Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելությունը թափանցիկություն է բերել տարածաշրջան. ԱԽ քարտուղար
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Եվրամիության քաղաքացիական դիտորդական առաքելությունը թափանցիկություն է բերում տարածաշրջան:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նման համոզմունք հայտնեց Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը «Խաղաղության խաչմերուկ. միավորելով անվտանգությունն ու ժողովրդավարությունը» խորագրով համաժողովի շրջանակում:
Գրիգորյանը կրկնեց՝ Հայաստանը շատ բարձր է գնահատում այն, ինչ անում է ԵՄ առաքելությունը Հայաստանում:
«Կուզեի նշել մի բան, որը կարևոր է նաև Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների համատեքստում։ Առաքելության նպատակը ԵՄ մասին հայերի պատկերացումը փոխելը չէ, սակայն ԵՄ առաքելությունը դա արել է»,-ասաց Գրիգորյանը:
ԱԽ քարտուղարը բարձր գնահատեց այդ հավելյալ արժեքը:
«Այդ առաքելությունը տարածաշրջան բերում է նաև թափանցիկություն, որը նույնպես շատ կարևոր է: Նախքան այս տարվա ապրիլի 5-ը (խմբ-2024 թվականի ապրիլի 5-ին կայացել է Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ բարձր մակարդակի հանդիպումը) Ադրբեջանը, շատ լրատվամիջոցներ մեզ մեղադրում էին, թե մենք իբր փորձում էինք սրել իրավիճակը, նոր ուժեր բերել սահմանի մոտ: ԵՄ առաքելությունը կարևոր դեր ունեցավ և, թափանցիկությունն ապահովելով, ցույց տվեց, թե ինչ է կատարվում տարածաշրջանում ու հերքեց այդ կեղծ մեղադրանքները»,-ընդգծեց նա:

Наблюдательная миссия ЕС в Армении принесла прозрачность в регион. Секретарь СБ
Как передает Арменпресс, такое убеждение выразил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян в рамках конференции «Перекресток мира: объединяя безопасность и демократию».
Григорян повторил, что Армения высоко ценит то, что делает миссия ЕС в Армении.
«Хотел бы отметить еще одну важную вещь в контексте отношений Армения-ЕС. Цель миссии не в том, чтобы изменить восприятие армянами ЕС, но миссия ЕС сделала это", - сказал Григорян.
Секретарь СБ оценил эту приложенную ценность.
«Эта миссия также приносит в регион и прозрачность, что тоже очень важно. До 5 апреля этого года (5 апреля 2024 года состоялась встреча на высшем уровне Армения-ЕС-США) Азербайджан, многие СМИ обвиняли нас в том, что мы якобы пытаемся нагнетать обстановку и подтягивать к границе новые силы. Миссия ЕС сыграла важную роль и, обеспечив прозрачность, показала, что происходит в регионе, и опровергла эти ложные обвинения", - подчеркнул он.