Հայաստանը հետաքրքրված է Մալայզիայի հետ բազմակողմ կապերի ակտիվացմամբ. Հակոբ Արշակյան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը եւ ԱԺ պատգամավոր Լիլիթ Ստեփանյանը Վիենտյանում հանդիպել են Մալայզիայի խորհրդարանի նախագահ Թան Շրի Դաթո Ջոհարի բին Աբդուլի հետ:
«Հայաստանը հետաքրքրված է Մալայզիայի հետ բազմակողմ կապերի ակտիվացմամբ, եւ նման գագաթնաժողովների շնորհիվ հնարավորություն է ստեղծվում երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելու համար»,- ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, անդրադառնալով խորհրդարանական դիվանագիտությանը եւ ընդգծելով դրա կարեւորությունը միջխորհրդարանական համագործակցության մեջ՝ նշել է ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը:
Կարեւորելով բարեկամական խմբերի գործունեությունը՝ ԱԺ նախագահի տեղակալը հույս է հայտնել, որ մոտ ապագայում Մալայզիայի խորհրդարանում եւս կգործի Հայաստանի հետ բարեկամական խումբ: Նա նաեւ ընդգծել է, որ տվյալ հանդիպումը լավ սկիզբ եւ հիանալի առիթ է՝ խթանելու հարաբերությունները երկու օրենսդիր մարմինների միջեւ:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել ոլորտային համագործակցությանը վերաբերող հարցերին եւ համոզմունք հայտնել, որ երկու երկրները բավական ներուժ ունեն մի շարք ոլորտներում, ինչպիսիք են կրթությունը, գիտությունը, զբոսաշրջությունը:
Մալայզիական կողմն իր պատրաստակամությունն է հայտնել՝ երկկողմ համագործակցությունը նոր մակարդակի հասցնելու փոխադարձ ցանկության մասին:
Մալայզիայի խորհրդարանի ղեկավար Թան Շրի Դաթո Ջոհարի բին Աբդուլը ողջունել է Հայաստանի՝ դիտորդի կարգավիճակով ԱՍԵԱՆ միջխորհրդարանական վեհաժողովին անդամակցությունը եւ հույս հայտնել, որ դա կծառայի նաեւ երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը:

Armenia is interested in activation of multilateral ties with Malaysia - Deputy Speaker
YEREVAN, OCTOBER 21, ARMENPRESS. Armenian National Assembly Deputy Speaker Hakob Arshakyan and the NA deputy Lilit Stepanyan met with the Speaker of the Parliament of Malaysia Tan Sri Dato Johari bin Abdul, the press service of the National Assembly has said in a statement.
“Armenia is interested in activation of multilateral ties, and due to such summits an opportunity is created for developing bilateral relations,” the NA Deputy Speaker Hakob Arshakyan noted, touching upon the parliamentary diplomacy and underscoring its importance in the inter-parliamentary cooperation.
Highlighting the activity of Friendship Groups, Arsakhyan  expressed hope that in the near future Friendship Group with Armenia will also function in the parliament of Malaysia. He also underlined that this meeting is a good beginning and a wonderful occasion to boost the relations between the two legislative bodies.
The interlocutors touched upon the issues on sectoral cooperation and expressed conviction that the two counties have sufficient potential in a number of spheres, as the education, the science and the tourism.
The Malaysian side expressed its readiness to bring bilateral cooperation to a new level.
The Head of the Parliament of Malaysia Tan Sri Dato Johari bin Abdul welcomed the membership of Armenia to the ASEAN Inter-Parliamentary Assembly with a status of an observer and expressed hope that it would serve for the development of bilateral relations.