակարդակով, ինչն արվում է, պարզապես անհրաժեշտ է այդ ամենն ավելի ինտենսիվացնել և աշխատել նաև հայ հասարակության հետ, որպեսզի մեր քաղաքացիների մի մասն ադրբեջանական լրատվամիջոցների հրապարակումները չընդունի որպես ճշմարտություն։
«Հայատյացության վերաբերյալ միջազգային հանրությանն ապացույցներ ներկայացնելու համար շատ բան պետք չէ անել, որովհետև բոլորն էլ տեսնում են այդ ամենը, և տվյալ երևույթը չի էլ թաքցվում Ադրբեջանում։ Այլ խնդիր է, որ տնտեսական և քաղաքական շահերից ելնելով՝ որոշ երկրներ չեն ցանկանում բարդացնել իրենց հարաբերություններն Ադրբեջանի հետ։ Ելնելով այդ մոտեցումից՝ նրանք շատ հարցեր չեն բարձրաձայնում։ Ամենագործնական քայլը կլիներ այն, որ ալիևյան ռեժիմի նկատմամբ սահմանվեին պատժամիջոցներ, սակայն դա չեն անում, որովհետև հստակորեն առաջնորդվում են իրենց շահերով։ Արդյունքում մնում են միայն միջազգային իրավապահ և իրավապաշտպան կառույցները՝ գումարած մեր դիվանագիտությունը, որը ձգտում է տարբեր խողովակներով հայատյացությանն առնչվող հարցը բարձրաձայնել։ Չպետք է հուսալքվել, այլ անընդհատ այդ ուղղությամբ աշխատել, որովհետև դա մեզ համար ամենակարևոր խնդիրներից մեկն է, որն, անշուշտ, պետք է լուծենք»,- եզրափակեց «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամի տնօրենը։

YEREVAN, NOVEMBER 12, ARMENPRESS. Armenophobia is a state-sanctioned policy in Azerbaijan that existed since the foundation of the country, according to historian Robert Ghazaryan.
Ghazaryan, the Director of the Geghard Scientific-Research Foundation, told Armenpress that Armenophobia was actually placed at the very foundation of Azerbaijan as a country.
This anti-Armenian sentiment, promoted by the Aliyev regime, has continued even since the end of the Second Nagorno-Karabakh War.
Geghard foundation’s mission is to counter the Azeri fake news and falsifications by presenting fact-based, historic truths to the world.
The Armenophobia generated by Baku is constantly promoting hate towards Armenians, glorifying the murderers of Armenians and promoting the killing of Armenians, Robert Ghazaryan told Armenpress.
Ghazaryan’s research center deals with analyzing the Azeri media, as well as debunking and responding to fake news.
“Today, Armenophobia is one of the important components of the Azerbaijani state policy and is purposefully generated to stimulate especially the domestic audience, because they need to constantly distract their own society from certain problems and focus them in that direction. This phenomenon that has been at the foundation of the state has become stronger after the 2020 war with the goal of inflicting more damage to Armenia and Armenians. Pursuing concrete interests, the Azerbaijani state is injecting huge resources into fueling Armenophobia, and seems like it’s never going to stop,” Ghazaryan said.
The historian said that Geghard foundation is constantly monitoring the Azerbaijani media, and properly responding whenever needed.
He said the main mission of Geghard foundation is to present fact-based historic truths to both the Armenian and Azerbaijani societies, as well as the international community.
“One of the main goals is to present the truth in historic context, based on historic sources, to both our society, as well as the international community in Russia, Europe, Middle East, why not also to the Azerbaijanis, although the people of our neighboring country are not ready to accept the truth, because they are under a total state propaganda,” Ghazaryan said.
Furthermore, the Azerbaijani news media sector is completely controlled by the Aliyev regime, and any dissent is swiftly silenced.
“Even if these people refuse to remain silent, they get jailed on fabricated criminal charges. This is how they attempt to silence the dissidents. In conditions of total control, it is impossible to voice the truth there, people can only voice what the regime wants. If the dissidents and oppositionists try to speak out outside Azerbaijan, for example in Europe, the Aliyev regime reaches them even there. There are facts that they were behind the murder of opposition figures,” Ghazaryan said.
On one hand Azerbaijan is publicly stating intentions to sign a peace treaty with Armenia, but on the other hand it is explicitly showing its Armenophobia even on the level of the president, and continues making new demands from Armenia, the historian said. He said there is an impression that Azerbaijan actually seeks to sign the treaty with most beneficial terms for itself, in order to maximally gain benefits from the process and the ultimate result.
Ghazaryan believes that the Azeri state-sanctioned Armenophobia must be countered both on the state and public levels, which is being done. He said the efforts must be intensified and awareness must be raised both domestically and internationally about the Azeri fake news.
“You don’t need to do much to present evidence on Armenophobia to the international community, because everyone sees it, and Azerbaijan itself isn’t even hiding it. It is another matter that due to economic and political interests some countries don’t want to damage their relations with Azerbaijan, and thus they simply remain silent on some issues. The most practical step would be sanctions against the Aliyev regime, but they don’t do it because they are clearly guided by their interests. As a result, it is up to the international law and human rights organizations, plus our diplomacy, that seek to raise the issue of Armenophobia through various channels. There is no need for despair, we need to constantly work in this direction, because it is one of the most important issues for us, and we must certainly resolve it,” Ghazaryan said.