ՆԱՏՕ-ի արևելյան թևը պաշտպանական ծախսերն ավելացրել է մինչև 70 միլիարդ դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի արևելյան թևը կազմող 14 երկրների պաշտպանության ընդհանուր ծախսերը զգալիորեն աճել են Ուկրաինայում Ռուսաստանի ռազմական գործողությունների մեկնարկից ի վեր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Bloomberg գործակալությունը նշում է, որ 2024 թվականին դրանք կազմել են 70 միլիարդ դոլար։
Ինչպես նշում է գործակալությունը, վկայակոչելով դաշինքի ղեկավարության աղբյուրների, ՆԱՏՕ-ի արևելաեվրոպական անդամների պաշտպանության ընդհանուր ծախսերը հասել են աննախադեպ մակարդակի ԽՍՀՄ-ի տրոհման պահից ի վեր։ Այդ աճը պայմանավորված է զենքի և ռազմական տեխնիկայի գնումների ավելացմամբ՝ Ռուսաստանի կողմից «աճող սպառնալիքի» ֆոնին։ Այդ ցուցանիշով առաջատարը դարձել է Լեհաստանը, որի պաշտպանական ծախսերն ընթացիկ տարում հասել են երկրի ՀՆԱ-ի 4,12 %-ին։ Լեհաստանին հաջորդում են Էստոնիան (ՀՆԱ-ի 3,45 %), Լատվիան (3,15 %), Հունաստանը (3,08 %) և Լիտվան (2,85 %):
ՆԱՏՕ-ի արևելաեվրոպական անդամների պաշտպանական գերատեսչությունների պաշտոնյաներն ընդգծում են, որ ռազմական տեխնիկայի արդիականացման արդյունքում իրենց երկրների համար առաջացել է դրա հետ աշխատող որակյալ կադրերի բացակայության խնդիրը։ Բացի այդ, այս պահին տարածաշրջանում չկան բավականաչափ պահեստներ սպառազինությունների ավելացված քանակությունը տեղավորելու համար:
Օրերս ՆԱՏՕ-ի նոր գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն Բրյուսելում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել էր, որ ՆԱՏՕ-ի երկրների ՀՆԱ-ի 2 %-ի չափով ռազմական ծախսերն այլևս բավարար չեն դաշինքի նպատակներին հասնելու համար՝ ընդգծելով, որ ՆԱՏՕ-ի երկրները պետք է գնեն հազարավոր նոր զինատեսակներ, այդ թվում՝ հինգերորդ սերնդի կործանիչներ։

Восточный фланг НАТО увеличил расходы на оборону до $70 миллиардов
Совокупные расходы на оборону 14 стран - членов НАТО, формирующих восточный фланг альянса, значительно увеличились после начала спецоперации России на Украине. Как сообщает Арменпресс, агентство Bloomberg подсчитало, что в 2024 году они составили $70 млрд.
Как отмечает агентство со ссылкой на источники в руководстве альянса, общие расходы на оборону восточноевропейских членов НАТО достигли беспрецедентного уровня с момента распада СССР. Такой рост связан с увеличением закупок вооружения и военной техники на фоне «растущей угрозы» со стороны России.
Лидером по этому показателю стала Польша, оборонные расходы которой в текущем году достигли 4,12% от ВВП страны. Следом идут Эстония (3,45% ВВП), Латвия (3,15%), Греция (3,08%) и Литва (2,85%).
Представители оборонных ведомств восточноевропейских членов НАТО подчеркивают, что в результате модернизации военной техники для их стран возникла проблема нехватки квалифицированных кадров, работающих с ней. Кроме того, в настоящее время в регионе недостаточно складов для размещения возросшего количества вооружения.
Недавно новый генеральный секретарь НАТО Марк Рютте заявил на пресс-конференции в Брюсселе, что военные расходы стран НАТО в размере 2% от их ВВП больше недостаточны для достижения целей альянса, подчеркнув, что страны НАТО должны закупить тысячи новых единиц оружия. включая истребители пятого поколения.