Հայաստանը հետաքրքրված է Մալայզիայի հետ բազմակողմ կապերի ակտիվացմամբ. Հակոբ Արշակյան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը եւ ԱԺ պատգամավոր Լիլիթ Ստեփանյանը Վիենտյանում հանդիպել են Մալայզիայի խորհրդարանի նախագահ Թան Շրի Դաթո Ջոհարի բին Աբդուլի հետ:
«Հայաստանը հետաքրքրված է Մալայզիայի հետ բազմակողմ կապերի ակտիվացմամբ, եւ նման գագաթնաժողովների շնորհիվ հնարավորություն է ստեղծվում երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելու համար»,- ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, անդրադառնալով խորհրդարանական դիվանագիտությանը եւ ընդգծելով դրա կարեւորությունը միջխորհրդարանական համագործակցության մեջ՝ նշել է ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը:
Կարեւորելով բարեկամական խմբերի գործունեությունը՝ ԱԺ նախագահի տեղակալը հույս է հայտնել, որ մոտ ապագայում Մալայզիայի խորհրդարանում եւս կգործի Հայաստանի հետ բարեկամական խումբ: Նա նաեւ ընդգծել է, որ տվյալ հանդիպումը լավ սկիզբ եւ հիանալի առիթ է՝ խթանելու հարաբերությունները երկու օրենսդիր մարմինների միջեւ:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել ոլորտային համագործակցությանը վերաբերող հարցերին եւ համոզմունք հայտնել, որ երկու երկրները բավական ներուժ ունեն մի շարք ոլորտներում, ինչպիսիք են կրթությունը, գիտությունը, զբոսաշրջությունը:
Մալայզիական կողմն իր պատրաստակամությունն է հայտնել՝ երկկողմ համագործակցությունը նոր մակարդակի հասցնելու փոխադարձ ցանկության մասին:
Մալայզիայի խորհրդարանի ղեկավար Թան Շրի Դաթո Ջոհարի բին Աբդուլը ողջունել է Հայաստանի՝ դիտորդի կարգավիճակով ԱՍԵԱՆ միջխորհրդարանական վեհաժողովին անդամակցությունը եւ հույս հայտնել, որ դա կծառայի նաեւ երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը:

Армения заинтересована в активизации многосторонних связей с Малайзией: вице-спикер НС Армении
Вице-спикер Национального Собрания Армении Акоп Аршакян и депутат Лилит Степанян во Вьентьяне встретились со спикером парламента Малайзии Тан Шри Дато Джохари бин Абдулом. Об этом сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении.
"Армения заинтересована в активизации многосторонних связей с Малайзией, и благодаря подобным саммитам создается возможность развития двусторонних отношений", - отметил вице-спикер НС Аршакян, коснувшись парламентской дипломатии и подчеркнув ее важность в межпарламентском сотрудничестве.
Зампредседателя НС, особо выделив деятельность групп дружбы, выразил надежду, что в ближайшем будущем в парламенте Малайзии также появится группа дружбы с Арменией. Он также подчеркнул, что настоящая встреча – хорошее начало и прекрасная возможность стимулирования отношений между двумя законодательными органами.
Собеседники затронули вопросы отраслевого сотрудничества, выразив уверенность, что обе страны обладают достаточным потенциалом в ряде сфер – образовании, науке, туризме.
Малазийская сторона выразила готовность вывести двустороннее сотрудничество на новый уровень.
Глава парламента Малайзии Тан Шри Дато Джохари бин Абдул приветствовал членство Армении в МПА АСЕАН в качестве наблюдателя, выразив надежду, что это послужит также развитию двусторонних отношений.