Թեհրանն Իսրայելի դաշնակիցներին նախազգուշացրել է Իրանի վրա հարձակվելու հետևանքների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի իշխանությունները նախազգուշացրել են Իսրայելի դաշնակիցներին չօգնել նրան Իրանին հարվածներ հասցնելու հարցում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Guardian-ը:
«Եթե որևէ երկիր աջակցություն ցուցաբերի ագրեսորին, մենք նրան կհամարենք մեղսակից և օրինական թիրախ: Մենք երկրներին խորհուրդ ենք տալիս չներքաշվել իսրայելական վարչակարգի և Իրանի դիմակայության մեջ և հեռու մնալ մարտերից», - հոկտեմբերի 3-ին հայտարարել են ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ​​ներկայացուցչությունում:
Մինչ այդ իսրայելական ԶԼՄ-ները հաղորդել էին, որ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն խորհրդակցությունների հերթական փուլն է անցկացնում՝ քննարկելով, թե ինչպես և երբ պատասխանել Իրանին Իսրայելի տարածքի ուղղությամբ հրթիռների արձակման համար:
Հոկտեմբերի 3-ին ՄԱԿ-ում Իսրայելի Դեսպան Դենի Դանոնը CNN-ին հայտնել էր, որ իր երկիրն Իրանին պատասխանելու բազմաթիվ տարբերակներ ունի, և որ Իսրայելը Թեհրանին շուտով ցույց կտա իր ուժը։
Իսրայելը սեպտեմբերի 23-ից ավիահարվածներ է հասցնում Լիբանանին, իսկ հոկտեմբերի 1-ին հայտարարել է այնտեղ ցամաքային գործողություն սկսելու մասին։ Ըստ Լիբանանի կառավարության՝ վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում իսրայելական հարվածներից Լիբանանում գրեթե 1300 մարդ է զոհվել։ Լիբանանի վարչապետի պաշտոնակատար Նաջիբ Միքաթին հայտարարել է, որ Իսրայելի հարձակումների հետևանքով տեղահանվել է շուրջ 1,2 միլիոն լիբանանցի։

Тегеран предупредил союзников Израиля о последствиях нападения на Иран
Власти Ирана посоветовали союзникам Израиля не помогать ему в нанесении ударов по Ирану. Как передает Арменпресс, об этом сообщает The Guardian.
“В случае, если страна будет оказывать содействие агрессору, то мы будем считать ее соучастником и законной целью. Советуем странам не втягиваться в противостояние между израильским режимом и Ираном и дистанцироваться от боев”, - это заявили в постоянном представительстве Ирана при ООН.
Ранее израильские СМИ сообщили, что премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху проводит очередной раунд консультаций, обсуждая, как и когда отреагировать на ракетные удары Ирана по израильской территории.
3 октября посол Израиля в ООН Дани Данон заявил CNN, что у его страны есть много вариантов ответа Ирану и что Израиль скоро продемонстрирует Тегерану свою силу.
Израиль наносит авиаудары по Ливану с 23 сентября, 1 октября объявил о начале наземной операции. По данным правительства Ливана, за последние две недели в Ливане в результате израильских ударов погибло около 1300 человек. Исполняющий обязанности премьер-министра Ливана Наджиб Микати сообщил, что в результате ударов Израиля около 1,2 миллиона ливанцев были перемещены.