Հայաստանը թողարկել է «Մանկական Եվրատեսիլ 2024»-ի պատվիրակ Լեոյի երգն ու տեսահոլովակը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պատվիրակ Լեոյի «Մանկական Եվրատեսիլ 2024»-ի երգն ու տեսահոլովակն արդեն հասանելի են։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Հանրային հեռուստաընկերության տարածած հաղորդագրությունից, «Cosmic Friend» երգում մեր պատվիրակը պատմում է իր և այլմոլորակայինի արտասովոր ընկերության մասին: Լեոն խոսում է երաժշտության լեզվով, որը հասկանում են թե՛ մեր մոլորակում, թե՛ ողջ տիեզերքում:
Երաժշտությունը չունի սահմաններ, և Լեոն տիեզերքի բոլոր բնակիչներին միավորում է իր երգի շուրջ՝ պարելու, ուրախանալու և մասին լավ ժամանակ անցկացնելու։ Մնում է մի հարց. ո՞վ  է նրա այլմոլորակային ընկերը: Հաջորդ կայարանը՝ Մադրիդ. գուցե թռչող ափսեո՞վ:
Լեոն մեծացել է երգիչների ընտանիքում: Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ «Մանկական Եվրատեսիլ»-ին մասնակցելը նրա մեծ երազանքն է եղել, իսկ Լեոն հավատում է երազանքների իրականացմանը:Հայաստանի պատվիրակը սիրում է ստեղծագործել. նույնիսկ պատմվածքներ է գրում։
«Շատ ուրախ եմ երգի պրեմիերայի կապակցությամբ։ Այն իմ այլմոլորակային ընկերոջ մասին է: Տեսահոլովակի նկարահանումներն ուրախ են անցել. կարծես դա իմ երազանքների նկարահանումը լիներ: Սա իմ առաջին տեսահոլովակն է, և արդյունքն ինձ շատ է դուր գալիս: Անհամբեր սպասում եմ ձեր արձագանքներին», - ասել է Լեոն։
«Cosmic Friend» երգի երաժշտության հեղինակը tokionine-ն է (Դավիթ Բադալյան), խոսքերի հեղինակներն են Վահրամ Պետրոսյանը և Մալենան: Երգի տեսահոլովակի ռեժիսորը Արթուր Մանուկյանն է, հագուստների հեղինակը` Արմեն Գալյանը:
Տեսահոլովակի ռեժիսոր Արթուր Մանուկյանը նշել է.
«Լեոյին ճանաչում եմ ծնված օրվանից և առիթ եմ ունեցել նրա հետ աշխատելու տարբեր նախագծերում: Հատկանշական է, որ Լեոյի առաջին բեմելը եղել է Dolby թատրոնում, երբ նա դեռ 3 տարեկան էր, և այդ համերգի ռեժիսորը, հետևաբար նաև Լեոյի կյանքում առաջին ռեժիսորը ես եմ եղել: Լեոն խարիզմատիկ արտիստ է, որի հետ շատ զգույշ եմ աշխատում, որպեսզի չկորցնենք նրա բնատուր խարիզման, և հանդիսատեսին ճանաչելի լինի Լեոյի իրական տեսակը:  Երգի թեմատիկային համապատասխան՝ տեսահոլովակը հագեցած է բազմերանգ տեսարաններով, պարային և դինամիկ շեշտադրումներով։ Օգտագործել ենք ֆուտուրիստական դեկոր, որը մեզ մտովի կտանի տիեզերք: Մի խոսքով՝ տեսահոլովակում Լեոն երգում է միջմոլորակային տարածության մեջ։ Երգն ու տեսահոլովակն ունեն հաղթական էներգիա, որն ուղղել ենք տիեզերք, որպեսզի այն Լեոյի՝ յուրահատուկ բեմադրությամբ ուղեկցվող ելույթի ժամանակ հետ վերադառնա Մադրիդի բեմ»։
Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Ծերունյանը նկատել է, որ «Մանկական Եվրատեսիլ»-ում Հայաստանից ակնկալիքները շատ մեծ են, քանի որ մի քանի տարի շարունակ լավագույն եռյակում ենք եղել.
«Այս տարի ևս մենք մեծ պատասխանատվությամբ ենք վերաբերվել մեր մասնակցությանը և ներկայանալու ենք հերթական հիթային երգով: Երգը կրկին վստահել ենք Դավիթ Բադալյանին, որը Մալենայի հաղթական երգի հեղինակն է, իսկ խոսքերի հեղինակներն են Վահրամ Պետրոսյանը և Մալենան: Հույս ունենք, որ «Cosmic Friend» երգը, Արթուր Մանուկյանի նկարահանած տեսահոլովակը և Լեոյին երկրպագուները կսիրեն այնպես, ինչպես մենք ենք սիրել։
Ներկայումս մեր պատվիրակությունը նախապատրաստական աշխատանքների ակտիվ փուլում է։ Շուտով ուղևորվելու ենք Մադրիդ՝ մեր առաջին փորձին»:
«Մանկական Եվրատեսիլ 2024» երգի մրցույթն այս տարի անցկացվելու է Իսպանիայի մայրաքաղաք Մադրիդում նոյեմբերի 16-ին՝ «Ծաղկենք» խորագրով:

Armenia reveals Leo’s song and music video for Junior Eurovision 2024
YEREVAN, OCTOBER 22, ARMENPRESS. Armenia's representative Leo’s song and music video for Junior Eurovision 2024 is now available, the Public TV Company said in a press release.
“Cosmic Friend” is a story of an intergalactic friendship that knows no boundaries, spreading across the cosmos. Leo is convinced that music is the universal language—one that everyone understands and speaks, from planet Earth to the billions of other planets and galaxies around us. He is set to unite the universe and its inhabitants through his joyful song, and not even the aliens can resist the beat! Yet, a question remains - who is the mysterious cosmic friend? The next stop for this cosmic party is Madrid!
Leo’s passion for music comes naturally — he grew up in a family of singers, so music has always been a part of his life. Participating in Junior Eurovision has been a dream come true for him. Besides singing, Leo loves to create, and write stories that fuel his vivid imagination.
"I’m very happy about the premiere of the song. It’s about my alien friend. The filming of the video was fun and it felt like a dream. It is my first video, and I really like the result. I look forward to your feedback!" said Leo enthusiastically.
The music for “Cosmic Friend” was composed by tokionine (David Badalyan), with lyrics by Vahram Petrosyan and Maléna. Artur Manukyan directed the music video, and Armen Galyan designed the costumes.
Artur Manukyan, the director of the music video, shared his thoughts: "I’ve known Leo since birth and have had the chance to work with him on various projects. It’s remarkable that Leo’s first performance was at the prestigious Dolby Theater in Los Angeles when he was just 1 year old, and I was the director of that concert, making me the first director in Leo's life. Leo is a naturally charismatic artist, and I approach working with him very carefully to ensure we preserve his authentic charm, allowing the audience to see the real Leo. In line with the theme of the song, the video is filled with vibrant scenes, dance, and dynamic elements. We used a futuristic decor that will mentally take us to the universe. Long story short, in the music video Leo is performing in interplanetary space. Both the song and video have a victorious energy that we’re sending into space, hoping it will return to the stage in Madrid during Leo's performance, creating a truly unique experience.
"The expectations for Armenia in this year’s Junior Eurovision Song Contest are very high, as we've consistently placed in the top three for several years," says David Tserunyan, the Head of the Armenian delegation. This year, we’ve taken our participation with great responsibility and are proud to present another hit song. Once again, we’ve entrusted the song to David Badalyan, who wrote Maléna’s winning entry, with lyrics by Vahram Petrosyan and Maléna herself. We hope the fans will love Leo and his “Cosmic Friend” as much as we do, along with the music video directed by Arthur Manukyan. Our delegation is currently in the active preparation phase, and we’ll soon head to Madrid for our first rehearsals."
This year’s Junior Eurovision Song Contest 2024 will take place in Madrid, Spain, on November 16 under the theme "Let’s Bloom".