Մոդին կմասնակցի Կազանում ԲՐԻԿՍ-ի գագաթնաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին կժամանի Ռուսաստան՝ մասնակցելու Կազանում կայանալիք ԲՐԻԿՍ-ի գագաթնաժողովին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտնել է Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Վարչապետ պարոն Նարենդրա Մոդին ՌԴ նախագահ Նորին Գերազանցություն պարոն Վլադիմիր Պուտինի հրավերով 2024 թվականի հոկտեմբերի 22-ից 23-ը կայցելի Ռուսաստան՝ մասնակցելու Կազանում Ռուսաստանի նախագահությամբ կայանալիք ԲՐԻԿՍ-ի 16-րդ գագաթնաժողովին», - ասված է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ գերատեսչության՝ հանդիպումը կդառնա կարևոր հարթակ առաջնորդների կողմից համաշխարհային առանցքային խնդիրների քննարկման համար։
«Սպասվում է, որ իր այցի ժամանակ վարչապետը նաև Կազանում կանցկացնի երկկողմ հանդիպումներ ԲՐԻԿՍ-ի անդամ երկրների իր պաշտոնակիցների և հրավիրված ղեկավարների հետ», - հավելել է Հնդկաստանի ԱԳՆ-ն:

Нарендра Моди примет участие в саммите БРИКС в Казани
Премьер-министр Индии Нарендра Моди прибудет в Россию для участия в саммите БРИКС, который пройдет в Казани. Как передает Арменпресс, об этом сообщили в МИД Индии.
“Премьер-министр господин Нарендра Моди посетит Россию с 22 по 23 октября 2024 г. по приглашению его превосходительства господина Владимира Путина, президента Российской Федерации, для участия в 16-м саммите БРИКС, который пройдет в Казани под председательством России”, - говорится в сообщении.
Ведомство считает, что саммит станет важной площадкой для обсуждений лидеров стран ключевых глобальных проблем.
“Ожидается, что во время своего визита премьер-министр также проведет в Казани двусторонние встречи со своими коллегами из стран - членов БРИКС и приглашенными лидерами”, - добавили в МИД Индии.
Председатель КНР Си Цзиньпин также примет участие в саммите БРИКС в Казани.
В настоящее время членами БРИКС являются Бразилия, Россия, Индия, Китай, ЮАР, Египет, Иран, Объединенные Арабские Эмираты, Саудовская Аравия и Эфиопия.