Հայաստանն ու Ադրբեջանը քննարկում են, թե որ հատվածից են շարունակելու սահմանազատումը. Ալեն Սիմոնյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն ու Ադրբեջանը քննարկում են, թե Տավուշի հատվածում սահմանազատումը իրականացնելուց հետո որ հատվածից պետք է շարունակեն գործընթացը, վերջնական որոշում դեռ չկա։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
Անդրադառնալով սահմանազատման հարցով Հայաստանի և Ադրբեջանի հանձնաժողովների գործունեության կանոնակարգին՝ նա ասաց. «Ես կարծում եմ, որ այդ թղթի առկայությունը մեծագույն հաղթանակ է և ՛ Հայաստանի, և ՛ Ադրբեջանի համար: Սա երկկողմ հաղթանակ է: Սա Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջպետական առաջին փաստաթուղթն է, և դրա իրագործումը թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ադրբեջանի անկախության, տարածքային ամբողջականության ամենակարևոր հիմնաքարերից մեկն է: Եվ մենք առաջ ենք շարժվելու»:
Սիմոնյանը լիահույս է, որ գործընթացը դրական ընթացք կունենա:
Նրա խոսքով՝ այս պահին որոշում չկա, թե սահմանազատումը որտեղից շարունակել: «Այս պահին քննարկումներ են գնում, թե որտեղից շարունակել»,–ասաց ԱԺ նախագահը:
Նա շեշտեց՝ սահմանի վերարտադրումը կարևորագույն հարց է:
Անդրադառնալով Կազանում Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպմանը՝ Սիմոնյանն ասաց.  «Խոսակցությունը նույնն է՝ խաղաղության հաստատում, կոմունիկացիաների բացում և գերիների մասով քննարկում»,-ասաց Սիմոնյանը:

Армения и Азербайджан обсуждают, на каком участке они продолжат делимитацию - Алена Симонян
Армения и Азербайджан обсуждают, на каком участке стороны продолжат процесс делимитации после завершения этого процесса на Тавушском направлении. Окончательного решения пока нет.
Как сообщает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами заявил председатель Национального собрания Армении Ален Симонян.
Касаясь регламента комиссий Армении и Азербайджана по делимитации границы, он сказал: «Я думаю, что существование этой бумаги – это большая победа как для Армении, так и для Азербайджана. Это двусторонняя победа. Это первый межгосударственный документ между Арменией и Азербайджаном, и его реализация является одним из важнейших краеугольных камней независимости и территориальной целостности как Армении, так и Азербайджана. И мы будем двигаться вперед».
Симонян полон надежды, что процесс будет иметь позитивное течение.
По его словам, на данный момент нет решения о том, где продолжить делимитацию. "Сейчас идут дискуссии о том, где продолжать", - сказал спикер Национального собрания.
Он подчеркнул, что восстановление границы является важным вопросом.
Касаясь встречи глав Армении и Азербайджана в Казани, Симонян сказал:  "Разговор тот же: установление мира, открытие коммуникаций и обсуждение вопроса пленных".