Քրիստինա Քվինը պարգևներ է հանձնել հայ-ամերիկյան փոխգործակցության ամրապնդման հարցում ակնառու ներդրում ունեցած 5 շրջանավարտի
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինը պարգևներ է հանձնել ԱՄՆ կառավարության փոխանակման ծրագրերի 5 շրջանավարտի, որոնք աչքի են ընկել հայ-ամերիկյան փոխգործակցության ամրապնդման հարցում իրենց ունեցած ակնառու ներդրմամբ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է դեսպանության տարածած հաղորդագրությունից, ԱՄՆ դեսպանությունը և «Միջազգային կրթության ամերիկյան խորհուրդները» նախատեսում են շրջանավարտների մեծարման այս նախաձեռնությունն ավանդույթ դարձնել և ամեն տարի պարգևներ շնորհել ակնառու ձեռքբերումներ ունեցած շրջանավարտներին։ ԱՄՆ-ում մասնագիտական, կրթական և մշակութային փոխանակման ծրագրերի մասնակցած շրջանավարտների թիվը Հայաստանում գերազանցում է 5000-ը։
«Այսօր հպարտությամբ նշում ենք ԱՄՆ փոխանակման ծրագրերի տաղանդաշատ հայ շրջանավարտների ձեռքբերումներն ու նվաճումները։ Նրանք առանցքային դեր ունեն իրենց համայնքների բարելավման ու մեր երկու երկրների միջև կապերի ու փոխադարձ ըմբռնման մեծացման հարցում։ Նրանց նվիրվածության ու ջանքերի շնորհիվ հայ-ամերիկյան հարաբերություններն օրեցօր ավելի ու ավելի են ամրապնդվում, և մենք միասին առաջ ենք շարժվում դեպի առավել պայծառ ապագա», - ասել է դեսպան Քվինը։
«Պատվավոր շրջանավարտ» պարգևը ԱՄՆ դեսպանության և «Միջազգային կրթության ամերիկյան խորհուրդների» կողմից շնորհվող բարձրագույն պարգևն է, որը տրվում է հայ-ամերիկյան փոխգործակցության ամրապնդման հարցում երկարամյա ներդրում ունեցած շրջանավարտներին, որոնք նաև մեծ վաստակ ունեն իրեն մասնագիտական գործունեության ասպարեզում և բարեսիրական աշխատանքներում։ Առաջին անգամ այս պարգևին արժանանում են.
- Սոնա Նահապետյանը, Ապագա առաջնորդների փոխանակման (FLEX) ծրագրի շրջանավարտ
- Արսեն Գասպարյանը, ԱՄՆ Անտառային ծառայության փոխանակման ծրագրի շրջանավարտ։
«Երիտասարդ առաջնորդ» պարգևը շնորհվում է վերջին 10-ը տարվա ընթացքում ամերիկյան փոխանակման ծրագրերի մասնակցած այն շրջանավարտներին, որոնք նշանակալի ներդրում են ունեցել իրենց համայնքում և ի ցույց են դրել առաջնորդելու և համայնքին շարունակաբար ծառայելու իրենց ներուժը։ Այս տարի «Երիտասարդ առաջնորդ» պարգևին արժանացած շրջանավարտներն են.
- Էմանուել Ղանդիլյան՝ «Տրանսատլանտյան երիտասարդ նորարար առաջնորդների նախաձեռնություն» (YTILI) ծրագրի շրջանավարտ,

U.S. Embassy Yerevan and American Councils for International Education Armenia Celebrate the Achievements of U.S. Exchange Alumni
YEREVAN, OCTOBER 1, ARMENPRESS. U.S.Ambassador to Armenia Kristina Kvien presented awards to 5 distinguished alumni of U.S. government exchange programs, the U.S. Embassy said in a press release. Presented in partnership with American Councils for International Education, this new annual awards program will honor the contributions of U.S. exchange program alumni to strengthening the U.S.-Armenia partnership.  There are more than 5,000 alumni of U.S. professional, academic, and cultural exchange programs in Armenia.
“We proudly celebrate the achievements of the talented Armenian alumni of U.S. exchange programs. Through their dedicated efforts, they play a key role in strengthening their communities and fostering ties and mutual understanding between our countries. Thanks to our alumni, U.S.-Armenia relations are growing stronger every day as we look ahead toward a brighter future.” said Ambassador Kvien.
The newly established Distinguished Alumni Award is the highest honor bestowed by the U.S. Embassy in partnership with American Councils for International Education, and honors alumni of U.S. exchange programs who have demonstrated a long-term commitment to promoting the partnership between the United States and Armenia, and who have made outstanding contributions in their professional or philanthropic pursuits.  The following alumni were recognized in this award category:
-          Sona Nahapetyan, Future Leaders Exchange (FLEX) Program
-          Arsen Gasparyan, U.S. Forest Exchange Program
The Emerging Leader Award recognizes alumni who completed U.S. exchange programs in the last 10 years who have made a significant contribution to their community and have demonstrated the potential for leadership and continuing service. The following alumni were recognized in this award category: