Հայաստան–Թուրքիա կարգավորման գործընթացում կա շոշափելի առաջընթաց. ԱԳ նախարար
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը ԱԺ–կառավարություն հարցուպատասխանին:
«Մեր երկխոսությունը դրական հունով զարգանում է: Կարծում եմ՝ մենք արդեն ունենք որոշակի շոշափելի առաջընթաց, այդ թվում՝ օդային տարածքից օգտվելու և այլ հարցերում: Կան վստահությունն ամրապնդող որոշակի միջոցառումներ, որոնք պլանավորում ենք համատեղ անել»,–ասաց Միրզոյանը:
Նա հիշեցրեց՝ պայմանավորվածության համաձայն սահմանը պետք է երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագիր ունեցող անձանց համար բաց լիներ, սակայն, ցավոք, այն դեռ իրականություն չէ: Նախարարը հավելեց, որ կաշխատեն այդ ուղղությամբ:

Диалог между Арменией и Турцией развивается в позитивном ключе: глава МИД Армении
Диалог между Арменией и Турцией развивается в позитивном ключе. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе правительственного часа в Национальном Собрании сказал министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.
“Наш диалог развивается в позитивном ключе. Думаю, у нас уже есть ощутимый прогресс, в том числе по воздушному пространству и другим вопросам. Есть определенные меры по укреплению доверия, которые мы планируем предпринять вместе”, - сказал Мирзоян.
Он напомнил, что согласно договоренности граница должна быть открыта для граждан третьих стран и лиц с дипломатическими паспортами, но, к сожалению, она пока не реализована. Министр добавил, что они будут работать в этом направлении.