Պուտինը կրկին հաստատել է Ռուսաստանի պատրաստակամությունն Ուկրաինայի հետ բանակցություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը պատրաստ է մնում Ուկրաինայի հետ բանակցություններին, հաստատել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Կրեմլում օտարերկրյա դեսպանների հավատարմագրերի հանձնման արարողության ժամանակ։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից:
«Բազմիցս ասել եմ, որ Ռուսաստանը ոչ միայն պատրաստ է բանակցություններին, այլև հայտնի փուլում՝ այս հակամարտության հենց սկզբում, վարել է այդ բանակցությունները։ Եվ նույնիսկ մշակվել է փոխընդունելի պայմանագիր, որը նախաստորագրվել է ուկրաինական կողմի հետ», - ասել է Պուտինը։
«Սակայն ուկրաինական կողմը դրսի խորհրդով, իսկ այդ մասին  հայտարարել են ուկրաինացի պաշտոնատար անձինք, մերժել է այդ պայմանագիրը», - հիշեցրել է Ռուսաստանի նախագահը։
Ռուսաստանի և Ուկրաինայի պատվիրակությունների հանդիպումը կայացել է 2022 թ. մարտի 29-ին Ստամբուլում, բանակցությունները տևել են մոտ երեք ժամ։ Ապագա համաձայնագրի սկզբունքները ներառել են պարտավորություններ Ուկրաինայի չեզոք, արտադաշինքային կարգավիճակի և իր տարածքում օտարերկրյա զենքի, այդ թվում՝ միջուկային զենքի տեղակայումից նրա հրաժարման վերաբերյալ։
ՏԱՍՍ-ը նշում է, որ Կիևի և Չեռնիգովի ուղղություններում ռուսական զորքերը հետ են քաշվել, սակայն դրանից հետո կարգավորման շուրջ բանակցություններն ամբողջությամբ սառեցվել են։ Ինչպես նշել է ՌԴ նախագահը, Կիևը հրաժարվել է համաձայնություններից։ Դա, ըստ ուկրաինական կողմի հայտարարությունների, տեղի է ունեցել Մեծ Բրիտանիայի այն ժամանակվա վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի խորհրդով:

Путин вновь подтвердил готовность РФ к переговорам по Украине
Россия остается готовой к переговорам с Украиной, подтвердил президент РФ Владимир Путин на церемонии вручения верительных грамот иностранными послами в Кремле. Об этом, как передает Арменпресс, сообщает ТАСС.
"Неоднократно говорил, что Россия не только готова к переговорам, но и на известном этапе - в самом начале этого конфликта - вела эти переговоры.  И был даже выработан взаимно приемлемый договор, парафированный с украинской стороной", - сказал Путин.
"Однако украинская сторона по совету извне - а об этом заявили официальные лица Украины - этот договор отвергла", - напомнил российский президент.
Встреча российской и украинской делегации в Стамбуле состоялась 29 марта 2022 года, переговоры продлились около трех часов. Принципы будущего соглашения включали в себя обязательства по нейтральному, внеблоковому статусу Украины и ее отказу от размещения на своей территории иностранных вооружений, включая ядерное.
ТАСС отмечает, что российские войска на киевском и черниговском направлениях были отведены, однако после этого переговоры по урегулированию оказались полностью заморожены. Как отмечал президент РФ, Киев отказался от договоренностей. Это, по заявлениям украинской стороны, произошло по совету тогдашнего премьер-министра Великобритании Бориса Джонсона.