Էրդողանը մտադիր է Թրամփի հետ քննարկել իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ ցանկանում է ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում հաղթած Դոնալդ Թրամփի հետ քննարկել Մերձավոր Արևելքի զարգացումները, մասնավորապես Իսրայելի հետ կապված հարցերը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է թուրքական Anadolu գործակալությունը։
Թուրքիայի նախագահը հայտարարել է, որ Անկարայի և Վաշինգտոնի համագործակցության միջոցով կարելի է հաղթահարել բազմաթիվ գլոբալ մարտահրավերներ, այդ թվում՝ Պաղեստինի հարցը և ռուս-ուկրաինական ճգնաժամը։
Էրդողանը նաև խոսել է Թրամփի հետ «անկեղծ հանդիպման» մասին, որի ընթացքում քննարկվել են ԱՄՆ ընտրական գործընթացը և Անկարայի և Վաշինգտոնի համագործակցությունը։
Մեկնաբանելով ԱՄՆ նախագահական ընտրությունների արդյունքները՝ Էրդողանն ընդգծել է, որ «Թրամփը չափազանց հաջող անցավ փորձությունը, չհանձնվեց և ի վերջո հաղթեց ընտրություններում»։
«Մենք աշխատել ենք Թրամփի հետ նրա նախորդ նախագահության ժամանակ։ Չնայած երբեմն-երբեմն տարաձայնություններին՝ Թուրքիայի և ԱՄՆ-ի գործընկերության մոդելն անհերքելի է»,- ասել է Էրդողանը:
Թուրքիայի նախագահն անդրադարձել է նաև Իսրայելի գործողությունների հետևանքով Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակին։ Նա ընդգծել է, որ Պաղեստինում և Լիբանանում Իսրայելի ագրեսիան դադարեցնելու համար Դոնալդ Թրամփը պետք է առաջին հերթին վերջ դնի Թել Ավիվին զենքի մատակարարմանը։ Թուրքիայի նախագահը հույս է հայտնել, որ Սպիտակ տան նոր ղեկավարը կկատարի Իսրայելի կողմից սանձազերծած հակամարտությունը դադարեցնելու իր խոստումը։ ԱՄՆ նորընտիր նախագահի հետ Մերձավոր Արևելքում զարգացումները քննարկելու մտադրության մասին Էրդողանը հայտնել է հեռախոսազրույցի ժամանակ։ Նա հույս է հայտնել, որ Թրամփի նախագահական երկրորդ ժամկետի ընթացքում տարածաշրջանում կհաստատվի խաղաղություն և կայունություն։
Էրդողանը նշել է, որ Վաշինգտոնի կողմից Բայդենի վարչակազմի քաղաքականության շարունակությունը կհանգեցնի Մերձավոր Արևելքում անկայունության խորացմանը և հակամարտությունների տարածմանը։
Էրդողանի կարծիքով՝ ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում Դոնալդ Թրամփի ընտրությունը լուրջ ազդեցություն կունենա Մերձավոր Արեւելքում քաղաքական և ռազմական հավասարակշռության վրա։
Խոսելով Ռուսաստանի Դաշնության և Ուկրաինայի միջև հակամարտության մասին՝ նա նշել է. «եթե Թրամփի վարչակազմը ռուս-ուկրաինական հակամարտությանը մոտենա կարգավորման տեսանկյունից, ապա հնարավոր կլինի հեշտությամբ վերջ տալ այս պատերազմին»։

Эрдоган намерен обсудить с Трампом ситуацию на Ближнем Востоке
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что хочет обсудить с Дональдом Трампом, победившим на президентских выборах в США, развитие событий на Ближнем Востоке, в частности, вопросы, связанные с Израилем.
Президент Турции заявил, что благодаря сотрудничеству Анкары и Вашингтона можно преодолеть многие глобальные вызовы, в том числе палестинский вопрос и российско-украинский кризис.
Эрдоган также рассказал об «искренней встрече» с Трампом, в ходе которой обсуждался избирательный процесс в США и сотрудничество Анкары и Вашингтона.
Комментируя итоги президентских выборов в США, Эрдоган подчеркнул, что «Трамп чрезвычайно успешно выдержал испытание, не сдался и в итоге победил на выборах».
«Мы работали с Трампом во время его предыдущего президентства. «Несмотря на периодические разногласия, модель партнерства между Турцией и США неоспорима», - сказал Эрдоган.
Президент Турции также коснулся ситуации, сложившейся на Ближнем Востоке в результате действий Израиля. Он подчеркнул, что для того, чтобы остановить агрессию Израиля в Палестине и Ливане, Дональд Трамп должен сначала прекратить поставки оружия в Тель-Авив. Президент Турции выразил надежду, что новый глава Белого дома выполнит свое обещание остановить развязанный Израилем конфликт.
В ходе телефонного разговора Эрдоган заявил о намерении обсудить развитие событий на Ближнем Востоке с новоизбранным президентом США. Он выразил надежду, что во время второго президентского срока Трампа в регионе установится мир и стабильность.
Эрдоган отметил, что продолжение Вашингтоном политики администрации Байдена приведет к углублению нестабильности и распространению конфликтов на Ближнем Востоке.
По мнению Эрдогана, избрание Дональда Трампа президентом США окажет серьезное влияние на политический и военный баланс на Ближнем Востоке.
Говоря о конфликте между РФ и Украиной, он отметил. «Если администрация Трампа подойдет к российско-украинскому конфликту с точки зрения урегулирования, то можно будет легко положить конец этой войне».