ՄԱԿ-ը հայտնել է մեկ տարում Լիբանանում ավելի քան 100 բուժաշխատողի զոհվելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մերձավոր Արևելքում իրադրության վատթարացման պատճառով վերջին մեկ տարում Լիբանանում առնվազն 102 բուժաշխատող է զոհվել, 83-ը՝ վիրավորվել: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ-ից, այդ մասին հայտնել է Լիբանանում ՄԱԿ-ի Հումանիտար հարցերի համակարգման վարչության ներկայացուցչությունը։
Ինչպես նշված է փաստաթղթում, 2023 թվականի հոկտեմբերի 8-ից ի վեր Լիբանանում գրանցվել է նաև առնվազն 55 հարձակում բժշկական հաստատությունների վրա, ևս 27-ը՝ շտապօգնության մեքենաների վրա։
Իսրայելի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև սահմանային բախումներ են սկսվել 2023 թ. հոկտեմբերի 8-ից՝ Գազայի հատվածից ՀԱՄԱՍ-ի զինյալների՝ Իսրայել ներթափանցումից հետո, որը սկիզբ դրեց պաղեստինյան անկլավում ռազմական գործողությունների։ Իսրայելը սեպտեմբերի վերջին սկսել է ավիահարվածներ հասցնել Լիբանանում «Հեզբոլլահ»-ի օբյեկտներին, իսկ հոկտեմբերի 1-ից սահմանափակ ցամաքային գործողություն է սկսել Լիբանանում՝ նշելով, որ ցանկանում է անվտանգ պայմաններ ստեղծել Իսրայելի հյուսիսից տեղահանված տասնյակ հազարավոր բնակիչների վերադարձի համար։
Լիբանանի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ վերջին մեկ տարում Իսրայելի հարվածների հետևանքով ավելի քան 2600 մարդ է զոհվել, ավելի քան 12 400-ը՝ վիրավորվել, որոնց մեծ մասը՝ վերջին ամսվա ընթացքում։ Բացի այդ, հակամարտության ընթացքում տեղահանվել է շուրջ 1,3 միլիոն մարդ։

ООН сообщила о гибели в Ливане более 100 медицинских работников в течение одного года
Из-за ухудшения ситуации на Ближнем Востоке в течение одного года в Ливане погибли, по меньшей мере, 102 медицинских работника, 83 получили ранения. Как передает Арменпресс, со ссылкой на ТАСС, об этом сообщили в представительстве Департамента координации гуманитарных вопросов ООН в Ливане.
С 8 октября 2023 года в Ливане зафиксировано не менее 55 нападений на медицинские учреждения и 27 на машины скорой помощи.
Пограничные столкновения между Израилем и “Хезболлой” начались с 8 октября 2023 года, после проникновения боевиков ХАМАС из сектора Газа в Израиль, что положило начало военным действиям в палестинском анклаве. В конце сентября Израиль наносит авиаудары по объектам “Хезбаллы” в Ливане, с 1 октября начал ограниченную наземную операцию в Ливане, заявив, что хочет создать безопасные условия для возвращения десятков тысяч вынужденных переселенцев с севера Израиля.
По данным Министерства здравоохранения Ливана, в прошлом году в результате израильских авиаударов погибло более 2 600 человек и более 12 400 получили ранения, большинство из них - в прошлом месяце. Кроме того, во время конфликта около 1,3 миллиона человек вынуждены были покинуть свои дома.