Կոմպոզիտոր Անդրանիկ Բերբերյանը մրցանակների է արժանացել իտալական փառատոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կոմպոզիտոր Անդրանիկ Բերբերյանն Իտալիայում կայացած Golden կարճամետրաժ ֆիլմերի միջազգային փառատոնին արժանացել է մրցանակների։ Ռեժիսոր Ալիսա Զոլոնցի Love Photosynthesis (Սիրո ֆոտոսինթեզ) միջազգային արտադրության կարճամետրաժ անիմացիոն ֆիլմի գրված երաժշտության համար Բերբերյանը մրցանակներ է ստացել Golden Soundtrack և Overall Award Winner անվանակարգերում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կոմպոզիտորը նշում է՝ շատ ուրախ է իտալական փառատոնում նման մրցանակների արժանանալու համար։
«Love Photosynthesis անիմացիոն ֆիլմը շարունակում է իր հաղթարշավը տարբեր միջազգային փառատոնների շրջանակում՝ արժանանալով տարբեր երկրների հանդիսատեսի ջերմ արձագանքին և ժյուրիի գնահատանքին։ Ռեժիսոր Ալիսա Զոլոնցի հետ համագործակցությունը շատ ստեղծարար էր, զերծ էր գեղարվեստական պատնեշներից ու սահմանափակումներից, քանի որ բազմաբնույթ կերպարներին պետք էր մարմնավորել երաժշտությամբ, ներդաշնակեցի տարբեր գործիքային և տեմբրային համադրություններ, որոնց շնորհիվ կարողացանք ստանալ հետաքրքիր երաժշտական սինթեզ։ Շատ գնահատում եմ մեր միջազգային համագործակցության մեկնարկը»,-ասում է Անդրանիկ Բերբերյանը։
Ֆիլմի հնչյունային հետարտադրությունն իրականացվել է Բերբերյանի հիմնադրած Berberyan Production Studios-ում։
Անդրանիկ Բերբերյանը հեղինակել է ﬕ շարք հայկական հայտնի ֆիլﬔրի երաժշտություն՝ «Կյանք ու կռիվ» (2016թ.), «Կյանք ու կռիվ 2» (2017թ.), «Էրկեն կիշեր» (2018թ.), «Կաֆկայի երազը» (2020թ.), «Սողոմոնի երգերը» (2020թ.), «Ավրորայի Լուսաբացը» (2022թ.), «Ամերիկացի» (2022թ.), «Յաշան ու Լեոնիդ Բրեժնևը» (2024թ.), «Մեդալի հակառակ կողմը» (2024թ.) և այլն:

Композитор Андраник Берберян получил награды на итальянском фестивале
Композитор Андраник Берберян получил награды на проходившем в Италии Международном фестивале короткометражных фильмов Golden. Берберян получил награды в номинациях Golden Soundtrack и Overall Award Winner за музыку, написанную для короткометражного анимационного фильма международного производства Love Photosynthesis режиссера Алисы Золонци.
Как сообщает Арменпресс, композитор отметил, что очень рад получить такие награды на итальянском фестивале.
«Анимационный фильм Love Photosynthesis  продолжает свою победную кампанию в рамках различных международных фестивалей, получая теплый отклик зрителей разных стран и высокую оценку жюри. Сотрудничество с режиссёром Алисой Золотц было очень творческим, свободным от художественных барьеров и ограничений. Разноплановые характеры нужно было воплощать с помощью музыки, и я гармонизировал различные инструментальные и тембровые сочетания, благодаря чему нам удалось получить интересный музыкальный синтез. Я высоко ценю начало нашего международного сотрудничества", - говорит Андраник Берберян.
Звуковой постпродакшн фильма осуществлялся на основанной Берберяном Berberyan Production Studios.
Андраник Берберян написал музыку к ряду известных армянских фильмов: «Жизнь и борьба» (2016), «Жизнь и борьба 2» (2017), «Долгая ночь» («Эркен Кишер» 2018), «Сон Кафки» (2020), «Песни Соломона» (2020), «Рассвет Авроры» (2022), «Американец» (2022), «Яша и Леонид Брежнев» (2024), «Обратная сторона медали» (2024) и другие.