ՀՀ Սահմանադրության մեջ Ադրբեջանի հանդեպ տարածքային պահանջներ չկան. Փաշինյանը՝ ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների նիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱՊՀ պետությունների ղեկավարներին տեղեկացրել է Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության գործընթացում առկա իրավիճակի և հետագա զարգացման շուրջ Երևանի տեսլականի մասին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ վարչապետը իր ելույթում նախ վերահաստատել է, որ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հաստատակամորեն հավատարիմ է Հարավային Կովկասում խաղաղության շուտափույթ հաստատմանը և տարածաշրջանը կայուն ու կանխատեսելի զարգացման ուղի դուրս բերելուն՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանի բոլոր երկրների շահերը։
«Այս տարի մենք շոշափելի առաջընթաց ենք գրանցել հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի սահմանազատման գործընթացում, և մասնավորապես, Ալմա-Աթայի 1991 թվականի հռչակագրի հիման վրա Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև սահմանի երեք հատվածներում իրականացվել է սահմանազատում, և այդ հատվածներում խորհրդային ժամանակաշրջանի միջհանրապետական վարչական սահմանն արդեն վերարտադրվել է որպես սահմանազատված միջպետական սահման։ Սա, անկասկած, հաջողության օրինակ է։
Մեկ այլ կարևոր իրադարձություն տեղի է ունեցել այս տարվա օգոստոսի 30-ին, երբ ստորագրվել է Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովների համատեղ գործունեության մասին կանոնակարգը»,- ասել է Փաշինյանը։
Նա հայտնել է, որ Հայաստանում ավարտվում է այս փաստաթղթի ընդունման ներքին պետական ընթացակարգերի գործընթացը, և այս ամսվա ընթացքում Հայաստանի խորհրդարանը կքննարկի այս փաստաթղթի վավերացման հարցը։
«Կարևոր է նշել, որ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանն արդեն հաստատել է ստորագրված կանոնակարգի համապատասխանությունը ՀՀ Սահմանադրությանը, ինչը նշանակում է, որ Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության ճանաչումը Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության կողմից Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա, որը ենթադրում է Խորհրդային Ադրբեջանի ողջ տարածքը, սահմանադրական է, ինչն իր հերթին նշանակում է, որ Հայաստանի Սահմանադրության մեջ Ադրբեջանի կամ որևէ այլ երկրի հանդեպ տարածքային պահանջներ չկան»,- եզրափակել է Փաշինյանը։

YEREVAN, OCTOBER 8, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan participated in the regular session of the CIS Council of Heads of State in Moscow.
Prime Minister Nikol Pashinyan addressed  the current situation in the peace process between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan, as well as Yerevan's vision for further development.
In his speech, the Prime Minister reiterated that the Government of the Republic of Armenia is firmly committed to establishing peace in the South Caucasus as soon as possible and promoting stable and predictable development in the region, taking into account the interests of all countries involved.
"This year, we have made tangible progress in the process of demarcation of the Armenian-Azerbaijani state border, and in particular, on the basis of the 1991 Alma-Ata declaration, border demarcation was carried out in three sections of the border between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan, and in those sections the inter-republican administrative border of the Soviet period has already been reproduced as a demarcated interstate border. This is undoubtedly an example of success,'' said Pashinyan.
The PM noted that another important event took place on August 30 of this year, when the regulation on the joint activity of the commissions on the demarcation of the state border between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan was signed.
"In Armenia, the process of internal state procedures for the adoption of this document is coming to end, and during this month the Armenian parliament will discuss the issue of ratification of this document. It is important to note that the Constitutional Court of the Republic of Armenia has already confirmed the compliance of the signed regulation with the Constitution of the Republic of Armenia, which means that the recognition of the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan by the Government of the Republic of Armenia on the basis of the Alma-Ata Declaration, which implies the entire territory of Soviet Azerbaijan, is in line with the Constitution, which in turn means that there are no territorial claims to Azerbaijan or any other country in the Constitution of Armenia," said PM Pashinyan.