ԱԷՄԳ-ի ղեկավարը Իրանում կհանդիպի երկրի կառավարության ներկայացուցիչների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսսին կայցելի Թեհրան, որտեղ բարձր մակարդակի հանդիպումներ կունենա Իրանի կառավարության ներկայացուցիչների հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է ԱԷՄԳ-ի պաշտոնական կայքում տարածված հաղորդագրության մեջ:
«Կարևոր է, որ մենք էական առաջընթաց գրանցենք 2023 թվականի մարտին Իրանի հետ համաձայնեցված համատեղ հայտարարության իրականացման գործում: Իմ այցը Թեհրան շատ կարևոր կլինի այդ առումով» - ասել է Գրոսսին:
Խոսքը համագործակցության միջոցառումների մասին է, որոնք նախատեսված են Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջուկային ծրագրի խաղաղ բնույթը հաստատելու գործում ԱԷՄԳ-ի օգնության համար։
Համատեղ հայտարարության համաձայն՝ Իրանը կամավոր թույլ կտա ԱԷՄԳ-ին իրականացնել հետագա համապատասխան ստուգման և մոնիթորինգի գործողություններ։

Глава МАГАТЭ в Иране встретится с представителями правительства страны
Генеральный директор Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси посетит Тегеран, где проведёт встречи на высоком уровне с представителями иранского правительства.
Как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении, опубликованном на официальном сайте МАГАТЭ.
«Важно, чтобы мы добились значительного прогресса в реализации совместного заявления, согласованного с Ираном в марте 2023 года. Мой визит в Тегеран будет очень важным в этом отношении», — сказал Гросси.
Это меры сотрудничества, призванные помочь МАГАТЭ установить мирный характер ядерной программы Исламской Республики Иран.
Согласно совместному заявлению, Иран добровольно позволит МАГАТЭ проводить дальнейшие соответствующие проверки и мониторинг.