ՀՀ Սահմանադրության մեջ Ադրբեջանի հանդեպ տարածքային պահանջներ չկան. Փաշինյանը՝ ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների նիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱՊՀ պետությունների ղեկավարներին տեղեկացրել է Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության գործընթացում առկա իրավիճակի և հետագա զարգացման շուրջ Երևանի տեսլականի մասին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ վարչապետը իր ելույթում նախ վերահաստատել է, որ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հաստատակամորեն հավատարիմ է Հարավային Կովկասում խաղաղության շուտափույթ հաստատմանը և տարածաշրջանը կայուն ու կանխատեսելի զարգացման ուղի դուրս բերելուն՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանի բոլոր երկրների շահերը։
«Այս տարի մենք շոշափելի առաջընթաց ենք գրանցել հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի սահմանազատման գործընթացում, և մասնավորապես, Ալմա-Աթայի 1991 թվականի հռչակագրի հիման վրա Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև սահմանի երեք հատվածներում իրականացվել է սահմանազատում, և այդ հատվածներում խորհրդային ժամանակաշրջանի միջհանրապետական վարչական սահմանն արդեն վերարտադրվել է որպես սահմանազատված միջպետական սահման։ Սա, անկասկած, հաջողության օրինակ է։
Մեկ այլ կարևոր իրադարձություն տեղի է ունեցել այս տարվա օգոստոսի 30-ին, երբ ստորագրվել է Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովների համատեղ գործունեության մասին կանոնակարգը»,- ասել է Փաշինյանը։
Նա հայտնել է, որ Հայաստանում ավարտվում է այս փաստաթղթի ընդունման ներքին պետական ընթացակարգերի գործընթացը, և այս ամսվա ընթացքում Հայաստանի խորհրդարանը կքննարկի այս փաստաթղթի վավերացման հարցը։
«Կարևոր է նշել, որ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանն արդեն հաստատել է ստորագրված կանոնակարգի համապատասխանությունը ՀՀ Սահմանադրությանը, ինչը նշանակում է, որ Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության ճանաչումը Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության կողմից Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա, որը ենթադրում է Խորհրդային Ադրբեջանի ողջ տարածքը, սահմանադրական է, ինչն իր հերթին նշանակում է, որ Հայաստանի Սահմանադրության մեջ Ադրբեջանի կամ որևէ այլ երկրի հանդեպ տարածքային պահանջներ չկան»,- եզրափակել է Փաշինյանը։

В Конституции Армении нет никаких территориальных претензий к Азербайджану: Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян проинформировал глав государств СНГ с точки зрения Армении о текущем положении дел мирного процесса между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой и о видении Еревана перспектив дальнейшего развития.
Как передает Арменпресс, на очередном заседании Совета глав государств СНГ премьер-министр Пашинян подчеркнул, что правительство Республики Армения твёрдо стоит на позициях скорейшего установления мира на Южном Кавказе и вывода региона на стабильную и прогнозируемую траекторию развития с учётом интересов всех стран региона.
«В текущем году мы зарегистрировали ощутимый прогресс в процессе делимитации армяно-азербайджанской государственной границы, а именно – была проведена делимитация трех участков границы между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой на основе Алма-Атинской декларации 1991-го года, и на указанных участках межреспубликанская административная граница времен Советского Союза была воспроизведена уже как делимитированная межгосударственная граница. Это, несомненно, пример успеха.
Другое важное событие произошло 30-го августа текущего года, когда было подписано Положение о совместной деятельности Государственных комиссий по делимитации государственной границы между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой», - отметил Пашинян.
Он сообщил, что в Армении процесс прохождения внутригосударственных процедур данного документа подходит к завершению, и уже в течение этого месяца парламент Армении рассмотрит вопрос ратификации данного документа.
«Важно отметить, что Конституционный суд Республики Армения уже подтвердил соответствие подписанного Положения Конституции Республики Армения, что означает, что признание территориальной целостности Азербайджанской Республики со стороны правительства Республики Армения на основе Алма-Атинской декларации, подразумевая всю территорию Советского Азербайджана, является конституционным, что в свою очередь означает, что в Конституции Армении нет никаких территориальных претензий к Азербайджану и к какой-либо другой стране», - заключил Пашинян.